Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-голямата част от българите гледат на избора на Доналд Тръмп по-скоро с надежда

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

За повече от половината от запитаните българи кабинетът "Желязков" е приемлив

Яница Петкова
Снимка: личен архив

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. 

"Повече от половината от запитаните българи отговориха, че подобен тип управление все пак е приемливо. Не твърде сериозно мнозинство, но въпреки всичко е малък кредит на толерантност в началото на новата власт. Има обаче и немалък дял от респондентите, които отговарят, че подобно управление е неприемливо или абсолютно неприемливо", коментира в "Посоките на делника" Яница Петкова, политолог в социологическа агенция "Мяра".

Настоящото допитване потвърждава резултатите, които социолозите наблюдават през последните месеци и които показват, че по-голямата част от българското общество иска редовна власт.

"Преди няколко седмици сондаж на "Мяра" показа, че 75% от пълнолетното население на страната иска да има редовно правителство макар и с някои компромиси. Малцинство отговориха, че трябва да има нови избори и да не се правят никакви компромиси в управлението. Това е нагласа, която отчитаме вече доста дълго време. Така че сегашните нагласи не са нови, не са учудващи. В никакъв случай не можем да говорим за ентусиазъм с новата коалиция, а по-скоро за едно отдъхване в рамките на нашата държава, която вече доста дълго време е в ситуация на политическа нестабилност. Какво ще се случи с това управление обаче ще бъде на дневен ред през следващите месеци. Тепърва ще видим как ще работи, по какъв начин ще се взимат решенията, кой ще надделява в тези решения, ще има ли зависимости. Този малък кредит на доверие или приемливост, каквито отчетохме в самия старт на този нов кабинет, дали ще се запази или ще бъде изчерпан бързо."

Проучването е проследило и какво е отношението на българите към встъпването в длъжност като президент на САЩ на Доналд Тръмп.

"По-голямата част от българите гледат на избора на Доналд Тръмп по-скоро с надежда. Нашият въпрос гласеше дали изборът на Тръмп по-скоро ви вдъхва надежда или е по-скоро разочарование за Вас. Около 49% от българите отговарят "надежда". Около 1/3 отговорят "по-скоро разочарование". Останалите се колебаят в преценката си. Нашето общество се оказва по-скоро консервативно, но и умерено в своя консерватизъм. Що се отнася до възприятията в България, явно изборът на Тръмп е в унисон с обществените нагласи тук. Що се отнася до отношението на обществото ни към влиянието на Тръмп за войната в Украйна, има малко повече разделение, повече колебание, но все пак има някакво очакване, че изборът на Тръмп ще повлияе на това този въпрос да се реши. Разделено е обществото ни - 47% вярват, че Тръмп действително може да намери изход от ситуацията с руската агресия в Украйна, 44,3% обаче не вярват в това."

Според Яница Петкова напоследък се засилват консервативните течения в Европа и света, но промяната в това отношение не може да се нарече драматична.

"През последните няколко години го видяхме доста ясно - на европейските избори миналата година, преди това в отделните нови правителства в много европейски държави, виждаме го в Италия, в Германия, Франция, Унгария... Има възход на консервативни партии и формации, което е логично и очаквано с оглед на множеството несигурности, породени от кризата с COVID, след това войната в Украйна, икономическа несигурност, избухване на множество конфликти... Всичко това поражда несигурност в обществата и естествено до голяма степен обосновава възхода на консервативното, което все пак залага на старото, изпитаното, сигурното, на това, в което хората не се съмняват и могат да се доверят, затваряйки се в общността, в семейството, в нацията. Но не бива да очакваме някаква кризисност и рязкост. Що се отнася до нашето общество, би било добре приет един умерен консерватизъм. Голяма част от отговорите на българите по много въпроси показва именно това - без резки завои нито в едната, нито в другата посока."

Пресилено е да се твърди, че политическата криза у нас приключва и че Тръмп може да реши всички проблеми, коментира още политологът.

"Не сме по никакъв начин напълно разрешили всичките си проблеми, но поне сме една крачка по-напред от бездънната яма, в която бяхме изпаднали. А що се отнася до това дали Тръмп ще реши всички проблеми, не, не мисля. По-скоро ще се промени подходът, по който се разглеждат решенията на проблемите, които имахме до момента. Ще сме свидетели на повече реализъм в международната политика, а той в много от случаите устройва по-силния."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00