Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви проекти ще се финансират по програма "Околна среда" в Северозапада

Снимка: РАДИО ВИДИН

СнимкаНай-мащабният проект във Видин, финансиран от Кохезионния фонд и Оперативна програма "Околна среда" е този за водния цикъл. Неговата стойност е над 75 милиона лева. Изпълнението на проекта започна през декември миналата година с дейностите по рехабилитация и разширяване на водоснабдителната и канализационната системи. Те са на стойност 44 милиона 380 хиляди лева и трябва да приключат за 10 месеца, т. е. до началото на октомври, затова и в момента усилено се работи. 2 милиона и 700 хиляди лева осигурява Община Видин за изпълнението на проекта. Скоро трябва да започне изграждането на пречиствателна станция за отпадни води, което е заложено в проекта за водния цикъл. Само изграждането на пречиствателната станция ще струва 25 милиона и 100 хиляди лева. Старт на проекта даде кметът на Видин Герго Гергов през декември миналата година и тогава обяви, че се надява следващата година по това време обектът вече да е завършен.

"Искрено пожелавам на всички, които имат изключително отговорната задача да осъществят този мащабен проект, с общи усилия да разрешаваме проблемите и заедно да открием новите обекти в полза на Видин и неговите жители"- каза на церемонията, с която беше даден старт на проекта кметът на Видин Герго Гергов. 

Извършващото се строителство по водния цикъл е на базата на предоставена от Изпълнителя програма-график, утвърдена от строителния надзор на обекта. При старта на строителството Георги Станилов, който е управител на фирмата изпълнител, обяви, че краткият срок, в който проектът трябва да бъде завършен, е предизвикателство. Благоприятни метеорологични условия, за да може да се работи, пожела ръководителят на надзорния екип по проекта доцент Димитър Аличков. Той обяви, че заради ниските подпочвени води, е много важно да може да се работи през зимата.

"Подобно подземно строителство не е никак лесно за изпълнение, още повече когато се отнася за канализационна мрежа, каквато е тази тук и особено като обърнем внимание на геоложките особености на територията на град Видин"- отбеляза доцент Аличков.

"В Община Монтана тази година довършват водния цикъл на града и всички сили са съсредоточени към финалната права на този мащабен проект." Това каза за РАДИО ВИДИН кметът на Монтана Златко Живков

СнимкаВ Община Враца също тече реализацията на водния цикъл на града. Интегрираният проект трябва да завърши до средата на месец декември 2015 година. Той е най-голямата разработка, реализирана в България по оперативна програма "Околна среда", в сектор "Води". Финансиран е с над 136 млн. лева, от които безвъзмездната финансова помощ от Европейския съюз е в размер на 123 500 000 лева, предаде сътрудникът ни от Враца Жоро Александров.

Една стара идея ще бъде приоритетна за Община Белоградчик през новия програмен период 2014- 2020-та година по програма "Околна среда". За нея разказа пред сътрудника ни Иванка Петрова Николай Димитров, главен експерт в Община Белоградчик.

"Проектът е за интегрирано водно управление на водите в Белоградчик. Това включва изграждането и реконструкцията на водопроводната и канализационната мрежи в града. Предвиждаме и изграждането на пречиствателна станция за отпадни води."
По темата за проектите, изпълнявани по ОП "Околна среда" мнение изрази слушател на РАДИО ВИДИН от видинския квартал "Нов път".

"Останах изненадан, че в квартал "Нов път" ние нямаме годна канализационна мрежа, нито пък за отпадни води. Идейни проекти за това има, работни няма"- коментира видинчанинът. Той призова този проблем да бъде решен, защото:

"В квартал "Нов път" кипи живот, назависимо от какъв етнос са хората."

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59