Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родители плащат, за да има всеки ден медик в училище

Здравните кабинети в училище- има ли ги и достатъчно ли са медицински сестри и фелдшери в училищата и детските градини? По време на реформите в здравеопазването медицинските работници- медицински сестри и фелдшери бяха съкратени от здравните заведения, а през 2000-та година отново са наети на работа към общините. Сега, в здравните кабинети в детските и учебни заведения, медицинските специалисти извършват дейности по профилактика и промоция на здравето на децата и учениците, регистрират здравното и имунизационното състояние. В кабинетите се осъществява и медицинско обслужване на спешните състояния до пристигането на екип на центъра за спешна медицинска помощ.

В Община Видин, в 17 детски градини (12 целодневни детски градини с 6 филиални групи и 5 обеднинени детски заведения) работят 32 медицински сестри, а в 17 училища (12 общински и 5 държавни)- 7 фелдшери. Размерът на средствата, които Министерството на финансите отпуска като субсидия в местния бюджет за здравните кабинети, е в зависимост от броя на учениците в общината. Заради по-малкия брой на децата и учениците, обаче бюджетът на направление "Здравни дейности" във Видин за тази година е намален, което води и до намаляване на медицинския персонал.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Въпреки това сме създали оптимална организация на медицинското обслужване. Работното време на медицинските сестри в детските заведения е съобразено с идването на децата сутрин, храненето, съня и заниманията им. То е от 8 до 17:30 ч. Разпределението на фелдшерите е съобразено с местоположението на училището, така че едно медицинско лице да обслужва две съседни учебни заведения", обясни в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Емилия Николова, директор на Дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Видин. От един фелдшер се обслужват Професионалната гимназия по облекло и хранене "Михалаки Георгиев" и ПГ "Васил Левски", Основно училище "Иван Вазов" и Средно общообразователно училище "Любен Каравелов", Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" и СОУ "П. Р. Славейков" във Видин.


Според наредбата за ученическите лекарски кабинети в малките училища доктори изобщо не се полагат, тъй като бройката на децата е под 800. Така при инцидент в междучасието хлапетата в селата и малките градове трябва да разчитат на бързата реакция на Спешна помощ. В едно от видинските училища, в което учениците са недостатъчно, за да има фелдшер всеки ден, училищното настоятелство е намерило изход от създаденото положение, за да осигури всекидневното присъствие на медик.


"Родителите в училищното настоятелство решиха да сключат граждански договор с медицинско лице, което да бъде в училището в дните, когато фелдшерът е в другото учебно заведение. На медикът заплащат от настоятелството", обясни Пролетка Цветкова, директор на Основно училище "Иван Вазов" в областния град. Така от 10 декември миналата година, във видинското учебно заведение всеки ден е подсигурено присъствието на медицинско лице.


"Въпросът е какво ще правим през дните, когато нямаме медицинско обслужване. Фелдшерът е в училището 3 от 5-те учебни дни. Това ни създава известни неудобства. Винаги трябва да има лекар в училище, защото някой може да получи криза, която да изисква незабавна намеса на медицинското лице", каза Тони Герасимов, директор на Основно училище "Отец Паисий" във Видин. В 3-те училища в община Белоградчик има медицинско обслужване, в това ни уверява заместник-кметът Антон Трифонов:

"При нужда здравните работници се обаждат и ние осигуряваме необходимите лекарства. Засега нямаме проблеми с осигуряването на медицинското обслужване в учебните заведения".

Общият брой на здравните кабинети в Монтанско е 91. И там, здравната грижа в учебните и детски заведения се извършва от медицински сестри и фелдшери.

"В здравните кабинети могат да работят лекари, но тези места за работа не са атрактивни за тях. А законодателството допуска в кабинетите да работят и медицински сестри и фелдшери", уточни д-р Даниела Караилиева, директор на Регионалната здравна инспекция в Монтана. Здравните кабинети са създадени за промоция и профилактика на здравето, а не за лечебна дейност, допълни д-р Караилиева. Оборудването и санитарно-хигиенното състояние на кабинетите се проверява от здравната инспекция. При проверките, които са извършени миналата година в Монтана, не са констатирани сериозни нарушения.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45