Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборният кодекс и какво се промени в него

Снимка: Дневник

В края на миналата седмица парламентът най-накрая прие новия изборен кодекс. Той отне на депутатите много дебати и спорове, и бурни заседания. Ако трябва да бъдем точни, приемането на Изборния кодекс започна на 12 февруари и продължи осем дни. Вече е ясно, че няма да има мажоритарен вот. Изборните бюлетини пък ще бъдат номерирани. Експериментално ще се гласува машинно на евроизборите през май. За коментар по темата потърсихме видинските депутати- от Коалиция за България и член на Временната комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс Филип Попов, и от ГЕРБ Владимир Тошев.

"Новият изборен кодекс е много по-демократичен и по-прозрачен от досега действащия. Той ще произвежда по нов начин изборните правила. Според скорошно проучване над 50% от българските граждани желаят да бъдат въведени нови правила, Снимказа да се избегне порочната практика, на която бяхме свидетели през последните четири години", заяви Филип Попов.

Според Владимир Тошев новият изборен кодекс не променя нищо съществено.

Снимка"Това бе една ненужна процедура, която отне на парламента около осем месеца работа и нейната единствена цел бе да замаже очите на хората, които протестираха", заяви още Владимир Тошев.

"Всяко ново нещо е хубаво. Одобрявам промените в новия изборен кодекс и мисля, че ще улеснят избирателите... Не знаем какви точно са промените, но искрено се надяваме да е за доброто на младите хора", е мнението на видинчани.  

Не е ясно дали президентът Росен Плевнелиев ще пусне за обнародване кодекса. Има голяма вероятност той да наложи вето, което да върне текстовете отново в парламента и да се наложи прегласуване.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59