Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на почит към жертвите на комунистическия режим

   "Кой може да каже, че в тая малка България, няма пострадал близък от комунистическия режим"- думи на слушател на РАДИО ВИДИН, които ни напомнят, че трябва да пазим паметта на хората, загинали на тази дата. През 2011 година за първи път официално се отбелязва Денят на почит към жертвите на комунистическия режим. Решението за това е взето на 19 януари т.г., а предложението направиха двама президенти- Желю Желев (1992-1996) и Петър Стоянов (1997-2002).

© Снимка: Радио Видин


    Защо е избран точно денят 1 февруари? На тази дата през 1945 г. два състава на Народния съд произнасят смъртни присъди над 67 депутати от ХХV Народно събрание и 23-ма политици от трите правителства за периода януари 1941 г. - септември 1944 г. На смърт са осъдени и тримата регенти на малолетния Симеон ІІ- княз Кирил Преславски, брат на покойния цар Борис ІІІ; проф. Богдан Филов и ген. Никола Михов; девет секретари към двореца; издатели на централни вестници и публицисти; 47 генерали и полковници. Останалите депутати и министри са осъдени на различни срокове затвор. Народният съд убива общо 2730 българи. Екзекуцията на политиците е извършена в нощта на 1 срещу 2 февруари, извън Централните Софийски гробища, до запустяла яма в Орландовци, изровена от бомбардировките. Каменен кръст на мястото е поставен едва през 1995 година. На 26 август 1996 г. Върховният съд отменя присъдите на Първи състав и реабилитира регентите, народните представители, министрите, издателите и журналистите.
В памет на жертвите на комунистическите репресии във Видин е издигнат параклис-мемориал, разположен срещу сградата на Областната администрация. На 1 февруари в крайдунавския град възпоменателна нота публикува само областната структура на ДСБ.
    За РАДИО ВИДИН областният координатор на ДСБ Цветан Лилков отбеляза, че в параклиса се събират наследниците на жертвите на комунистическия режим, за да почетат паметта на своите близки и да кажат "Никога повече комунизъм!"
По публикацията работи: Милен Димитров и Александър Русев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53