Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законна ли е таксата за задължителната предучилищна подготовка?

Законна ли е таксата за децата, които посещават задължителна предучилищна подготовка- логичен въпрос, след като стана ясно, че вече има прецедент- Ангел Трайков от Шумен е осъдил Община Шумен на първа инстанция за неправомерно събиране на такси за предучилищна подготовка.
 
"Този спор има вече около две годишна история. С решение на Общинския съвет тогава бе въведена такса за децата, посещаващи задължителна предучилищна подготовка"- припомня Ангел Трайков, с когото разговаря Ани Цекова.
 
Оказва се, че в много общини в страната масово се въвеждат такси за предучилищна подготовка. Разликите идват при определяне на размера, който се изчислява по "индивидуални" схеми- в зависимост от това групите в детските градини ли са или в училищата. Потърсихме позицията на Община Видин, за да научим как стоят нещата в Северозападния район на страната.
 
"Учебниците и учебните помагала са безплатни и се доставят на учебните заведения с целеви средства, отпуснати от държавния бюджет. Родителите имат право да запишат децата си или в подготвителна група, или в определено учебно заведение, или в детска градина. Оттук се поражда и разликата, защото когато детето е в детска градина, се заплаща по един лев и 70 ст. на ден. В тази сума е включена и храната на детето"- обясни парадокса Емилия Николова, директор дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Видин.
Проверихме как стоят нещата и в една от по-малките общини на територията на Северозападна България- Община Борован, като потърсихме за коментар кмета на общината Десислава Тодорова.
 
"Таксите за детските градини се формират на база Наредба №6 за определянето и администрирането на местните такси, цени и услуги на територията на община Борован, приета от Общинския съвет на Борован. Също с решение на ОбС, за децата в групите за задължителна предучилищна подготовка таксата е 50%"- обясни Десислава Тодорова.
 
Дали не сме свидетели на поредния български парадокс? Ако не запишеш детето си на задължителна предучилищна подготовка, си застрашен от парична глоба, която е от 200 до 500 лв., при първо нарушение. А запишеш ли малчугана на ранно училище- плащаш такса. И в двата случая плащаш... Абсурд или реалност е това? Търсете правата си в съда- май е единственият адекватен съвет, казват препатили.
Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29