Коста Перчово е село в община Кула, кръстено е на двамата братя партизани Коста и Перчо Йорданови. Не за тях ще говорим днес, а за живота на малкото останали там /както и в почти всички кулски села/ хора.
И така... В Коста Перчово, за разлика от село Големаново, където не видяхме хора /с изключение на бившата кметица и сегашния кметски наместник/, срещнахме двама-трима души. Те не бяха много словоохотливи, единствен Димитър Георгиев се престраши да каже няколко думи за живота в селото. Пред Йорданка Герасимова мъжът сподели, че най-големия проблем е безпаричието и липсата на работа. Има човек, който отглежда овце, преди са гледани и крави, но тук проблема е, че не изкупуват млякото. Заради това, вероятно, в селото има една-единствена крава. Не, че няма животни- кучетата са повече от хората.
Срещнахме се и с кметския наместник на Коста Перчово Георги Левчев. Кое му тежи най-много, от какво е доволен, останала ли е поне капчица надежда животът в малките населени места да се подобри? Все важни въпроси, на които очаквахме да получим отговор.
"Трудно се живее тук. Магазинът ни вече 4 години не работи, хляба ни го карат от общинския център Кула. В селото живеят около 80 души, половината от тях са на възраст над 80 години. Доволен съм, че имаме осветление нощно време, че имаме вода. Авариите обаче са чести- по 5-6 на седмица, защото водопроводът е от 1956 година. И с транспорта не сме много добре, защото за Кула нямаме нито един автобус, така е вече 2 години. Всичко опира до пари, а тях ги няма", разказва кметският наместник.
Това, с което може да се похвали, са 8-те души по временната заетост, които са изчистили канавките и двата гробищни парка. Георги Левчев съжалява за това, че в Коста Перчово никога не е имало църква, че училището е закрито, че читалището не е действащо...
"Много искам селата да се съживят, защото и в тях има качествени хора, които могат да работят", казва в края на разговора ни кметският наместник.
А хората в Коста Перчово /малкото останали/ живеят с надеждата за по-добри времена.
Още за живота във видинското село чуйте в звуковия файл.
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..
След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..