Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Спасов, кмет на Белене: "Атомната централа може да реши проблемите на цяла Северна България"

Община Белене се намира в област Плевен, в централната част на Дунавската равнина. Тя е една от малките общини в България. Състои се от шест населени места с около 10 500 души население. Миналата неделя в Белене се проведоха частични избори за кмет, след като досегашният градоначалник Петър Дулев бе избран за народен представител. Още на първи тур изборите спечели Момчил Спасов- досегашният заместник- кмет.

© Снимка: belene.net

Момчил Спасов е роден през 1974 г. в Белене, завършил е висшето си образование в Стопанската академия в Свищов, има следдипломна квалификация по вътрешен финансов контрол. Работи в общинската администрация в Белене от 2004 година.

Кои са първите стъпки, които ще направи като кмет, какви проблеми ще решава и как се чувства в ролята на градоначалник- това попитахме новия кмет на Белене в "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника".

"Първите ми стъпки като кмет са свързани с проектите, които се изпълняват в Общината. Предстои ни избор на изпълнител по най-големия проект, който се изпълнява в момента- този за водния цикъл на стойност 43 млн. лв., пречиствателна станция за отпадни води и над 20 км. водопроводен канал. Важно е до края на месец октомври да приключим един друг проект- за реставрация и консервация на античната римска митница и кастел "Димум" на стойност над 1 700 000 лв. Предстои и разработването на общинския план за развитие за 2014-2020 година и приключване на бюджетната година"- обясни приоритетите си Момчил Спасов.

По думите на кмета друг важен проблем, с който ще се бори, е безработицата:"Безработицата в Общината нарасна няколко пъти след спиране строителството на АЕЦ Белене. За съжаление общините, местните власти, трудно създават работни места. Те по-скоро трябва да създават условия за това, т.е. за бизнеса, който създава работни места. Аз съм набелязал някои мерки за популяризиране на свободните общински терени. Мисля да предложа за обсъждане в Общинския съвет за въвеждане на преференции за стартиращите бизнес и работни места на територията на Белене. От позицията ми на член на тематичните работни групи за следващия програмен период за програмата за развитие на селските райони работя активно за това да могат малките земеделски производители да получaват по-голяма част от субсидиите. Една от основните цели през следващия програмен период трябва да е възстановяване на поливното земеделие."

В момента от общинското ръководство се работи по проекти на стойност над 110 млн. лв. Очакват в следващите две години да бъдат инвестирани над 60 млн. лв. в инфраструктура и други дейности. И се надяват някой ден отново на дневен ред да бъде строежът на АЕЦ Белене.

"Всички хора тук са настроени положително, въпреки че някои са отчаяни от дългото чакане нещо да се случи в положителна посока. Площадката на АЕЦ е застроена с уникални съоръжения, които могат да се използват и за други нужди. Имаме декларация на Общинския съвет, която подкрепя изграждането на новата централа, сигурен съм че някой ден ще се намерят инвеститори и ще се построи и без държавно финансиране. АЕЦ е проект, който може да реши проблемите не само на община Белене, но и на област Плевен и цяла Северна България. Ще се опитаме да докараме на практика в Белене парламентарната комисия по енергетика, за да се запознаят на място с площадката. Надяваме се и на среща- разговор, за да чуем позицията на министъра на икономиката и енергетиката, защо не и на министър- председателя по темата за АЕЦ Белене"- допълни новият кмет.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33