Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществените трапезарии- за оцеляването на най-бедните

Снимка: Петя Генова
98 социално слаби врачани се хранят в обществените трапезарии във Враца от началото на годината. През 2013 година са били 120 души, т.е. 22-ма са отпаднали заради недостатъчно финансиране. Част от тях са подали и жалби. Те обаче могат да бъдат удовлетворени само, ако се отпусне допълнително финансиране по проекта, обясниха от Общината пред Жоро Александров. Иначе, услугата се реализира от 5 години във Враца.

Капацитетът на обществената трапезария в Белоградчик също е запълнен, а 25 души, отговарящи на условията, чакат да се освободи място, обясни пред сътрудника ни Иванка Петрова Елена Александрова, младши експерт "Социални дейности" в община Белоградчик.

"Предоставяме обяд- супа, основно ястие и хляб на 90 бенефициенти в рамките на 4 месеца. През декември бе основният прием на заявления, бяха приети 111. С новоподадените заявления през януари и февруари има 25 чакащи, които при актуализиране или отпадане ще бъдат включени. При нередовно вземане на храната от трапезарията, лицето се отписва и на негово място се включва лице от списъка на чакащите."

54 социално слаби жители на Монтана ще се хранят безплатно в обществената трапезария до 2 април. Работата на обществената трапезария в Монтана стартира на 1 октомври миналата година. Топла храна за 135 души осигурява социалната трапезария в Лом, каза Альона Арсенова- началник отдел "Социални дейности и програми за заетост" в Общинската администрация в крайдунавския град. С нея разговаря Владимир Недев.

"Осигуряваме топъл обяд за 135 крайно нуждаещи се лица, разпределяме храната за 4 квартала. Много са желаещите, които подават заявления за услугата, но капацитетът е ограничен- 135 лица. Обикновено се подават около 400 заявления, което означава, че нуждата от тази социална услуга е много по-голяма"- категорична е Альона Арсенова.

© Снимка: Петко Котларски

Обществената трапезария в Мездра всеки ден осигурява топла храна на 90 социално слаби и най-уязвими граждани. Трапезарията се намира в Центъра за социални услуги и дейности, където всеки ден от 11:00 часа на 90-те социално слаби се раздават топла супа, второ и четвъртинка хляб. До сега няма оплакване от ползващите услугите на трапезарията за качеството на храната и всички категорично изказват положителното си отношение към услугата, извършвана от Община Мездра за седма поредна година, предаде сътрудникът ни Петко Котларски.

От януари тази година в Берковица също има обществена трапезария. 72 потребители се възползват от социалната услуга- каза пред Петя Генова заместник-кметът Радослав Найденов:

"Храната, която е включена, е топла супа и второ ястие, както и половин хляб. Като цяло потребителите са доволни от предлаганата храна. За съжаление, не можем да включим по-широк кръг потребители." Храната се приготвя в домашния социален патронаж. През последните месеци те се сдобиха с нови придобивки, които облекчават работата и повишават качеството на услугите.

"Посредством Местната инициативна група успяхме да закупим нов автомобил за доставка на храна, за да обслужваме трудно подвижните потребители. Доставено е и кухненско оборудване за по-високо качество на предлаганата услуга"- допълни Радослав Найденов.

От началото на годината 35 души в Кула получават всеки ден топла храна от социалната трапезария. Подадените молби за ползване на услугата обаче са много повече- 95. Комисията, която определя ползвателите на трапезарията, е срещнала изключителна трудност да отсее най-тежките случаи на нуждаещи се, но при намалените финансиране и капацитет, определящ критерий е доходът на кандидатите. Това каза пред Христела Александрова секретарят на общината Иванка Велкова:

"В условията на сурова зима и криза обществената трапезария се явява фактор за оцеляването на наши съграждани. За съжаления броят на ползвателите е намален от 70 на 35 лица, което доведе до напрежение и недоволство сред самотно живеещите, самотните и социално слабите. Трудно бе на комисията да прецени най-нуждаещите се- трябва да си човек без сърце, за да не доловиш колко недоимък, колко мъка и оскъдица има значителна част от населението. Знаете ли какво е да гледаш питащите очи на гладния, и да отговаряш със задавен глас- имаме те в предвид, ако се увеличи бройката, или се освободи място, вероятно ще те включим..."

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Във Видин обществената трапезария работи от 2009 година. През годините броят на ползвателите е достигал до 120 социално слаби. Въпреки че имат възможност да влязат и да се нахранят на топло, болшинството взема храната си за в къщи. Персоналът на трапезарията е от 11 души, в това число и служители на Домашния социален патронаж. Там се приготвя диетична храна за диабетиците, обяд за патронажа за района на град Дунавци и селата около него, село Гомотарци и околните населени места. Готвят храна и за ареста, като общо 1000 порции се правят на ден. От направление "Социални дейности" към Община Видин отчитат, че служителите там са крайно недостатъчни.

"От 1- ви януари 2014 година в социалната трапезария във Видин се хранят 108 души. Осигуряваме супа, основно ястие и хляб, а при реализирани икономии в края на месеца се включва и десерт. Самите потребители биха искали всеки ден да получават. Когато получим хранителни помощи от БЧК, можем да предоставим по-разнообразно хранене. Има недостатъци и при процедурата" - каза пред Ани Цекова Роми Василева, началник на отдела.

Още по темата за обществените трапезарии можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20