Процедурата по одобрение обаче е тромава, разказаха пред Нора Йоцова приемни майки от Видин:
"Един приемен родител се сблъсква с много трудности още в самото начало докато оформи необходимите документи. След това отново се ходи по мъките във всяко едно заведение... В този град няма работа за нас и бях принудена да се наглася да работя като приемен родител. Но като цяло процедурата е много тромава."
Все повече деца се настаняват в семейна среда във Видин, каза Цветелина Милославова, координатор на Националната асоциация за приемна грижа за региона.
"В момента имаме вече около 48 приемни семейства. Постоянно имаме нови одобрения. Имаме все повече настанени деца и бебета, което е много хубаво. Процедурата с оформянето на документите наистина е малко бавна, но пък от друга страна едно дете не може да се повери просто ей така набързо на някое семейство. Самите проучвания, комисии се извършват бавно, но според мен това е правилно, за да няма евентуални грешки при осъществяването на самата процедура."
56 са приемните семейства в област Враца, които са получили одобрение и могат да приемат деца, лишени от родителски грижи. Статистиката на социалните власти е актуална към края на 2013 година. 46 пък са децата, настанени в приемни семейства към този момент. Осем от приетите за отглеждане в подобни семейства деца са били осиновени от професионалните родители през последната година, предаде сътрудникът ни Жоро Александров и добавя:
"Каквито и усилия да полага държавата и в частност социалните власти, проблемите в това отношение се задълбочават от многодетни семейства или самотни майки с нисък статус, минимални доходи и лоши битови условия, които създават деца, но нямат възможност да ги отглеждат в нормални условия. Освен да извеждат децата от семейства, които не могат да ги отглеждат, социалните са задължени и да наблюдават как малчуганите биват отглеждани от приемните си родители, как ги хранят, ходят ли в учебни заведения редовно и имат ли нормални условия за развитие. Община Враца пък работи по проект "И аз имам семейство", чиято цел е да разработи единен финансов стандарт за услугата "Приемна грижа". Финализираният финансов стандарт ще даде основание за утвърждаването й като държавно делегирана дейност, също така се очаква положителна промяна на обществените нагласи по отношение на услугата "Приемна грижа", ролята и функциите на професията "Приемен родител". Проектът работи по схемата "Приеми ме", а общата му стойност е 15 милиона лева. Тя е отпусната като безвъзмездна финансова помощ за България. Целта е да има одобрени 500 приемни семейства, които да приемат за отглеждане 600 деца. Целевата група обхваща малчугани от 1 до 3-годишна възраст. В това направление са одобрени 82 български общини, област Враца участва с 3 общини– Враца, Бяла Слатина и Козлодуй."
Повече по темата- в звуковия файл.Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..