Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Ванков, предприемач: "Инвеститори ще дойдат във Видин, ако има облекчения за тях"

За развитието на бизнеса и проблемите, пред които се изправят видинските предприемачи е Нашата тема днес. Бизнесът замира в града, а младите и образовани хора търсят препитание другаде. Така хората във Видин виждат развитието на региона ни от години наред. Според видинчани централната и най- вече местната власт трябва да се погрижат, за подобряването на условията на живот и работа в Северозапада, и по- специално във Видин. Заплатите трябва да се повишат, за да могат хората да "връзват двата края", а местните предприемачи и работодатели да подобрят отношението си към техните работници. Това са мненията на видинчани, събрани в анкета на РАДИО ВИДИН.

"Подобно е положението в цялата страна", коментира анкетата Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско- промишлена палата, който бе гост в "Посоките на делника". Той се позова на резултатите от направеното през месец декември от Българската търговско- промишлена палата (БТПП) анкетно допитване сред бизнеса в цялата страна, включително и сред видински предприемачи. 24 анкетни карти са постъпили във Видинската търговско- промишлена палата (ВТПП). Според отговорите в тях, предприемачите не очакват съществени промени за развитието на бизнеса да настъпят през тази година, но също така не смятат, че 2013 г. ще бъде по- лоша. Според анкетираните през т.г. работните места няма да се увеличат, по- скоро ще има намаление на работната ръка.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Най- големият проблем, пред който се изправя бизнеса е липсата на хора. И търговия и бизнес се правят с хора. Дори някоя фирма да иска да се разшири, не може. Управляващите говорят, че човешкият ресурс е техен приоритет, но не съм убеден, че това е така", е мнението на Кирилов. Квалифицираните хора, притежавайки уменията и знанията, не остават друг да им намери работа, а сами я търсят и намират. Но много често вече извън държавата или в големите градове на страната, допълва председателят на ВТПП.

От 2009 година започват трудните времена за бизнеса на един от видинските предприемачи- Тодор Ванков, който е собственик на строителна фирма. Предимно поръчки за дребни ремонти е изпълнявал строителят през изминалата година- поправки на покриви, монтаж на фотоволтаични панели. Според видинският предприемач, който е кандидатствал за изпълнение на обществени поръчки по европейските програми, условията не са еднакви за всички кандидати:

"Документите за участие в обществените поръчки така са направени, че винаги могат да намерят причина да те извадят от участието в търга, ако предварително не си се договорил с тях."

Според Ванков основният проблем пред развитието на бизнеса във Видин е, че инвестициите не са насочени към подпомагането на предприемачите. Средствата по европрограмите са трудно достъпни заради тромавата бюрокрация, смята бизнесменът. За да си задържи работниците през зимата, когато не се изпълняват поръчки, собственикът на строителната фирма изпраща хората на трудовата борса до пролетта, когато започва сезонът на строежите. Според Ванков високото темпо на строителството, което е било през 2007- 2008 година, няма да може да се възстанови. Работа за строителите може да се открие, ако в региона се предоставят облекчения за инвеститорите, които искат да открият фабрики и предприятия.
По публикацията работи: Екип на "ПОСОКИТЕ НА ДЕЛНИКА"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Йовчева

Теодора Йовчева: Стабилността на демокрацията от първите години на Прехода е изключение, а не правило

Два месеца остават до 27 октомври, когато за втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Къде се корени задълбочаващата се партийна и политическа криза в страната?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото статукво дискутираме с политолога Теодора Йовчева . Радио..

публикувано на 29.08.24 в 10:05

Намалява ли безработицата и кои професии са предпочитани?

Агенцията по заетостта отчете минимален ръст на безработицата от 0.1 процентни пункта през месец юли спрямо юни. С регистрация в бюрата по труда в края на миналия месец са били 152 хиляди и 800 души, като спрямо юни броят им се увеличава с 1900. Ръст на безработицата се отчита и на годишна база. Административната статистика на Агенцията..

публикувано на 28.08.24 в 10:45

Яница Петкова: Все още сме в центъра на политическата криза

На извънредното заседание на Народното събрание членовете на служебния Министерски съвет, назначен от президента Румен Радев, положиха клетва пред депутатите. По-рано днес държавният глава подписа указа за назначаване на второто служебно правителство с премиер Димитър Главчев , а с друг указ насрочи за 27 октомври избори за 51-во Народно събрание...

публикувано на 27.08.24 в 12:03

Незаконна сеч в защитени гори до видинското село Синаговци

Анелис Бюгенхаут живее във видинското село Синаговци повече от 10 години. В събота, 17 август, подава сигнал за незаконна сеч в местността "Божурица" до селото. Изпраща по електронната поща до различни институции и медии писмо, в което пише: "Пиша ви, за да обърна внимание на систематичните злоупотреби със защитените гори в Божурица и..

публикувано на 26.08.24 в 15:19

Село Замфирово - със спомен за миналото и поглед в бъдещето

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Замфирово. Едно прекрасно село, с големи къщи и просторни дворове, с плодородна земя, с прекрасни природни дадености, с трудолюбиви хора.  Замфирово е в община Берковица. Намира се на 340 м надморска височина, на 18 км от Берковица и на 18 км от Монтана.  Старото име на селото е Гушанци. На 24 септември..

публикувано на 23.08.24 в 12:00

22 август - Световен ден на фолклора

22 август е Световен ден на фолклора. Отбелязва се денят, когато британският учен Уилям Г. Томс създава думата „фолклор“ в писмо до списание "Athenaeum"през 1846 год. Фолклорът или нематериалното културно наследство се отнася до многообразните начини за изразяване на културата, включително музика, танци, изкуство, дизайни, имена, символи и знаци,..

публикувано на 22.08.24 в 11:50

Минималната работна заплата се повишава - ще има ли пари за работещите българи

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да се повиши с 15% и вече да е 1078 лв. Според действащите в момента текстове от Кодекса за социално осигуряване минималното възнаграждение трябва да бъде в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на..

публикувано на 21.08.24 в 10:45