Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Бойница вече се хвалят с пътищата, но се оплакват от аварии по водопровода

© Снимка: Пламен Генчев

Свикнахме Бойница да я наричаме най-бедното населено място в Европейския съюз. Наш екип наскоро посети селото- общински център, за да научи как живеят хората там. Преди срещата ни с кмета се натъкнахме на една жена, която обаче сподели, че е доволна от пенсията си.

"Не се оплаквам, от време на време ходя да чистя където ме повикат." На различно мнение е младият мъж, с когото говорихме малко по-късно.

"Хората ги няма вече, останахме малцина, някои измряха, други заминаха за чужбина, безработицата е голяма." Оптимизъм за бъдещето на Бойница открихме в най-малките- Ники и Кристиян. Двете момчета учат в местното училище, едното се е родило в Бойница, другото от Видин се е върнало на село. Казват, че им харесва да ходят на училище и знаят, че паметникът в центъра на Бойница е на Пуйо войвода.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Кметицата на общината Анета Генчева както винаги, ни посрещна въодушевена и в добро настроение. Разказа, че все още не е напълно готова за зимата.

"До момента сме снабдили центровете за настаняване от семеен тип и защитените жилища с твърдо гориво. Детските градини и училищата също са снабдени с дърва, кметствата в общината- не всичките. Покривите са оправени, включително и този на сградата на Общината, който протече при едни обилни дъждове. С общинския трактор караме пясък, за да направим купчинките, необходими при заледявания, след това опесъчаваме ръчно. Имаме два общински трактора, използваме ги при снегопочистването, единият е в село Раброво и ще обслужва и съседното село Периловец. Другият е в Бойница, при по-сериозен снеговалеж ще наемем и фирма", обясни кметицата. Средствата на Общината са много малко- 7 600 лева и при един обилен снеговалеж тракторите не могат да пробият.

© Снимка: Пламен Генчев

"В Бойница през зимата много често се затварят пътищата заради навеища, буквално, за да си представите- снегът се гребе и се изхвърля, правят се тунели по 2 метра, за да може да преминат автомобилите, много е тежко",
подчерта Анета Генчева. В Бойница вече могат да се похвалят с хубави пътища. През двата мандата на кметицата са направени около 34 км пътна мрежа.

"Остава да се направи пътят от разклона за Бориловец-Периловец-Раброво, това са 11,5 км, така че да се свържат и тези села със света, както се казва", продължи с обясненията Анета Генчева. Не пропусна да спомене и един фрапиращ случай.

© Снимка: Пламен Генчев

"Внесла съм проект във Фонд "Земеделие" за подмяна на водопроводната мрежа в Бойница, защото авариите по трасето са много. В седмицата поне 1- 2 пъти ни спират водата."
Демографският срив в региона е много сериозен. Около 70% от хората са в пенсионна възраст, другите работят, като основен работодател е Общината.

"Каквито проекти и програми имахме, почти ги поприключихме. По-голяма част от хората са на обещетение в НОИ. В един момент тези обещетения ще свършат и януари, февруари следващата година очаквам върволица от хора пред кабинета ми, да искат работа", изрази притеснението си Анета Генчева.

В края на разговора кметицата си пожела здраве и сили да издържи на хаоса, а на хората от община Бойница- търпение.

По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Незаконна сеч в защитени гори до видинското село Синаговци

Анелис Бюгенхаут живее във видинското село Синаговци повече от 10 години. В събота, 17 август, подава сигнал за незаконна сеч в местността "Божурица" до селото. Изпраща по електронната поща до различни институции и медии писмо, в което пише: "Пиша ви, за да обърна внимание на систематичните злоупотреби със защитените гори в Божурица и..

публикувано на 26.08.24 в 15:19

Село Замфирово - със спомен за миналото и поглед в бъдещето

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Замфирово. Едно прекрасно село, с големи къщи и просторни дворове, с плодородна земя, с прекрасни природни дадености, с трудолюбиви хора.  Замфирово е в община Берковица. Намира се на 340 м надморска височина, на 18 км от Берковица и на 18 км от Монтана.  Старото име на селото е Гушанци. На 24 септември..

публикувано на 23.08.24 в 12:00

22 август - Световен ден на фолклора

22 август е Световен ден на фолклора. Отбелязва се денят, когато британският учен Уилям Г. Томс създава думата „фолклор“ в писмо до списание "Athenaeum"през 1846 год. Фолклорът или нематериалното културно наследство се отнася до многообразните начини за изразяване на културата, включително музика, танци, изкуство, дизайни, имена, символи и знаци,..

публикувано на 22.08.24 в 11:50

Минималната работна заплата се повишава - ще има ли пари за работещите българи

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да се повиши с 15% и вече да е 1078 лв. Според действащите в момента текстове от Кодекса за социално осигуряване минималното възнаграждение трябва да бъде в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на..

публикувано на 21.08.24 в 10:45

Има ли край политическата криза?

Все по-сложна става политическата ситуация у нас, криза се задълбочава, а изход засега не се вижда. Освен че парламентът не успя да излъчи редовно правителство, се оказва, че дори и служебно не може да бъде назначено безпрепятствено. Датата на новите предсрочни парламентарни избори не е ясна, след като вчера президентът Радев отказа да приеме..

публикувано на 20.08.24 в 13:32

Какви са последствията от горските пожари

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди..

публикувано на 19.08.24 в 14:55

Промени в Закона за горите предлагат от "Възраждане"

"Възраждане" предлагат промени в Закона за горите. С промените ще бъде затворена "вратичка", с която общините могат да продадат изгорели гори за изграждане на фотоволтаични системи.  " Тази година, 2024-а, е рекордна и по отношение брой възникнали горски пожари и по отношение на площ изгорели гори. Предполагам, както и Вие така и ние срещаме..

публикувано на 19.08.24 в 14:52