Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За предсрочните парламентарни избори и за това как стигнахме до тях

Предсрочните парламентарни избори в България бяха обявени поради подадената на 20 февруари оставка на кабинета "Борисов" в отговор на антимонополните протести в страната, започнали на 5 февруари, и след провалените 3 опита за съставяне на правителство. На 28 февруари президентът Росен Плевнелиев в обръщение към Народното събрание и нацията обяви насрочването на парламентарните избори за 12 май 2013 г. На тях ще бъдат избрани народни представители в 42-то Народно събрание. Изборите ще се проведат 2 месеца преди насрочените за юли 2013 г. редовни парламентарни избори. Според френския посланик в България Филип Отие причина за протестите е дефицитът на доверие срещу цялата политическа класа и целия български елит, поради това, че преходът твърде често е опорочаван в полза на частни и непрозрачни интереси. Днес ще си припомним за какво протестираха хората в Северозападна България.

© Снимка: Жоро Александров

Ако исканията ни не бъдат изпълнени сме готови да влезем на 3 март в парламента, предупредиха част от протестиращите във Враца. Това предаде сътрудникът на РАДИО ВИДИН Жоро Александров, когато протестите в града под Околчица бяха в разгара си.

"Една седмица по-късно (от първите протести- бел. ред.) практически промяната е никаква, дори нещата отиват към по-зле. Ако преди беше на автопилот, сега държавата върви като метеор и никой не знае кога ще се сгромоляса или ще се блъсне в нещо. Протестите започват да се профанизират, защото разнопосочните искания на хората навяват на мисълта, че това се дирижира отнякъде", каза по време на ежедневните протести във Враца Кирил Илиев, кмет на врачанското село Бели Извор, който също беше излязъл да изрази недоволството си от положението, в което се намира страната ни. Много отчаяни и гневни хора от Врачанско се включиха в протестите срещу статуквото:

"167 лева е пенсията на съпруга ми, а моята е 200 лева. Как се живее така? ... 23 години властта показва, че е срещу българския народ. Прогони 3 милиона души извън пределите на държавата. Младото поколение на България робува в чужбина..."

© Снимка: Биляна Борисова

Искания за по-нормални условия на живот издигнаха и хората в Монтана. Протестите там следеше сътрудникът на РАДИО ВИДИН Биляна Борисова.

"Ние не сме държава. Ние сме свободна територия, в която кой откъдето дойде- граби, краде, убива, мами. ... Искаме България да стане държава с хубави условия за живот, а не да е държава с антисоциална политика. ... Искаме по-добър живот за тези, които са останали в България, да можем спокойно да си плащаме тока", категорични бяха протестиращите в Монтана.

Срещу монополите и статуквото протестираха и хората във Видин:

"Тук сме, за да протестираме срещу монополите. Искаме и смяна на политическата система в България. Нищо не се говори за съдебната система. Законите се изопачават и престъпниците остават без присъда. ... Искаме промяна."

Става ясно, че хората искат най-вече промяна. Ще я получат ли обаче? Тази толкова чакана и жадувана промяна. Нещо да се случи, да се промени. Каква ще е избирателната активност обаче е най-голямата загадка за изборите. Ситуацията освен динамична е и непредвидима и отсега не може да се прогнозира точно какво ще се случи след малко повече от месец. Сигурно е обаче друго- вероятността след протеста да се появи привлекателна за избирателите нова формация изглежда минимална. Не само поради краткото време до изборите, но и заради липсата на "лица" и лидери сред протестиращите.

Така или иначе ние си припомнихме исканията на хората по време на протестите, време е и политиците да се изкажат. Тези, които дават заявка за следващото Народно събрание.
 
РАДИО ВИДИН организира безплатен дебат (защото предизборната кампания все още не е започнала) следващия вторник, на 2 април, за всички политически партии, които предстои да се явят на предсрочните парламентарни избори. Всеки един от участниците в дебата трябва да каже какво ще направи за видинския регион, ако влезе в 42-то Народно събрание и да посочи поне пет приоритета за развитието на туризма във Видинско. Телефоните в студиото на РАДИО ВИДИН ще бъдат отворени за въпроси, които вълнуват нашите слушатели и читатели, а всеки участник в дебата ще има 3 минути за отговор. Който желае, може да звъни и да задава въпросите си на телефоните в студито- 69 17 17 и 69 17 18. Телефонът на слушателя е 69 17 69, с код за Видин 094.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32