Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непушачите по-често получават инфаркт от пушачите, сочи статистиката

Двойно повече непушачи, отколкото пушачи са получили сърдечен пристъп от началото на годината в страната. Това показва Националният електронен регистър по инвазивна кардиология. Въпреки мненията на лекари, че цигарите са основен рисков фактор за сърдечносъдовите заболявания, по които България е на първо място в Европа, цифрите сочат друго. По темата, в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН, потърсихме мнението на кардиолога от Монтана д-р Сретени Сретениев:

"Не знам коя институция дава тази информация. Знам само колко яростно пушачите защитават тезите и теориите си. От 42 години съм медик, като само първите 6-7 години не съм практикувал като кардиолог. За мен тютюнът е увреждащ фактор, категорично, независимо какви данни се извеждат. Нали сте чули израза "статистика- стъкмистика"- всеки може да си обръща цифрите както си пожелае. Представете си, че заставате разкрачен над огън и дишате дима с часове. Няма как това да не ви навреди. Увреждащите съставки от пушека са много, а пък от цигарите- още повече."

Пасивните пушачи са изложени на два вида дим- тлеещият от цигарата и издишаният от човека, който пуши. Колкото по-малко е помещението и колкото повече са пушачите в него, толкова повече се увеличава рискът за този, който не пуши. В тютюневия дим се съдържат около 7000 химикала, много от които са токсични и канцерогенни. Вдишани от пасивния пушач, те "нахлуват" в тялото му и запушват коронарните артерии, които снабдяват сърцето с кръв. Това може да доведе до сърдечни проблеми и дори инфаркт. Данните сочат, че пасивното пушене причинява смъртта на средно 600 хил. човека годишно, 165 хил. от които- деца.

"Абсолютно смайващо е безотговорното отношение на пушачите както към собственото им здраве, така и към здравето на околните. Това си е поведение на наркозависими хора. Те си имат своето виждане и теория и са непоклатими", категоричен е д-р Сретениев. Според кардиолога, не са необходими химиотерапии, които да предизвикат повръщане или припадък, за да може човек да се откаже от тютюнопушенето. Достатъчно е да има добра мотивация.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Причината за сърдечните заболявания обаче трябва да се търси не само във вредния навик.

"Не бива за инфарктите да се вини само тютюнопушенето. В България не се живее добре, не се храним добре, не си общуваме добре. Много са причините заради, които можем да си развалим кръвоносните съдове", коментира още д-р Сретениев данните на института, според които непушачите по-често са с инфаркт. Вярват ли в твърдението на статистиката попитахме и видинчани:

"Вярвам, защото човек се разболява не само от цигарите. Но предимно е от тях. ... Пушачите страдат повече. Сега, докато пътувах във влака си дадохме сметка, че всичките ни познати, които са били страстни пушачи, не са доживяли и 60 години. Не знам какво се публикува, но това е моят личен опит. ... В момента, аз съм с такова заболяване на сърцето, но си пуша и това не ми пречи. Но не трябва да се прекалява с цигарите..."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00