Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Расте броят на децата в приемни семейства във Видин

Снимка: РАДИО ВИДИН

Приемната грижа- тази социална услуга е реалност у нас от няколко години. Какво означава приемно семейство? Това са двама съпрузи или отделен човек, при които се настанява дете за отглеждане в семейна среда. Правата и задълженията се определят с договор. Приемните семейства са професионални и доброволни. Първите предлагат повече услуги и получават заплата за грижата, която предоставят. Те притежават допълнителна квалификация за отглеждане на деца и сключвaт договор с доставчик на социалната услуга "Приемна грижа". Доброволните приемни родители получават месечна издръжка и еднократни помощи, които могат да бъдат и в натура.

Процедурата по одобрение обаче е тромава, разказаха пред Нора Йоцова приемни майки от Видин:

"Един приемен родител се сблъсква с много трудности още в самото начало докато оформи необходимите документи. След това отново се ходи по мъките във всяко едно заведение... В този град няма работа за нас и бях принудена да се наглася да работя като приемен родител. Но като цяло процедурата е много тромава."

Все повече деца се настаняват в семейна среда във Видин, каза Цветелина Милославова, координатор на Националната асоциация за приемна грижа за региона.

"В момента имаме вече около 48 приемни семейства. Постоянно имаме нови одобрения. Имаме все повече настанени деца и бебета, което е много хубаво. Процедурата с оформянето на документите наистина е малко бавна, но пък от друга страна едно дете не може да се повери просто ей така набързо на някое семейство. Самите проучвания, комисии се извършват бавно, но според мен това е правилно, за да няма евентуални грешки при осъществяването на самата процедура."

56 са приемните семейства в област Враца, които са получили одобрение и могат да приемат деца, лишени от родителски грижи. Статистиката на социалните власти е актуална към края на 2013 година. 46 пък са децата, настанени в приемни семейства към този момент. Осем от приетите за отглеждане в подобни семейства деца са били осиновени от професионалните родители през последната година, предаде сътрудникът ни Жоро Александров и добавя:

"Каквито и усилия да полага държавата и в частност социалните власти, проблемите в това отношение се задълбочават от многодетни семейства или самотни майки с нисък статус, минимални доходи и лоши битови условия, които създават деца, но нямат възможност да ги отглеждат в нормални условия. Освен да извеждат децата от семейства, които не могат да ги отглеждат, социалните са задължени и да наблюдават как малчуганите биват отглеждани от приемните си родители, как ги хранят, ходят ли в учебни заведения редовно и имат ли нормални условия за развитие. Община Враца пък работи по проект "И аз имам семейство", чиято цел е да разработи единен финансов стандарт за услугата "Приемна грижа". Финализираният финансов стандарт ще даде основание за утвърждаването й като държавно делегирана дейност, също така се очаква положителна промяна на обществените нагласи по отношение на услугата "Приемна грижа", ролята и функциите на професията "Приемен родител". Проектът работи по схемата "Приеми ме", а общата му стойност е 15 милиона лева. Тя е отпусната като безвъзмездна финансова помощ за България. Целта е да има одобрени 500 приемни семейства, които да приемат за отглеждане 600 деца. Целевата група обхваща малчугани от 1 до 3-годишна възраст. В това направление са одобрени 82 български общини, област Враца участва с 3 общини– Враца, Бяла Слатина и Козлодуй."

Повече по темата- в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20