Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За предизвикателството да се преодоляват бариерите

С разнообразни спортни изяви децата от видинското ПУ "Д-р Петър Берон" отбелязаха в аванс Деня на предизвикателството.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"По принцип в Деня на предизвикателството", ние посвещаваме учебните часове на занимания със спорт на открито или с разходки за здраве и дееспособност. Спортът е една от приоритните дейности за нас", каза за РАДИО ВИДИН директорът на училището Лиляна Картина.

 
 
 
 
 
 
© Снимка: РАДИО ВИДИН
 
 
 
 
"Всички деца се нуждаят от спортуване. В нашето училище през тази учебна година имаме 89 ученици. Те са с умерена и тежка умствена изостаналост, но това не им пречи да се включват в разнообразните училищни прояви".

 
 
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Обичам часовете по физическо и за мен те са най-голямото предизвикателство"- каза Павлин, който бе един от най-активно включващите се в игрите през този ден, а на въпроса пред какво ново предизвикателство би искал той и съучениците му да бъдат изправени, отговорът му бе кратък и ясен:

"Да играем мач."
 
 
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
"Интересите на децата са различни. Занимаваме се основно със спорт и музика, децата играят също и хора. Обучаваме ги и да готвят", разказа за останалите интереси и предизвикателства на учениците учителят по физическо възпитание- Албена Георгиева.

 
 
 
За малката Елена предизвикателство е да играе футбол, баскетбол и волейбол.

"Така правя и мускули", обяснява Елена.

"При нас има и доста даровити деца, които са гордост за училището ни", разказа Виктория Николова, възпитател в училището и пряк отговорник на едно от тези деца.

За Петра Саткова най-голямото предизвикателство е да участва в различни конкурси за рисунка и да ги печели.

"Най-много от всичко обичам да рисувам животни", споделя Петра.

Само преди дни момичето спечели поощрителна награда на тазгодишното издание на международния конкурс за детска рисунка "Тъпан бие, хоро се вие". В конкурса участваха близо 2400 детски творби. За пръв път в творческото състезание се включиха деца от Албания, Иран, Испания, Китай, Латвия и Португалия. Темата вдъхнови млади художници от 88 населени места в България.
Рисунките в конкурса бяха оценявани от 5-членно жури с председател доц. д-р Бисера Вълева, преподавател в Националната художествена академия.

По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29