Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентин Маринков: "Подмяната на аснасьорите да се включи в санирането на сградите"

"Голяма част от асансьорите в България са на над 20, 30 и 50 години. Съоръженията са опасни за хората. Ние предлагаме да започне обследване и постепенната им подмяна или ремонт на тези, които са монтирани преди 1990 година. Това може да продължи 10-15 години, като дотогава трябва да се вземат спешни мерки за подобряване на състоянието на съоръженията"- каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН председателят на Българската асансьорна асоциация Валентин Маринков.

Подмяната на старите асансьори да бъде включена в програмата за саниране на сградите, която е по проект "Енергийно обновяване на българските домове", което ще осигури половината от необходимите пари, предлагат от Асоциацията. За останалата част от средствата да бъде създаден взаимен фонд на принципа на взаимоспомагателните каси, в който ще влизат пари на собствениците. Така ще може да се кандидатства от всеки собственик за саниране на сградата му, като разходите ще се разсрочат в следващите 10-15 години. Това ще позволи със санирането на сградите, едновременно да се подменят и старите съоръжения.

До 2013 година да се монтират уреди за контрол на товара в асансьорите или преградна врата, която да ограничи площта на кабината. Това пък предлагат от Инспекцията за държавен технически надзор и Агенцията за метрологичен и технически надзор. Според председателя на асансьорната асоциация е необходимо предложението да се промени.

"В подемните съоръжения не трябва да се слагат врати, защото има възможност да бъдат изкъртени, а задължително на всички да се монтират уредите за контрол на товара", е мнението на Валентин Маринков.


© Снимка: РАДИО ВИДИН

"В асансьорите по жилищните комплекси, чиято кабина е 90 на 110 см, могат да се качат 4 души и според мен не е необходимо да се монтират тези устройства за контрол на товара. Мебелните асансьори могат да се претоварят, когато качваме в тях строителни материали или пренасяме дърва. Но и тогава не е опасно, защото ограничението е 320 килограма, а изпитанията на асансьора са правени с двойно по-големи тежести",
обясни асансьорният техник от Монтана Димитър Младенов.

"Не съм чула, че трябва да се монтират тези кантари, но едва ли някой ще иска да плати допълнително за това. Техникът идва да поправи асансьора, когато му кажем, че сме събрали парите", казва един от домоуправителите във Видин Мариана Димитрова.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00