Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Снимка: Радио ВИДИН

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта през октомври месец 2024 година. Като най-търсена професия се очертава да бъде професията "Строител". Това заяви Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в "Институт за социални и синдикални изследвания и обучение" /ИССИО/ на КНСБ.

"22 хиляди или малко повече от 22 хиляди заявки за наемане на квалифицирани работници във всичките десет специалности на професията, което включва кофражисти, арматуристи, зидари, шпакловчици, облицовъчни строителни и бояджийски услуги, всичко това включва този сектор "Строителство", когато говорим. На следващо място в същото проучване излиза шивачеството във всичките разновидности, които ние познаваме", заяви Атанаска Тодорова.

Близо 18 хиляди такива специалисти ще се търсят през 2025 година. На следващите места са машинен оператор, готвач, работник в кухня. На национално ниво най-търсени остават кадрите от областта на педагогиката, социалните дейности и икономиката.  

"Педагогиката много дълги години не беше оценена както от обществото, така и от управляващите и тези педагози, които дълги години не се преквалифицираха, а оставаха да работят в системата училищно и детско образование, те всъщност се оказаха с много ниски доходи и наистина бяха едни просветители, които за съжаление вече се налага да се пенсионират и на тяхно място трябва да бъдат намерени нови хора, които да ги заместят. Така например, за учители през 2025 година ще бъдат необходими 6500 лица, за медицински сестри ще бъдат необходими 3500 лица. Ако погледнем в лекарската професия ще ни бъдат необходими 2000 лица. Това са все професии, които изискват по-дълго време, за да се придобият знания, умения и правоспособност и в същото време виждаме как тези хора са привлечени от чуждите трудови пазари, макар и в рамките на Европейския пазар, те са чужди за България и хората предпочитат да се реализират там поради няколко причини- по-високите възнаграждения, по-добре регламентираните условия на труд и спазването на работното време", допълни експертът от КНСБ.

На пазара на труда са търсени и инженер-строителите, и международните шофьори. За област Видин заявките за тази година са 730 специалисти с квалификация по професиите "Учител", "Шофьор", "Специалист ТРЗ", международни шофьори и други. 

Очертава се пазарът на труда да изпитва недостиг на работна сила и не е тайна, че част от работодателите се насочват към граждани от трети държави, които да бъдат привлечени за работа. За съжаление тези лица, идвайки в България, не остават в страната ни, а използват България като една възможност да придобият Шенгенска виза, която да им позволи да отидат в друга европейска държава, допълни Атанаска Тодорова.

45% от гражданите от трети държави, получили разрешително за работа в България, през първите 6 месеца, напускат нашата страна. Причините са различни. 

"Поради неудовлетвореност от заплащане, неудовлетвореност от условия на труд, неудовлетвореност от жилищно настаняване. Защото за някои категории работници работодателите са длъжни да осигурят и настаняване. И една от държавите, която взема най-много от тези работници, след като българската администрация е направила възможното те да започнат работа в България, е Хърватия. Оказва се, че 30% близо от тези 45 продължават своята трудова дейност в Хърватия, останалите в Словения, някои от тях дори стигат до Германия, но това са проблеми на българските работодатели-  всъщност те не могат да задържат работниците, не само българските, но и онези, които идват от държави извън Европейския съюз в България", каза още експертът в КНСБ.

Безработицата е на нива, близки до тези от 2019 година преди пандемията. В същото време трайно са намалели дългосрочно безработните- ако през 2019 година са били близо 150 хиляди, в момента техният брой е близо 80 хиляди.

Цялото интервю с Атанаска Тодорова може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00