Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да отпадне ли забраната за тютюнопушене

Всички сме свидетели на безбройни нарушения на дадена забрана или закон у нас. Така се случва май и с прословутата забрана за тютюнопушене на закрити обществени места. След определен час в някои заведения можем да си пушим съвсем спокойно, а проверяващите просто ги подминават.

Без тютюнев дим- това призоваха преди дни привърженици на пълната забрана за тютюнопушене на закрити обществени места. Денят за този призив не бе избран случайно- 21 ноември, който е обявен за Световен ден против тютюнопушенето. Според проучване 57 на сто от българите одобряват пълната забрана за тютюнопушене на обществени места. На 27% им липсва пушенето, а 17 на сто не могат да преценят дали искат да има или не цигарен дим в родните заведения.

"Политиците отново намериха успешен начин да отклонят вниманието на хората от най-важните проблеми и се вторачиха в това дали пълната забрана за пушене в заведения да падне или да остане", коментира темата сътрудникът ни Жоро Александров:

"Реално погледнато това не е най-голямата грижа на българите, но няма как да не минем без дискусия по темата. Всъщност, както никой не попита дали да забранят дименето в заведения предишните управляващи, така настоящите не ни питат дали да върнат предишното положение. И се заредиха оправдания– че падането на пълната забрана щяло да съживи малкия бизнес, че то всъщност не било толкова отровно за хората, че какво ли още не. А истината е съвсем друга и се крие в отговора на въпроса: "Дали на останалите без пари за хляб бедни българи им пука изобщо дали има забрана или няма, след като така или иначе не я спазват?" Който не вярва, нека дойде във Враца и посред бял ден премине през кафенетата на централната улица. Защото забрана има, но малцина я спазват, защото няма кой да ги контролира. Ето и какво мислят хората за това дали да падне забраната за тютюнопушене:

© Снимка: Жоро Александров

"Аз съм пушач, но не ме интересува дали в едно заведение се пуши или не. По-добре да си има заведения, в които се пуши, който не иска да не влиза в тях... Аз, като човек на 23 години, съм твърдо за това забраната за пушене в заведенията да остане, не трябва да пада, защото цигареният дим е отвратителен. Сега е много по-приятно да си седне човек, да си хапне и пийне, но без дим. Който иска да пуши- да има специални помещения или след 12-1 часа, да има някакъв регламент... Твърдо съм против пушенето на обществени места и най-вече на закрити места, защото това пречи на всички, които са непушачи, на майките с деца и много вреди на здравето на хората."

Такава е народната воля, но какво от това? След като при тотална забрана за пушене в заведенията, глобените се броят на пръстите на едната ръка. Май наистина е по-добре да падне забраната, та никой да не се плаши, че ще го глобяват. Както вече казах, във Враца и сега малцина спазват пълната забрана. Повтарям го, та контролните органи да ме чуят. Ама едва ли..."

"Прословутата забрана изяде хляба на всички собственици на питейни заведения", каза в "Посоките на делника" Румяна Петкова, собственик на заведение във Видин и добавя:

"Поток от клиенти няма. Оборотът е никакъв. Не трябва да е така, при условие, че заведенията се посещават повече от пушачи."

Проверките за спазване на забраната продължават, заяви д-р Даниела Караилиева, директор на Регионалната здравна инспекция в Монтана:

"Проверките за спазване на забраната за тютюнопушене на обществени места продължават да се извършват регулярно, както в рамките на работния ден така и в почивни дни. Извършват се и вечерни проверки основно в заведения за хранене и развлечения. Само през последния месец са извършени над 500 проверки, като са съставени 7 акта за установени нарушения, свързани със забраната."

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00