Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докога ще липсват инвестициите във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН

Днес в "Посоките на делника" говорим за икономическата обстановка в Северозапада, намаляващия брой на малките и средни предприятия и липсата на инвестиции, въпреки наличието на условия за развитие на един или друг бизнес.
Според статистиката основните икономически показатели за Видинска област са с по-малък относителен дял спрямо страната. Отрицателната тенденция се отнася за всички основни демографски и икономически показатели- население, наети лица и брой предприятия. В икономическата структура на областта доминиращо място заема секторът на услугите. През 2009 г. в област Видин индустриалният сектор създава 14,95 % от добавената стойност на икономиката в областта.

И така- каква е ситуацията в момента- броят на всички предприятия на територията на област Видин е 3183, като само 4 са големите предприятия, които дават хляб на хората. За периода 2009-2011 година в областта се отчита намаление на предприятията с 250 бр., което представлява над 7,3%. Подробни данни оповести в края на миналата седмица областният управител на Видин Кръстьо Спасов:

"Микропредприятията са 2978, малките- са 175, средните- са 26, и големите фирми над 250 наети лица са само 4. Изводите от тези данни са, че бъдещото развитие на икономиката в областта е свързано с осигуряване на възможности за развитие на конкурентоспособнен микро-, малък и среден бизнес. Към момента те не са достатъчно конкурентоспособни по отношение на достъпа до финансиране, иновативността. Дсотъпът до финасиране е ключов за тях. Много важен е и човешкият фактор. Трябва да се предвидят стимули, особено за стартиращ бизнес- нисколихвени кредити или такива с гратисен период на погасяване, създаване на гаранционен фонд и др."
Тук е мястото на въпроса защо липсват инвеститори, макар да има условия за правене на бизнес. Имаме и конкретни примери от региона. В село Макреш някога е имало керамичен цех, развалините от него стоят и днес. Лилия Димитрова разговаря с кмета Иван Каменов:

"Не заварих като кмет работеща икономика тук. Керамичният цех е върнат на бившите собственици по закона "Лучников", има много наследници. Всеки продаваше тухли и цигли, като смяташе, че това е неговият дял, докато всичко се разграби. На територията на село Макреш се намира най-добрата глина в България. На база на спечелено дело от Община Макреш ние се настанихме в този остатъчен поземлен фонд, пробвахме да намерим инвеститор. През 2001 г., опитахме с чехи, но те така и не направиха нищо. Казаха, че транспортът ще оскъпи продукцията, че пазарът е наводнен с внос и не поискаха да инвестират. Тук обаче има находище на висококачествена глина, само трябва някой да инвестира и така да се оползотвори"- не скри разочарованието си кметът на Макреш.

СнимкаВ кулското село Старопатица, в някогашния краварник, чужд инвеститор е имал намерение да направи цех за производство на екопелети за отопление. За съжаление, инвеститорският интерес изчезнал, а с него и мечтаните работни места, разказа кметът на селото Николай Николов:

"Имаме една сграда от бившето ТКЗС, от която се интересува испанец, иска да направи малък цех. Така ще даде поне 15 работни места. Цехът ще произвежда еко пелети за огрев. Дали ще стане реалност, не мога да кажа, но се надявам, защото имаме нужда от реални работни места."

Снимка

И още- някогашната промишлена гордост на Белоградчик- Телефонният завод, отдавна не е това, което беше. През март 1989 г. в него работят 2650 души, а производството достига 1 250 мил. телефони годишно. Десетки години това производство е структуроопределящо и се доказва на вътрешния и международния пазар. С намаляването на обема на работа намалява и броят на работниците, те не получават редовно заплати. В началото на 2011 година вече са останали около 30 души, които през месец февруари произвеждат последните 100 хил. телефона. След това жителите на града под скалите станаха свидетели на вандалско и безотговорно рушене на Корпус 1 на бившето предприятие. Сега този корпус е напълно разрушен, а вторият се стопанисва от банката-кредитор и е отдаден под наем на шивашка фирма...

Това са само няколко примера от региона за инвеститорския интерес към тях, или по-скоро за липсата на такъв. А ние ще продължим да търсим отговор, защо ситуацията в този край става все по-лоша.

В Закона за малките и средни предприятия е записано, че Министерският съвет одобрява Национална стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия. Министърът на икономиката ръководи държавната политика за насърчаване на малките и средните фирми при постигане на балансирано социално-икономическо развитие на отделните райони на страната. Също така координира провеждането на държавната политика при взаимодействие с държавните органи, органите на местното самоуправление, юридическите лица с нестопанска цел, сдруженията, подпомагащи малките и средните предприятия, и браншовите камари и съюзи. Ако това бе свършено, може би Видин нямаше да е в такова окаяно положение- видно още при влизане в града с останките от някогашния Химкомбинат- сега "жив" наполовина с действащия си ТЕЦ. И това не е единственият пример. Те са навсякъде около нас....



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13