Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За какво даряваме най-често?

За какво даряваме най-често и склонни ли сме да го правим? Това е основната тема в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. През последните години гражданите и фирмите даряват все повече, каза Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум:

"Хората даряват най-често за лечение, подкрепа на близки, за хуманитарни каузи. При компаниите даренията са най-често за образование. ... Най-много са гражданите, които даряват между 1 и 5 лева на година. През 2011 г. хората са дарили над 3 милиона лева, дарените смс-и са около 1,2 милиона. При компаниите бюджетите им за т.нар. корпоративна социална отговорност започват от 500-600 хиляди лева, по места малките фирми даряват и стоки и услуги. ... Вдъхновяващ е случаят в Кюстендил, където читалището в ромската махала събира дарения за озеленяване на квартала. Това се случва след проучване сред хората в махалата, които са казали, че един от основните проблеми е липсата на зелени площи. Тази история разбива клишетата по отношение на етносите ..."

Рядко даряват българите е мнението на видинчани, показва анкета на РАДИО ВИДИН:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Някои даряват, но не всички. ... Рядко даряват хората, като се има предвид как живеем. ... Бих дарила предимно дрехи, най-вече за деца. ... Ако има пари българинът дарява, ако няма- не дарява. ... Дори и да имат пари хората, не обичат да дават. ...Нищо, че сме бедни, все пак даряваме. ..."


Има хора, за които благотворителността е начин на живот- едни го правят от добро сърце, други- заради определена кауза. Това каза в "Посоките на делника" Илияна Николова, изпълнителен директор на Фондация работилница за граждански инициативи:

"Държавата е най-щедра в благосклонноста си към данъчните облекчения само, когато става дума за дарения в нейна полза. Никъде по света обаче държавата не очаква граждани и фирми веднъж платили данъците си да са склонни да правят допълнителни жертви, т.е. да даряват. В България, ако фирма дари в някой от двата държавни фонда- за лечението на деца и за инвитро процедурите, то тогава за дарителя има данъчно облекчение от 50 процента. Ако същите тези фирми дарят на граждански организации, Червения кръст, институции за социално слаби- получават 10 процента. ..."

Въпреки кризисното време, все повече хора правят дарения. В крайна сметка въпросът е не колко се дарява, важна е съпричастността към другите.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Политиката ни е цирково шоу, а трябва да бъде арена на идеите

Гражданите одобряват предсрочните избори през есента според последните социологически проучвания.  Продължилите през уикенда преговори за съставяне на експертен кабинет, водени от мандатоносителя "Има такъв народ", завършиха с неуспех.  Какъв ще бъде следващият парламент?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все..

публикувано на 05.08.24 в 10:00

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55