Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За пречистващата сила на огъня и прошката

На Сирни Заговезни в Чипровци по традиция се запалва огън на един от най-старите мостове в този край.
Снимка: chiprovtsi.bg

Сирни Заговезни се празнува 40 дни преди Великден. Това е седмата неделя преди Възкресение и след нея започва дългият великденски пост.

"Сирни Заговезни е един изключително интересен и изпълнен с много символика празник. В него се преплитат християнството и езичеството. След този празник започват великденските пости- едни от най-дългите в годината. Важни са пречистващата сила на огъня и силата на прошката"-
разказа в "Посоките на делника" етнографът в Регионалния исторически музей във Видин Десислава Божидарова.

Най-важната традиция на Сирни Заговезни е прошката- взаимното опрощаване на извършени волни и неволни прегрешения, което става преди празничната вечеря. На този ден прошка си взимат млади от стари, децата от родителите, младоженци от кумове- целувайки ръка се изричат: "Прощавай, мале, тате...". "Господ да прощава, простен да си!"- е задължителният отговор. Веселието вечерта е най-голямо по време на т. нар. хамкане на халва, парче сирене или сварено яйце. Сирни Заговезни е нещо повече от църковен празник за християните. С него се обозначава границата между зимата и пролетта. Много от ритуалите и обичаите, съпътстващи празника, са с езически характер.  

Празникът на всеобщото опрощение тази година е на 2 март. Видинчани ще поискат прошка от близките си хора, показва анкета на Пенка Милушева.

"Бих поискала прошка от всички, които обичам и ме обичат и ще поискам и непростеното да ми бъде простено ... Искам прошка от близките си, които безкрайно много обичам... Няма непростими грехове."

В Чипровци Сирни Заговезни също ще бъде отбелязан по стара традиция. Местните се събират в центъра на града, за да отбележат заедно празника Покладе, както го наричат там. За традицията разказа директорът на историческия музей в Чипровци Анюта Каменова.

"Преди вечеря хората се събират около огъня, за да се повеселят, да поиграят хоро и да въртят олалие. Олалие е лескова пръчка с височина един човешки бой. В единия й край е закрепена слама. Своеобразната факла се пали от големия огън, а после се върти над главата. Момците така измолват за здраве, а момите- да се въртят момците край тях."

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Партиите са виновни, че голяма част от гражданите не се превръщат в гласоподаватели

Избори. След изборите - отново избори: изречение, което обрисува живота в България през последните четири години. Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от предизборните кампании през изминалите години? Какви са изводите и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предимствата и недостатъците на..

публикувано на 06.06.24 в 10:00

Работим ли повече от другите европейци?

България е сред държавите с най-дълга работна седмица в Европейския съюз, сочат актуални данни на Евростат. През 2023 г. хората на възраст 20-64 години в ЕС са прекарвали средно 36.1 часа на основната им работа. Работните часове, обаче, варират силно в отделните държави. Най-дългата работна седмица е регистрирана в Гърция (39.8 часа),..

публикувано на 05.06.24 в 10:45

Може ли предприемачеството да бъде социално

Предприемчиви ли са българите? Атрактивност или практичност търсят младите хора при избора на професия? Печалбата ли е всичко или е важен и приносът към обществото? Работещ вариант за изпадналите от трудовия пазар ли е социалното предприемачество? Отговорите търсихме в "Посоките на делника".  Не са малко хората в България, които не работят, не..

публикувано на 04.06.24 в 14:26

Защо има икономически различия между държавите в Европейския съюз

Страните от ЕС имат значителни разлики в стандартите на покупателната способност. Икономически различия съществуват не само между държавите членки, но и между регионите. Значителна финансова подкрепа чрез европейски фондове и програми, насърчава икономическото сближаване, инвестициите, подобряване на качеството на живот.  Различията в икономическото..

публикувано на 03.06.24 в 16:49

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00