Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мерките на общините в Северозапада срещу младежката безработица

Снимка: Радио Видин
Броят на регистрираните безработни младежи до 29 години в Бюрото по труда във Видин през миналата година е бил 1025 средно на месец, което е около 12% от всички регистрирани хора без работа, а в сравнение с 2012 година безработните млади хора са се увеличили със 181 души.


"Община Видин няма финансова възможност сама да се бори с младежката безработица, но години наред работи много активно с Бюрото по труда и участва във всички възможни програми, мерки, проекти, които предлага Агенцията по заетостта", каза Роми Василева, управител направление "Социални услуги" към Община Видин пред Цветомир Цветанов.

Какво е положението във Враца?

"Осигуряването на трудова заетост на младите хора и като цяло мястото им в обществото, са едни от най-важните ни приоритети. Надяваме се, че сме успели да го направим и предмет на една целенасочена политика. По данни на Дирекция Бюро по труда Враца към 31.12.2013 г. са започнали работа 597 души. Община Враца чрез различни свои проекти, чрез възможностите, които дава общинска администрация, е осигурила заетост на повече от 40 младежи. Като по различни социални проекти, които включват социални услуги за хора в нужда, работят 10 човека. Предстои в Центровете от семеен тип и защитеното жилище преоритетно да назначим младежи до 29 години", обобщи пред Жоро Александров кметът на общината Николай Иванов.

Област Монтана остава с висок процент на безработица - близо 20, а в община Монтана процентът на безработните е близо до средния за страната. 14 момичета и момчета до 29 години са започнали работа през изминалата 2013 година в община Монтана по програмите "Ново начало" и "Старт в кариерата". Те са разпределени в няколко ресора в зависимост от това, което са завършили. Младежите ще са на работа в общината девет месеца и ще получават трудово възнаграждение за целия период. Практиката показва, че повечето от тях след това остават за постоянно на работа в общинската администрация. Една от мерките, които общината е предприела през тази година, е вместо безработните по селата да се подписват в града, служителите на Бюрото по труда да пътуват всеки месец при тях. Идеята е на общинската администрация, а целта е да се спестят допълнителните разходи на безработните за път. Така например в монтанското село Смоляновци, в края на всеки месец близо 200 души без работа се събират в местния пенсионерски клуб, за да се подпишат като безработни, предаде сътрудникът ни от Монтана Биляна Борисова.

Грижата за младите хора е един от основните ангажименти на местните власти в общини, които са в демографски риск - със застаряващо население и засилена миграция на жители в трудоспособна възраст и млади хора. За съжаление в тези общини е висок и процентът на безработицата и трудно се намират възможности за реализация на младите хора. За ситуацията в Кула сътрудникът ни Христела Александрова потърси кмета Владимир Владимиров.

"Знаем, че и за новият програмен период младежката безработица ще бъде преоритет и в европейски план. В община Кула за справянето с този проблем бяха организирани различни семинари, срещи, които да разяснят възможностите по различни програми за стартиране на собствен бизнес. В крайна сметка само един младеж до 29 години стартира собствен бизнес. За миналата година бяха регистрирани 65 безработни човека до 29 години. За миналата година около 47 души са работили по национални програми за различен период от време. И в момента в общинска администрация работят такива младежи", поясни кметът на граничната община.
 
Не по-различно е положението и в община Белоградчик. Сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с Иванка Стоянова, главен специалист "Програми и проекти" към общината:

"Община Белоградчик е работодател по различни програми за заетост, съгласно сключени договори с Агенцията по заетостта, чрез Дирекция "Бюро по труда". Към настоящия момент работят около 80 младежи до 29 години, разпределени по съответните програми. За 2014 година общината е кандидатсвала с регионална програма за заетост, която ще стартира след предстоящото публикуване на Националния план за действие по заетостта 2014, където младежи до 29 години ще бъдат назначени като екскурзоводи на туристическите обекти на територията на Белоградчик", посочи Иванка Стоянова.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20