Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Направата на мартеници- в помощ на семейния бюджет и Баба Марта

Снимка: Любо Андреев

Мартениците, които у нас традиционно си разменяме в началото на идния месец, освен приятни емоции, когато ги получаваме или подаряваме, могат да донесат и допълнителен доход за тези, които ги изработват. Над 80 семейства във Видин вече са се възползвали от тази възможност, въпреки, че направата на мартеници, както се оказа, е продължителна и нелека задача. 81 са подадените до вчера заявления в Информационния център на Община Видин с искане за разрешение за продажба на мартеници. Няма откази, уточниха от местната управа, като отбелязаха, че заявки продължават да постъпват. 104 разрешения за продажба на мартеници са издадени за миналата година. За продажбата на мартеници търговците плащат на общината дневно по 88 стотинки, а за празничните дни цената е лев и 55 стотинки. Ралица Николаева, Михаил Иванов и Дияна Илиева са сред хората, които изработват мартеници от години, а работата освен доходи им носи и удоволствие.
Снимка
"Горе-долу от пет години предлагам мартеници. Цяла година се подготвям. Всичко е ръчна изработка при нас- прави се на  ръка- отделно са нужни опаковки, материали. Заложили сме на ръчната изработка. За мен изработка на мартеници първо е удоволствие, а след това допълнителен доход"
- казва пред Анжела Каменова Ралица Николаева, която за поредна година изнася ръкоделие на улица "Търговска" във Видин.
 
Снимка"Аз специално 10-та година предлагам мартеници и засега на се оплаквам.  Някои хора си мислят, че правенето на мартеници е да отидеш в Илиянци или в други складове и да напазаруваш готови.  Повечето от мартениците, които предлагаме, са изработени ръчно от нас. Старият сезон свършва на втори, трети март и началото на април започваме да правим мартеници за следващия сезон. Доста е трудоемко, така че да не се заблуждават хората, че е нещо елементарно. В изработката участва цялото семейство. Аз и съпругата ми правим мартениците за възрастните, малкият помага за детските- кои са актуални. И тук вече може да се каже, че братята китайци също много помагат за детските мартеници, което не е добър атестат за България, защото изчезва традиционната българска  мартеница.

Много е трудно да разчитаме това да е основен доход. Доста помага на семейния бюджет, но не можем целогодишно да разчитаме на него"-
казва Михаил Иванов, който е сред търговците на мартеници- уникати в центъра на Видин.

"Аз работя на друго място, но изработката на мартеници ми е нещо като хоби. Това ми харесва, аз се занимавам с ръкоделие, шия. Това, което ми направи впечатление, че много жени търсят традиционните мартенички, сплетени  от конци, а децата харесват тези с познатите им анимационни герои и ги назовават и по имена"- казва Дияна Илиева, която започва изработката на мартеници като хоби.   

Снимка120 търговци са изложили мартеници на площад "Алеко Константинов" в Монтана. От години, седмици преди 1 март в центъра на града, желаещите излагат символите на пролетта.

"Сама си измислям моделите и ги изработвам. Трудно е, пръстите ми се напукаха от конците. Някой, ако си мисли че е лесна тази работа, не е прав" -
каза по темата Валентина Тодорова пред сътрудника ни Любо Андреев.

Уредник-етнограф от Историческия музей пък в Чипровци помага на децата сами да направят мартеници. За инициативата Пламен Коцев разговаря с директора на музея Анюта Каменова- Борин.

"Както всяка година, така и тази в Чипровци се готвим да посрещнем 1 март. Работим с най-малките деца от детската градина. Работим и с по- големите деца и дори с възрастните хора. Интересът е наистина голям" - разказа директорът на музея.


Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00