Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За да пребъде през вековете...

Близо 900 хиляди лева са отпуснати за ремонт на три храма във Видинско- стана ясно преди дни. С европейски средства ще бъдат напълно обновени храмовете "Успение Богородично" в гр. Брегово, "Свети Георги" в с. Делейна и църквата "Свети Георги" в гр. Белоградчик. За всеки от тях ще бъдат отпуснати по близо 300 хиляди лева.

Църквата "Свети Георги" в село Делейна е сред късметлиите, защото след дълги години ходене по мъките и търсене на средства за ремонт, те са намерени.

"Преминахме през много перипетии, правихме няколко пъти ремонт на покрива, но той пак протече. Няколко пъти внасяхме искане в Общинския съвет на община Брегово за отпускане на целеви средства, не ни обърнаха внимание. С помощта на Видинската митрополия спечелихме проекта и очакваме скоро ремонтът да започне. Това е една от малкото каменни църкви, заслужава да бъде съхранена, заради хората"- разказва за перипетиите Милен Иванов- бивш кмет на селото, взел активно участие в изготвянето на проекта.

 
"Бия камбаната, посрещам хората, те палят свещички"- споделя баба Веселина, която работи като клисар на църквата. По думите й в храма влизат повече стари хора. Младите идват по големите празници. А камбаната бие и за празник, но и когато трябва да извести нечия смърт. Това е част от живота.

И в делник, и в празник, щом чуят камбанния звън, баба Цветана и баба Надежда, въпреки годините си, се запътват към църквата. Те са и едни от редовните й посетители, но знаят малко за историята на храма.

"Църквата е много отдавна, светците са много хубави"- казва баба Цветана и безпогрешно разпознава образа на свети Георги Победоносец- патронът на храма. А 87-годишната баба Надежда си спомня, че като дете се е качвала на галерийката, за да пее в църковния хор.

"Стенописите са много запазени, чистили сме ги с оцет и вода, без да се променят цветовете. Нашата църква е единствената, на която има кръст и полумесец"- разказва Милка Иванова.

А за да има на кубето на църквата в Делейна и кръст и полумесец, си и има и причина, разбираме я от Евгени Харалампиев, който знае от своята баба, че полумесецът означава, че храмът е построен с позволението на Султана.

Капка по капка- събираме историята на храма в село Делейна. Пак от своята баба Иван Асенов е чул, че църквата е построена от преминаващи през селото италиански майстори. По- късно, заради постоянните грабежи от черкезите, няколко местни "храбреци" подпалили черкезкото селище. В отговор- черкезите опожарили църквата. Но хората не се отказали- вдигнали я отново.

Оскъдни са историческите сведения за старинния храм в село Делейна, те се пазят в книгата на Видинския митрополит Неофит- "Видинска епархия- историческото й минало и съвременно състояние", излязла от печат през 1924 година.

"В раздела "Сведения за енории и свещеници във Видинска духовна околия" четем, че по онова време е имало 160 къщи, средно през годината 360 души са взимали причастие, извършвали са се 34 кръщения, 15 венчания и 18 опела"- съобщи богословът Ирина Кръстева. От книгата разбираме още, че тогава- през 1924 година свещеник е бил Васил Попов, както и че църквата не е притежавала сгради и ниви, съобщава се за един декар ливади и за 92 декара гори.

Всъщност историята на храма в село Делейна е събрана в няколко изречения и изписана над вратата. От надписа се разбира, че... "божествения храм "Свети Великомъченик Георги е изграден през 1869 година. По време на сръбските размирици през 1876 година е изгорен от черкезите. През 1884 година, по времето на негово височество княз Александър Български, и с блаженството на Антим- Видинския митрополит, е съграден отново, и е изписан през 1885 година от майстори от Дебърско".

И днес в църквата се пази регистър на кръщенията - най- старият е от 1899 година, от него става ясно, че до 1922 година свещеник в храма е бил отец Петър Костадинов. В регистъра селото фигурира с името Деляйна- така го знаят и по-старите хора. Интересното е, че в малката църквичка в Делейна са идвали за кръщаване на децата си и хора от съседни сръбски села.

 
Едно е ясно, че тогава, по онова време, хората са давали мило и драго, за да имат храм.

"И до днес е запазена вярата. Духовността на делейнчани, въпреки че с течение на времето младите са се отръпнали. Имаме църковно настоятелство, поддържаме храма, хората дават дарения- вярваме, затова и идваме. И се чустваме олекотени"- споделя и Фиданка Борисова.

 
Старинен храм, за който сме длъжни да се прогрижим. Очаква се ремонтните дейности да започнат в началото на пролетта следващата година. След ремонта църквата "Свети Георги" в село Делейна ще бъде с нов покрив и обновен двор. При възможност, ще бъдат възстановени и част от стенописите, а иконите в храма ще бъдат почистени с материали, които да ги съхранят във времето.
По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32