Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Стефанов: "Българинът не е запознат с правата си"

© Снимка: Уикипедия

      Първа страница на Търновската конституция- на български и руски език.
Денят на Конституцията и празникът на българските юристи се отбелязват днес. Датата е определена по инициатива на Съюза на юристите в България. Това става официално с Решение на Министерския съвет от 12 март 1991 г. На 16 април през 1879 година Първото Велико народно събрание приема Търновската конституция и този ден е обявен за професионален празник на българските юристи. Учредителното събрание във Велико Търново поставя началото на парламентарния живот в освободена България. То е свикано въз основа на Берлинския договор, като в него участват 229 депутати. Народните представители в Учредителното събрание изработват Търновската конституция и я подписват единодушно.

За предимствата и недостатъците на професията на юриста, за отговорностите, правата и задълженията ни като граждани, разговаряхме с Пламен Стефанов- председател на Видинската адвокатска колегия. Попитахме го дали има нужда да се променя Конституцията ни:

"Малко е трудно от позицията, която заема един адвокат и то в област Видин да направи тази преценка, но така или иначе ние прилагаме правото и всички закони в Република България са свързани с упражняване на върховното и конституционно право, което имат всички българи, на равен достъп до законодателството. Затова донякъде са основателни твърденията, че трябва да се направи един преглед и по-обстойна преценка дали това не трябва да се случи", е мнението на Пламен Стефанов. Според него много малко хора са запознати с Конституцията, но по-важно е да знаем правата си, които са посочени в законите. Норматичните актове уреждат възможността да търсим реализацията ни като граждани пред институциите.

"В дългогодишния си опит се убедих, че българинът не е запознат със своите права. Той не е запознат най-вече с това, как би могъл да реализира своите права, така че неговите интереси да са защитени", допълва председателят на Видинската адвокатска колегия. Който упражнява професията юрист трябва да има много добри познания и богат жизнен опит, казва още Пламен Стефанов:

"Няма никога да забравя, когато започнах работа, бях твърде млад- на 25 години. Тогава това, по което работех ми се удаваше доста по-трудно, защото като млад човек малко по-трудно разбирах житейските ситуации."

До 1991 г. Денят на Конституцията и юриста се отбелязва на 4 декември, съгласно Решение 38 на Бюрото на Министерския съвет от 1979 г. Днес обаче празникът се отбелязва за 22- ра поредна година на 16- ти април.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Запознати ли са жителите на Берковица с някои от своите права като български граждани и какво знаят за Търновската конституция. Сътрудникът ни Петя Генова попита малки и големи в града под Ком:
"Ученици сме в 7 клас. Знаем, че Конституцията е главният държавен закон, по който се управлява една държава. Това го учим в часовете по история. ... Доста от тези, които в столицата и големите градове искат да свалят и Конституцията, всъщност не са я прочели, за да искат да я променят. ... Сред основните права и свободи, които имаме, са свободата на словото и печата, правото да участваме в различни групи, да участваме в избори и да бъдем избрани..."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59