Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Ванков, предприемач: "Инвеститори ще дойдат във Видин, ако има облекчения за тях"

За развитието на бизнеса и проблемите, пред които се изправят видинските предприемачи е Нашата тема днес. Бизнесът замира в града, а младите и образовани хора търсят препитание другаде. Така хората във Видин виждат развитието на региона ни от години наред. Според видинчани централната и най- вече местната власт трябва да се погрижат, за подобряването на условията на живот и работа в Северозапада, и по- специално във Видин. Заплатите трябва да се повишат, за да могат хората да "връзват двата края", а местните предприемачи и работодатели да подобрят отношението си към техните работници. Това са мненията на видинчани, събрани в анкета на РАДИО ВИДИН.

"Подобно е положението в цялата страна", коментира анкетата Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско- промишлена палата, който бе гост в "Посоките на делника". Той се позова на резултатите от направеното през месец декември от Българската търговско- промишлена палата (БТПП) анкетно допитване сред бизнеса в цялата страна, включително и сред видински предприемачи. 24 анкетни карти са постъпили във Видинската търговско- промишлена палата (ВТПП). Според отговорите в тях, предприемачите не очакват съществени промени за развитието на бизнеса да настъпят през тази година, но също така не смятат, че 2013 г. ще бъде по- лоша. Според анкетираните през т.г. работните места няма да се увеличат, по- скоро ще има намаление на работната ръка.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Най- големият проблем, пред който се изправя бизнеса е липсата на хора. И търговия и бизнес се правят с хора. Дори някоя фирма да иска да се разшири, не може. Управляващите говорят, че човешкият ресурс е техен приоритет, но не съм убеден, че това е така", е мнението на Кирилов. Квалифицираните хора, притежавайки уменията и знанията, не остават друг да им намери работа, а сами я търсят и намират. Но много често вече извън държавата или в големите градове на страната, допълва председателят на ВТПП.

От 2009 година започват трудните времена за бизнеса на един от видинските предприемачи- Тодор Ванков, който е собственик на строителна фирма. Предимно поръчки за дребни ремонти е изпълнявал строителят през изминалата година- поправки на покриви, монтаж на фотоволтаични панели. Според видинският предприемач, който е кандидатствал за изпълнение на обществени поръчки по европейските програми, условията не са еднакви за всички кандидати:

"Документите за участие в обществените поръчки така са направени, че винаги могат да намерят причина да те извадят от участието в търга, ако предварително не си се договорил с тях."

Според Ванков основният проблем пред развитието на бизнеса във Видин е, че инвестициите не са насочени към подпомагането на предприемачите. Средствата по европрограмите са трудно достъпни заради тромавата бюрокрация, смята бизнесменът. За да си задържи работниците през зимата, когато не се изпълняват поръчки, собственикът на строителната фирма изпраща хората на трудовата борса до пролетта, когато започва сезонът на строежите. Според Ванков високото темпо на строителството, което е било през 2007- 2008 година, няма да може да се възстанови. Работа за строителите може да се открие, ако в региона се предоставят облекчения за инвеститорите, които искат да открият фабрики и предприятия.
По публикацията работи: Екип на "ПОСОКИТЕ НА ДЕЛНИКА"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45