Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На почивка и разходка до Зайчар и Калафат

6
Колеги от Радио ВИДИН, БНР и регионални радиостанции на посещение в Калафат
Снимка: Радио ВИДИН

Знаем ли да общуваме в трансграничния регион? Добри съседи ли сме с румънците и сърбите? В "Посоките на делника" се опитахме да проверим това от призмата на културния обмен между Видин и съседните градове от двете страни на границата.

Откакто преминаването между България и Сърбия е без визи, а Дунав мост 2 скъси времето за пътуване до Калафат, контактите със съседните ни гранични райони са по-лесни. Предстои откриване на нов Граничен контролно-  пропускателен пункт при белоградчишкото село Салаш и сръбското Ново корито, което значително ще улесни общуването между хората и учрежденията от двете страни на границата. Защото сега, за да стигнем от Белоградчик до близкия сръбски град Княжевац, трябва да изминем повече от 100 километра.

Започваме с добър пример за това как млади хора от Видин и Княжевац ще научават повече за съседите си чрез танци. Такава е инициативата на две организации- да покажат какви са традициите на българския и сръбския народ, изразено в танцовото изкуство. В продължение на една година младите хора ще показват своята идентичност.

"Партньор от сръбска страна е Тимочки клуб Княжевац. Идеята е да се покаже културно- историческото наследство от двата района. По-специално да се стимулира сътрдудничеството между организациите, работещи в сферата на културата от Видин и Княжевац. Надяваме се двата съседни народа да се опознаят по-добре. Ще направим проучване на типичните местни български обичаи от Видинския район и тези от Зайчарския окръг. Ще търсим общото и различното между тях. Ще има обучения за млади хора. Доказано е, че когато някой изучава нещо с действие, тогава най-добре се усвоява. Предвидили сме учене чрез танци под мотото "Аз ще те науча на моята култура, ти ще ме научиш на своята"
- разказа пред Ани Цекова един от инициаторите от видинска страна Лазаринка Андреева.

За ученето чрез танци на млади хора ще помагат и от Тимочкия клуб в Княжевац:

"Ясно ни е, че някои традиции и обичаи, които не са дело на нашата култура, с глобализацията постепенно идват и при нас. Някога празнувахме Свети Трифон, а днес празнуваме Деня на любовта. В нашата култура няма обичай да се отбелязва нощта на вещиците, но днешните деца много обичат да ходят на бал с маски. Хубаво е, когато приемаме нови празници, но идентичността на един народ се познава по неговите традиции, култура и културно-историческо наследство. Сърбия още не е член на ЕС, за разлика от България. ЕС иска от нас да запазим културната си идентичност като ценност, която ще занесем утре в Европа. Ето така се стигна до идеята, искаме да запазим нашата традиция, да видим как го правят нашите съседи, да ги запознаем и с нашите обичаи, и да включим младите по един креативен начин"- допълни  Снежана Павкович от Тимочки клуб Княжевац.
 
Зимната пързалка в центъра на ЗайчарНе е изненада да срещнем съграждани от Видин в Зайчар или Калафат. Много българи предпочитат да празнуват в заведения в съседна Сърбия или пък използват почивните дни, за да се разходят до Румъния. По-малко от 60 километра е разстоянието от Видин до Зайчар. Преминава се с лични карти, които граничните власти прибират за проверка. Контролът е по-бавен, тъй като Сърбия все още не е страна от Евросъюза. За разлика от времето на югоембаргото, когато хора от Видин си докарваха доходи от търговия, сега пътуванията до западната ни съседка са заради условията за спорт и почивка, споделят пред Анжела Каменова наблюденията си колеги от видински медии:
 

"Като цяло в Сърбия е на първо място гурме туризмът. Прочути са сръбската скара и гостоприемство на сърбите, хубавите ресторанти и качествените блюда. Има и туристически обекти, които можем да видим. В съседния ни регион- Зайчар можем да посетим археологическия комплекс Гъмзиград, където са останките от античното селище "Феликс Ромулиана", музея в града, също и "Радулбегов конак". Интересно е, че с един билет на цена около пет лева могат да се посетят и трите обекта, като не е задължително това да стане в един ден. В България какво могат да видят сърбите? За всеки е различно. Някои идват на шопинг туризъм. Явно намират някои по-евтини и по-качествени стоки. Предполагам, че за хора, които се интересуват от история, ще е интересно да видят музея, "Баба Вида", Белоградчик, пещерата "Магура". Интересите са различни, но виждам, че във Видин сърбите повече атакуват магазините"- смята журналистът от в-к "Конкурент" Красимир Ивайлов.

Историческия музей в град ЗайчарКонтакти от двете на страници на границата създадоха и учрежденията. Сред най-активните са училищата. Една от съвместните инициативи, която обединява три региона- Видин, Зайчар и Калафат, е на тема "Разчупи предразсъдъците - свободата е равенство". В нея участват ученици от езиковата гимназия "Йордан Радичков" във Видин, Икономическо-търговска гимназия в  Зайчар и Основно училище "Константин Герота" в град Калафат. За контактите между трите училища разказа директорът на Гимназията с преподаване на чужди езици във Видин Любомир Георгиев:

"Контактите за нас са едно от значимите неща, а тук сме граничен район със Сърбия- град Зайчар, с Калафат- в Румъния. Би трябвало да се познават децата, би трябвало да се познаваме и ние колегите."


 Ученици от видинската Природоматематическа гимназия "Екзарх Антим I" подготвят карта на туристически обекти във Видин и Зайчар, разказа преподавателят Йордан Йорданов, когото Светлана Стоенелова срещна в Ново село. Представители на училището, както и колеги от радиото наблюдаваха характерни за новоселския край обичаи. Учебното заведение поддържа контакти с гимназията в Зайчар.

"Ще направим една интерактивна карта за двата региона, която ще прикачим към туристическите сайтове. Ще направим и туристическа брошура за нашите забележителности, която ще раздаваме в Белград и София"- каза Йордан Йорданов. Училището, в което той преподава, поддържа също контакти с гимназията в град Зайчар. 


Колеги от БНР и регионални радиостанции  заедно с генералния директор на националната медия Радослав Янкулов пред музея на изкуствата в Калафат
На 18 километра от Видин е румънският град Калафат. Сред забележителностите там са музеят на изкуствата и сградата на кметството, която е паметник на културата. Около 9 хиляди превозни средства преминават седмично в двете посоки по Дунав мост 2. Таксата за леки автомобили е 12 лева. А след откриването на съоръжението в средата на юни миналата година, по него потеглиха и редовни автобуси.

"Увеличен е обменът на стоки между двете страни. Радваме се, че беше пуснат в експлоатация новият мост по река Дунав при Видин- Калафат. От откриването на Дунав мост 2 през юни 2013 година, числата показват, че той е допринесъл за увеличаване на износа от Румъния за България с повече от 9% и за увеличаване на износа от България за Румъния с повече от 6%"- съобщи съветникът от посолството на Румъния у нас Виктор Дедиу, който беше във Видин за честването на националния ни празник 3 март.

Какво мисли за контактите от двете страни на Дунав, попитахме Аурелия Станева, която е родом от Крайова, но живее в България. Тя е технически секретар в Почетното консулство на Румъния във Видин.  

"Видин е място на румънско- българското приятелство, което е силно генерирано от общата история и общата европейска съдба. Румънците, както и българите, споделяме най-дългата европейска река, която в недалечно минало беше граница между севера и юга, а сега я считаме за общо благо, защото само заедно можем да изградим нещо хубаво и полезно. Общ приоритет и за румънци, и за българи, е влизането в Шенгенското пространство. Трябва да акцентирам също, че добрите отношения между гражданите на Видин и Калафат са се задълбочили с откриването на новото съоръжение- моста "Нова Европа"- смята Аурелия Станева, с която си поговори Анжела Каменова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00