Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непушачите по-често получават инфаркт от пушачите, сочи статистиката

Двойно повече непушачи, отколкото пушачи са получили сърдечен пристъп от началото на годината в страната. Това показва Националният електронен регистър по инвазивна кардиология. Въпреки мненията на лекари, че цигарите са основен рисков фактор за сърдечносъдовите заболявания, по които България е на първо място в Европа, цифрите сочат друго. По темата, в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН, потърсихме мнението на кардиолога от Монтана д-р Сретени Сретениев:

"Не знам коя институция дава тази информация. Знам само колко яростно пушачите защитават тезите и теориите си. От 42 години съм медик, като само първите 6-7 години не съм практикувал като кардиолог. За мен тютюнът е увреждащ фактор, категорично, независимо какви данни се извеждат. Нали сте чули израза "статистика- стъкмистика"- всеки може да си обръща цифрите както си пожелае. Представете си, че заставате разкрачен над огън и дишате дима с часове. Няма как това да не ви навреди. Увреждащите съставки от пушека са много, а пък от цигарите- още повече."

Пасивните пушачи са изложени на два вида дим- тлеещият от цигарата и издишаният от човека, който пуши. Колкото по-малко е помещението и колкото повече са пушачите в него, толкова повече се увеличава рискът за този, който не пуши. В тютюневия дим се съдържат около 7000 химикала, много от които са токсични и канцерогенни. Вдишани от пасивния пушач, те "нахлуват" в тялото му и запушват коронарните артерии, които снабдяват сърцето с кръв. Това може да доведе до сърдечни проблеми и дори инфаркт. Данните сочат, че пасивното пушене причинява смъртта на средно 600 хил. човека годишно, 165 хил. от които- деца.

"Абсолютно смайващо е безотговорното отношение на пушачите както към собственото им здраве, така и към здравето на околните. Това си е поведение на наркозависими хора. Те си имат своето виждане и теория и са непоклатими", категоричен е д-р Сретениев. Според кардиолога, не са необходими химиотерапии, които да предизвикат повръщане или припадък, за да може човек да се откаже от тютюнопушенето. Достатъчно е да има добра мотивация.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Причината за сърдечните заболявания обаче трябва да се търси не само във вредния навик.

"Не бива за инфарктите да се вини само тютюнопушенето. В България не се живее добре, не се храним добре, не си общуваме добре. Много са причините заради, които можем да си развалим кръвоносните съдове", коментира още д-р Сретениев данните на института, според които непушачите по-често са с инфаркт. Вярват ли в твърдението на статистиката попитахме и видинчани:

"Вярвам, защото човек се разболява не само от цигарите. Но предимно е от тях. ... Пушачите страдат повече. Сега, докато пътувах във влака си дадохме сметка, че всичките ни познати, които са били страстни пушачи, не са доживяли и 60 години. Не знам какво се публикува, но това е моят личен опит. ... В момента, аз съм с такова заболяване на сърцето, но си пуша и това не ми пречи. Но не трябва да се прекалява с цигарите..."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45