Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Стефанов: "Българинът не е запознат с правата си"

© Снимка: Уикипедия

      Първа страница на Търновската конституция- на български и руски език.
Денят на Конституцията и празникът на българските юристи се отбелязват днес. Датата е определена по инициатива на Съюза на юристите в България. Това става официално с Решение на Министерския съвет от 12 март 1991 г. На 16 април през 1879 година Първото Велико народно събрание приема Търновската конституция и този ден е обявен за професионален празник на българските юристи. Учредителното събрание във Велико Търново поставя началото на парламентарния живот в освободена България. То е свикано въз основа на Берлинския договор, като в него участват 229 депутати. Народните представители в Учредителното събрание изработват Търновската конституция и я подписват единодушно.

За предимствата и недостатъците на професията на юриста, за отговорностите, правата и задълженията ни като граждани, разговаряхме с Пламен Стефанов- председател на Видинската адвокатска колегия. Попитахме го дали има нужда да се променя Конституцията ни:

"Малко е трудно от позицията, която заема един адвокат и то в област Видин да направи тази преценка, но така или иначе ние прилагаме правото и всички закони в Република България са свързани с упражняване на върховното и конституционно право, което имат всички българи, на равен достъп до законодателството. Затова донякъде са основателни твърденията, че трябва да се направи един преглед и по-обстойна преценка дали това не трябва да се случи", е мнението на Пламен Стефанов. Според него много малко хора са запознати с Конституцията, но по-важно е да знаем правата си, които са посочени в законите. Норматичните актове уреждат възможността да търсим реализацията ни като граждани пред институциите.

"В дългогодишния си опит се убедих, че българинът не е запознат със своите права. Той не е запознат най-вече с това, как би могъл да реализира своите права, така че неговите интереси да са защитени", допълва председателят на Видинската адвокатска колегия. Който упражнява професията юрист трябва да има много добри познания и богат жизнен опит, казва още Пламен Стефанов:

"Няма никога да забравя, когато започнах работа, бях твърде млад- на 25 години. Тогава това, по което работех ми се удаваше доста по-трудно, защото като млад човек малко по-трудно разбирах житейските ситуации."

До 1991 г. Денят на Конституцията и юриста се отбелязва на 4 декември, съгласно Решение 38 на Бюрото на Министерския съвет от 1979 г. Днес обаче празникът се отбелязва за 22- ра поредна година на 16- ти април.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Запознати ли са жителите на Берковица с някои от своите права като български граждани и какво знаят за Търновската конституция. Сътрудникът ни Петя Генова попита малки и големи в града под Ком:
"Ученици сме в 7 клас. Знаем, че Конституцията е главният държавен закон, по който се управлява една държава. Това го учим в часовете по история. ... Доста от тези, които в столицата и големите градове искат да свалят и Конституцията, всъщност не са я прочели, за да искат да я променят. ... Сред основните права и свободи, които имаме, са свободата на словото и печата, правото да участваме в различни групи, да участваме в избори и да бъдем избрани..."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45