Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Контейнери с опасни вещества и сметище тормозят хората в Жеглица

Старото училище в село Жеглица
Снимка: РАДИО ВИДИН

Село Жеглица се намира на няколко километра от Видин. В далечните години тук е имало училище, а хората си спомнят за миналото, когато е имало детска глъч, забравена с времето. Сега ги измъчва старостта и самотата, а малцината в работоспособна възраст се борят за препитанието си. 150-те местни жители се притесняват от складираните наблизо контейнери с опасни химични вещества. И казват, че на тях не им трябва много- само работа да има, за едната заплата, и всичко ще е наред.

"Как се живее в село ли? Вижте, опустяха селата, но Жеглица все още се държи. Трябва ни само работа да има, някоя ферма да се направи, хората да взимат заплата. Чакаме пенсията, иначе няма къде да се работи"- оплакват се местните хора.

ББ кубовете до село ЖеглицаПритеснителна според тях е близостта със складираните наблизо контейнери, т. нар. ББ кубове, с опасни химични вещества. А и лятото миризмата от сметището, където се изхвърля боклука на целия регион, е ужасна:

"Това ни притеснява, но сме вдигнали ръце- та ние сме кротки хора... Лошото е миризмата, но се надяваме от Европа да ги натиснат управниците, да модернизират сметището. Но това не е най-големият ни проблем. Докараха ни от онези контейнери, с черепите. И са се напукали, ако пропуснат ще ни заразят подпочвената вода, какво ще оставим на децата си- бунище!"- недоумяват жителите на Жеглица.  

Кметският наместник на село ЖеглицаКметският наместник Георги Георгиев бърза да ги успокои:

"Нашето регионално депо ще стане модерно. Притеснително е положението му сега- всички минаващи по пътя за Арчар виждат в какво състояние е. Лятно време като духа вятър, в селото ни обгазява. А за ББ кубовете- за сега няма проблеми, веднъж в месеца ги проверявам.


Сметището на ВидинМиналата година за последно идваха от РИОСВ-Монтана, не са констатирали нередности, ако забележим нещо, подаваме сигнал до фирмата, която поддържа контейнерите, те идват, прави се протокол."

В центъра на селото, непосредствено до кметството е била някогашната кръчма, сега магазин. Предишният собственик е оставил за любителите на шишенцето вградена бутилка в стената. А до нея- стената с некролозите, за които кметският наместник казва, че са се увеличили с 60 за последните 7 години. Прирастът на местното население е от няколко деца от малцинствата. За това затворили и детската градина. Но пък си възстановили дейността на местното читалище, имат си и библиотекар, строят и храм, каза още кметският наместник:

"Парите за храма са от дарители, успяхме да излезем на кота нула, от пролетта продължаваме. Все още има хора, които дават пари за такива неща"- каза Георги Георгиев.

Във витрина в кабинета му стои стара книжка с надпис от корицата: "Да превърнем общината в самоуправляваща се общност на населението". Попитахме го успяват ли в селото да решават сами проблемите си и какво си пожелават:

"Дали успяваме сами... ами поне се опитваме. Преди време стопирахме кражбите, като си направихме местен патрул. Пожелаваме си да сме сплотени и единни както тогава, за да може да довършим храма"- допълва Георги Георгиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00