Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Направата на мартеници- в помощ на семейния бюджет и Баба Марта

Снимка: Любо Андреев

Мартениците, които у нас традиционно си разменяме в началото на идния месец, освен приятни емоции, когато ги получаваме или подаряваме, могат да донесат и допълнителен доход за тези, които ги изработват. Над 80 семейства във Видин вече са се възползвали от тази възможност, въпреки, че направата на мартеници, както се оказа, е продължителна и нелека задача. 81 са подадените до вчера заявления в Информационния център на Община Видин с искане за разрешение за продажба на мартеници. Няма откази, уточниха от местната управа, като отбелязаха, че заявки продължават да постъпват. 104 разрешения за продажба на мартеници са издадени за миналата година. За продажбата на мартеници търговците плащат на общината дневно по 88 стотинки, а за празничните дни цената е лев и 55 стотинки. Ралица Николаева, Михаил Иванов и Дияна Илиева са сред хората, които изработват мартеници от години, а работата освен доходи им носи и удоволствие.
Снимка
"Горе-долу от пет години предлагам мартеници. Цяла година се подготвям. Всичко е ръчна изработка при нас- прави се на  ръка- отделно са нужни опаковки, материали. Заложили сме на ръчната изработка. За мен изработка на мартеници първо е удоволствие, а след това допълнителен доход"
- казва пред Анжела Каменова Ралица Николаева, която за поредна година изнася ръкоделие на улица "Търговска" във Видин.
 
Снимка"Аз специално 10-та година предлагам мартеници и засега на се оплаквам.  Някои хора си мислят, че правенето на мартеници е да отидеш в Илиянци или в други складове и да напазаруваш готови.  Повечето от мартениците, които предлагаме, са изработени ръчно от нас. Старият сезон свършва на втори, трети март и началото на април започваме да правим мартеници за следващия сезон. Доста е трудоемко, така че да не се заблуждават хората, че е нещо елементарно. В изработката участва цялото семейство. Аз и съпругата ми правим мартениците за възрастните, малкият помага за детските- кои са актуални. И тук вече може да се каже, че братята китайци също много помагат за детските мартеници, което не е добър атестат за България, защото изчезва традиционната българска  мартеница.

Много е трудно да разчитаме това да е основен доход. Доста помага на семейния бюджет, но не можем целогодишно да разчитаме на него"-
казва Михаил Иванов, който е сред търговците на мартеници- уникати в центъра на Видин.

"Аз работя на друго място, но изработката на мартеници ми е нещо като хоби. Това ми харесва, аз се занимавам с ръкоделие, шия. Това, което ми направи впечатление, че много жени търсят традиционните мартенички, сплетени  от конци, а децата харесват тези с познатите им анимационни герои и ги назовават и по имена"- казва Дияна Илиева, която започва изработката на мартеници като хоби.   

Снимка120 търговци са изложили мартеници на площад "Алеко Константинов" в Монтана. От години, седмици преди 1 март в центъра на града, желаещите излагат символите на пролетта.

"Сама си измислям моделите и ги изработвам. Трудно е, пръстите ми се напукаха от конците. Някой, ако си мисли че е лесна тази работа, не е прав" -
каза по темата Валентина Тодорова пред сътрудника ни Любо Андреев.

Уредник-етнограф от Историческия музей пък в Чипровци помага на децата сами да направят мартеници. За инициативата Пламен Коцев разговаря с директора на музея Анюта Каменова- Борин.

"Както всяка година, така и тази в Чипровци се готвим да посрещнем 1 март. Работим с най-малките деца от детската градина. Работим и с по- големите деца и дори с възрастните хора. Интересът е наистина голям" - разказа директорът на музея.


Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20