Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За състоянието на регионалните музеи

Нашата тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН е за състоянието на регионалните музеи и възможностите за финансирането им. Според чл. 40 от Закона за културното наследство, финансирането на музеите е грижа на общините, като получават и допълнителна субсидия от националния бюджет. Регионалният музей във Видин обаче се намира пред предизвикателство. Това разбираме от разговора на Ани Цекова с директора на музея Фионера Филипова:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"На 6 февруари открихме с министър-председателя и министъра на културата музеен обект, за който от 20 години търсим средства за финансиране на ремонта му- "Кръстата казарма". Сега правим новите фондохранилища в музея. Но за съжаление средствата са недостатъчни. Опитваме се със собствени пари да пригодим старите шкафове във възстановената сграда. Там нямаме и експозиция. Работим по проект за изграждане на нови изложби, тъй като тези, които са в музеите ни сега са от 60-70-те години и не отговарят на съвременните изисквания. ... Със средствата, които получаваме от държавната субсидия много трудно може да се издържа един музей, като видинския, който разполага с няколко обекта- Конака, Кръстатата казарма и крепостта Баба Вида."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Началото на музейното дело във Враца е сложено в зората на българското Възраждане. През 2000 г. Историческият музей с художествена галерия е превърнат в Регионален исторически музей. Какво е състоянието на врачанския музей в момента- за това разговаряхме с неговия директор Илия Стоянов:

"Имаме проблеми както навсякъде в културните институти, но се опитваме да се справяме с тях. Съществува т.нар. единен стандарт за издръжка, който през последните няколко години беше съкращаван два пъти, за нашия музей- с общата сума от 70 хиляди лева. Въпреки лекото увеличение на стандарта тази година, пак сме назад с парите. През последните години непрекъснато се увеличаваха и режийните разноски- ток, вода, телефони, охрана. ... Успяхме да договорим две дарения от по 1 200 лева. С тези пари ще направим рекламни табели, които ще сложим в града."

Музейният специалист трябва да се грижи за фондовете, да върши научно-изследователска работа, да изнася беседи, да се занимава с образователни програми. И като че ли малко млади хора избират работата на музеен работник за свое професионално поприще, заради ниското заплащане и условията, в които се работи. Какво е положението в музея в Монтана- за състоянието и за финансирането, Лилия Димитрова разговаря с Уляна Даракчийска, директор на монтанския музей:

"Лекото увеличение на финансирането ни веднага се изяжда от неизбежните разходи за ток, вода, данъци, от задължителните средства за осъвременяване на мерките за физическото опазване на културните ценности във фонда на музея, както и от решаването на проблема с остарялата база. Шумно коментираните в медиите 10 процента увеличение на унизително ниските трудови възнаграждения на музейните специалисти, за съжаление не можахме да постигнем. Решихме, че финансово трябва да обезпечим поддръжката на музейните обекти."

Музеят в Чипровци се създава с ускорени темпове и в пряка връзка с честването в национален мащаб на 300-годишнината от избухването на Чипровското въстание. Какво е днешното му състояние, Ани Цекова разговаря с директора Анюта Каменова:

"Най-вече имаме проблеми със сградите, които се нуждаят от ремонти. Зданията са общински и са ни дадени само за стопанисване, но и местната управа няма средства за тези дейности. Имаме възможност да участваме в общи проекти за отпускане на средства от Министерството на културата, но парите на ведомството са малко и се предпочитат големите музеи. Има много програми, по които с проекти могат да се финансират читалищата, но не и музеите. А можем да участваме в проекти по програмата за трансгранично сътрудничество със Сърбия и Румъния, защото културата ни е обща."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Музеят в Белоградчик е построен през 1810 г. и е запазил възрожденския си лик и до днес. Основният фонд включва над 6000 експоната. Пред какви проблеми са изправени музейните работници в Белоградчик, разказва Михаил Михайлов, директор на историческия музей в града на скалите:

"Допълнителното финансиране в музея идва от дарения и собствени приходи. Но средствата ни са основно от делегирания за годината бюджет. Мисля, че въпреки ограничението на финансовата ни рамка, музеят е на добро ниво."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00