Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборният кодекс и какво се промени в него

Снимка: Дневник

В края на миналата седмица парламентът най-накрая прие новия изборен кодекс. Той отне на депутатите много дебати и спорове, и бурни заседания. Ако трябва да бъдем точни, приемането на Изборния кодекс започна на 12 февруари и продължи осем дни. Вече е ясно, че няма да има мажоритарен вот. Изборните бюлетини пък ще бъдат номерирани. Експериментално ще се гласува машинно на евроизборите през май. За коментар по темата потърсихме видинските депутати- от Коалиция за България и член на Временната комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс Филип Попов, и от ГЕРБ Владимир Тошев.

"Новият изборен кодекс е много по-демократичен и по-прозрачен от досега действащия. Той ще произвежда по нов начин изборните правила. Според скорошно проучване над 50% от българските граждани желаят да бъдат въведени нови правила, Снимказа да се избегне порочната практика, на която бяхме свидетели през последните четири години", заяви Филип Попов.

Според Владимир Тошев новият изборен кодекс не променя нищо съществено.

Снимка"Това бе една ненужна процедура, която отне на парламента около осем месеца работа и нейната единствена цел бе да замаже очите на хората, които протестираха", заяви още Владимир Тошев.

"Всяко ново нещо е хубаво. Одобрявам промените в новия изборен кодекс и мисля, че ще улеснят избирателите... Не знаем какви точно са промените, но искрено се надяваме да е за доброто на младите хора", е мнението на видинчани.  

Не е ясно дали президентът Росен Плевнелиев ще пусне за обнародване кодекса. Има голяма вероятност той да наложи вето, което да върне текстовете отново в парламента и да се наложи прегласуване.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12