Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За състоянието на регионалните музеи

Нашата тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН е за състоянието на регионалните музеи и възможностите за финансирането им. Според чл. 40 от Закона за културното наследство, финансирането на музеите е грижа на общините, като получават и допълнителна субсидия от националния бюджет. Регионалният музей във Видин обаче се намира пред предизвикателство. Това разбираме от разговора на Ани Цекова с директора на музея Фионера Филипова:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"На 6 февруари открихме с министър-председателя и министъра на културата музеен обект, за който от 20 години търсим средства за финансиране на ремонта му- "Кръстата казарма". Сега правим новите фондохранилища в музея. Но за съжаление средствата са недостатъчни. Опитваме се със собствени пари да пригодим старите шкафове във възстановената сграда. Там нямаме и експозиция. Работим по проект за изграждане на нови изложби, тъй като тези, които са в музеите ни сега са от 60-70-те години и не отговарят на съвременните изисквания. ... Със средствата, които получаваме от държавната субсидия много трудно може да се издържа един музей, като видинския, който разполага с няколко обекта- Конака, Кръстатата казарма и крепостта Баба Вида."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Началото на музейното дело във Враца е сложено в зората на българското Възраждане. През 2000 г. Историческият музей с художествена галерия е превърнат в Регионален исторически музей. Какво е състоянието на врачанския музей в момента- за това разговаряхме с неговия директор Илия Стоянов:

"Имаме проблеми както навсякъде в културните институти, но се опитваме да се справяме с тях. Съществува т.нар. единен стандарт за издръжка, който през последните няколко години беше съкращаван два пъти, за нашия музей- с общата сума от 70 хиляди лева. Въпреки лекото увеличение на стандарта тази година, пак сме назад с парите. През последните години непрекъснато се увеличаваха и режийните разноски- ток, вода, телефони, охрана. ... Успяхме да договорим две дарения от по 1 200 лева. С тези пари ще направим рекламни табели, които ще сложим в града."

Музейният специалист трябва да се грижи за фондовете, да върши научно-изследователска работа, да изнася беседи, да се занимава с образователни програми. И като че ли малко млади хора избират работата на музеен работник за свое професионално поприще, заради ниското заплащане и условията, в които се работи. Какво е положението в музея в Монтана- за състоянието и за финансирането, Лилия Димитрова разговаря с Уляна Даракчийска, директор на монтанския музей:

"Лекото увеличение на финансирането ни веднага се изяжда от неизбежните разходи за ток, вода, данъци, от задължителните средства за осъвременяване на мерките за физическото опазване на културните ценности във фонда на музея, както и от решаването на проблема с остарялата база. Шумно коментираните в медиите 10 процента увеличение на унизително ниските трудови възнаграждения на музейните специалисти, за съжаление не можахме да постигнем. Решихме, че финансово трябва да обезпечим поддръжката на музейните обекти."

Музеят в Чипровци се създава с ускорени темпове и в пряка връзка с честването в национален мащаб на 300-годишнината от избухването на Чипровското въстание. Какво е днешното му състояние, Ани Цекова разговаря с директора Анюта Каменова:

"Най-вече имаме проблеми със сградите, които се нуждаят от ремонти. Зданията са общински и са ни дадени само за стопанисване, но и местната управа няма средства за тези дейности. Имаме възможност да участваме в общи проекти за отпускане на средства от Министерството на културата, но парите на ведомството са малко и се предпочитат големите музеи. Има много програми, по които с проекти могат да се финансират читалищата, но не и музеите. А можем да участваме в проекти по програмата за трансгранично сътрудничество със Сърбия и Румъния, защото културата ни е обща."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Музеят в Белоградчик е построен през 1810 г. и е запазил възрожденския си лик и до днес. Основният фонд включва над 6000 експоната. Пред какви проблеми са изправени музейните работници в Белоградчик, разказва Михаил Михайлов, директор на историческия музей в града на скалите:

"Допълнителното финансиране в музея идва от дарения и собствени приходи. Но средствата ни са основно от делегирания за годината бюджет. Мисля, че въпреки ограничението на финансовата ни рамка, музеят е на добро ниво."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00