Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Коста Перчово живеят с надеждата за по-добри времена

Снимка: РАДИО ВИДИН

Коста Перчово е село в община Кула, кръстено е на двамата братя партизани Коста и Перчо Йорданови. Не за тях ще  говорим днес, а за живота на малкото останали там /както и в почти всички кулски села/ хора.

Паметникът на Коста Йорданов в родното му село

И така... В Коста Перчово, за разлика от село Големаново, където не видяхме хора /с изключение на бившата кметица и сегашния кметски наместник/, срещнахме двама-трима души. Те не бяха много словоохотливи, единствен Димитър Георгиев се престраши да каже няколко думи за живота в селото. Пред Йорданка Герасимова мъжът сподели, че най-големия проблем е безпаричието и липсата на работа. Има човек, който отглежда овце, преди са гледани и крави, но тук проблема е, че не изкупуват млякото. Заради това, вероятно, в селото има една-единствена крава. Не, че няма животни- кучетата са повече от хората.

Срещнахме се и с кметския наместник на Коста Перчово Георги Левчев. Кое му тежи най-много, от какво е доволен, останала ли е поне капчица надежда животът в малките населени места да се подобри? Все важни въпроси, на които очаквахме да получим отговор.

"Трудно се живее тук. Магазинът ни вече 4 години не работи, хляба ни го карат от общинския център Кула. В селото живеят около 80 души, половината от тях са на възраст над 80 години. Доволен съм, че имаме осветление нощно време, че имаме вода. Авариите обаче са чести- по 5-6 на седмица, защото водопроводът е от 1956 година. И с транспорта не сме много добре, защото за Кула нямаме нито един автобус, така е вече 2 години. Всичко опира до пари, а тях ги няма", разказва кметският наместник.

Това, с което може да се похвали, са 8-те души по временната заетост, които са изчистили канавките и двата гробищни парка. Георги Левчев съжалява за това, че в Коста Перчово никога не е имало църква, че училището е закрито, че читалището не е действащо...

"Много искам селата да се съживят, защото и в тях има качествени хора, които могат да работят", казва в края на разговора ни кметският наместник.

А хората в Коста Перчово /малкото останали/ живеят с надеждата за по-добри времена.

Още за живота във видинското село чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Лилия Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Замфирово - със спомен за миналото и поглед в бъдещето

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Замфирово. Едно прекрасно село, с големи къщи и просторни дворове, с плодородна земя, с прекрасни природни дадености, с трудолюбиви хора.  Замфирово е в община Берковица. Намира се на 340 м надморска височина, на 18 км от Берковица и на 18 км от Монтана.  Старото име на селото е Гушанци. На 24 септември..

публикувано на 23.08.24 в 12:00

22 август - Световен ден на фолклора

22 август е Световен ден на фолклора. Отбелязва се денят, когато британският учен Уилям Г. Томс създава думата „фолклор“ в писмо до списание "Athenaeum"през 1846 год. Фолклорът или нематериалното културно наследство се отнася до многообразните начини за изразяване на културата, включително музика, танци, изкуство, дизайни, имена, символи и знаци,..

публикувано на 22.08.24 в 11:50

Минималната работна заплата се повишава - ще има ли пари за работещите българи

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да се повиши с 15% и вече да е 1078 лв. Според действащите в момента текстове от Кодекса за социално осигуряване минималното възнаграждение трябва да бъде в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на..

публикувано на 21.08.24 в 10:45

Има ли край политическата криза?

Все по-сложна става политическата ситуация у нас, криза се задълбочава, а изход засега не се вижда. Освен че парламентът не успя да излъчи редовно правителство, се оказва, че дори и служебно не може да бъде назначено безпрепятствено. Датата на новите предсрочни парламентарни избори не е ясна, след като вчера президентът Радев отказа да приеме..

публикувано на 20.08.24 в 13:32

Какви са последствията от горските пожари

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди..

публикувано на 19.08.24 в 14:55

Промени в Закона за горите предлагат от "Възраждане"

"Възраждане" предлагат промени в Закона за горите. С промените ще бъде затворена "вратичка", с която общините могат да продадат изгорели гори за изграждане на фотоволтаични системи.  " Тази година, 2024-а, е рекордна и по отношение брой възникнали горски пожари и по отношение на площ изгорели гори. Предполагам, както и Вие така и ние срещаме..

публикувано на 19.08.24 в 14:52

Ясен: Малкото село с големите хора

В рубриката "Добро утро, кмете" днес ви отвеждаме във видинското село Ясен . То се намира в община Ново село и е на 15 километра от областния град. Вчера жителите на селото отбелязаха своя храмов празник - Успение на света Богородица с тържествена литургия, беше отслужен и курбан за здраве, традицията за който е възобновена от местното..

публикувано на 16.08.24 в 13:21