Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дунав- мръсен, но неустоим


"Ще ходим на плаж на Дунава, въпреки че водата не е особено чиста"- това е най- честият отговор, който видинчани даваха на въпроса на РАДИО ВИДИН "Къде ще плажувате това лято". По традиция и това лято брегът на европейската река е предпочитаното място за разхлада, въпреки че водите й не отговарят на здравните норми.

"През последните години пробите от Дунав показват, че има наличие на болестотворни микроорганизми над нормата", каза инспектор Кирил Кирилов от регионалната здравна инспекция във Видин. "Не можем да спрем хората да се къпят", добави инспекторът. По думите му изследването на водите на Дунав не е ангажимент на здравната инспекция, тъй като няма официлно признат плаж, който да бъде контролиран.

"Няма да забраня къпането в Дунав, тъй като от здравната инспекция не са категорични, че има опасност за здравето на хората", заяви областният управител на Видин Пламен Стефанов.

 
Видинчани, които се съмняват в чистотата на река Дунав, могат да се къпят в трите открити плувни басейни. "На всеки 15 дни собствениците им са задължени да носят проби в здравната инспекция за контрол на качеството на водата", казаха от РЗИ и уточниха, че при наличие на отклонения от нормите, обектите ще бъдат временно затваряни.

"В Монтанско басейните са общо 25. От 16 обекта са взети водни проби, те изцяло отговарят на изискванията", съобщи директорът на РЗИ д-р Даниела Караилиева пред сътрудника на РАДИО ВИДИН Биляна Борисова. "Заради неизпълнено предписание за пречиствателно съоръжение, обаче, един от най-големите басейни в Монтана най-вероятно ще бъде затворен"- каза още д-р Караилиева.

Засилва се контролът върху плувните басейни и във Враца. Инспекторите ще следят и за продажбата на алкохол и цигари на непълнолетни в басейните"- обобщи сътрудникът на РАДИО ВИДИН Ева Каралийска.
По публикацията работи: ЕКИП НА РАДИО ВИДИН

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00