Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът в село Флорентин тече според сезона

"Може да има много красиви места, но родното е най-хубаво", казва с вълнение кметът на Флорентин Мая Иванова, която е и родом от живописното видинско село. За РАДИО ВИДИН, с кметския наместник там и жителите, разговаря Ани Цекова.

Едно от малките населени места, отдалечени от областния център, селото се намира на брега на река Дунав. Близостта до реката позволява през лятото да бъдат открити спокойни места за плаж или риболов.
 
      Пенсионерският клуб "Флоренция" е в малка кокетна сграда, заедно с пощата в селото.
337 души
живеят във Флорентин, а все още действащата детска градина е посещавана от 12 деца. Населението е от власи, говорещи на влашки диалект. В селото има пенсионерски клуб, където възрастните ходят да пият кафе, когато нямат работа по двора и градината. Иначе животът им е свързан със сезонната работа, защото прехраната, както се предполага, основно идва от това, което си произведат. Но не всичко се свежда само до работата.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Наскоро читалището имаше концерт, посветен на 30-годишнината на детския танцов състав. На Спасовден организирахме също хубав концерт. Зарязахме и много красиво лозята през февруари", добавя кметицата.

По благоустрояването на селото има още какво да се направи. Една част от водопровода е подменена, за другата е подаден проект. Също така до някъде е ремонтирана и църквата с пари от дарение. През зимните месеци главната улица се чисти от пътното управление, но има и бедствени дни, по време на които се затваря. В тежките моменти хората си помагат един на друг, по-млади на по-стари, чистят и опесъчават улицата или пренасят дърва за огрев на самотно живеещите възрастни жители. Така преминава животът във Флорентин, както във всяко село, но не съвсем. Защото хората правят населеното място.

"Живея сама, инвалид съм, зимата моля някой да ми насече дървата. Комшията е бил миньор, взима голяма пенсия - 700 лева. Помага ми понякога с пари, но си иска да му ги връщам",
разказва с огорчение за нелекия си живот една от възрастните жени в селото, останала сама след като мъжът й починал.

А децата на Флорентин прославят селото с техните успехи на фолклорни събори в региона и страната. Танцовият ансамбъл "Флорентиана" към читалище "Пробуда" получава първата си награда в Димово на Шестия международен събор на художествената самодейност. Оттогава формацията се изявява с успех на Орфеевите празници в Смолян, на националните събори в Копривщица, на съборите в Белоградчик, Мездра и Видин. Често ги канят и в съседна Румъния.

Тежко се живее в днешно време в българското село, особено в Северозапада на България. И въпреки това, там някъде все още има хора, които милеят за българското, и родното и не са готови да го загърбят и да заминат в чужбина.

По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00