Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикати и бизнес от Северозапада за увеличението на осигуровките

Снимка: РАДИО ВИДИН

Увеличение на пенсионната вноска с 1 процент и на вноската за безработица с две на сто, предложиха от КНСБ. Социалният министър обаче категорично е заявил, че няма намерение да повишава нито данъците, нито осигуровките. Предложението провокира полярни мнения. Какви са мотивите за исканото увеличение? Сътрудникът ни от Враца Жоро Александров разговаря с Вероника Ценова, временно изпълняващ длъжността регионален председател на КНСБ.

"КНСБ бе против намаляването на осигурителната тежест, защото това довежда до ситуация, която е в момента. Увеличаването на осигурителната вноска няма да се отрази толкова много нито на работодателите, нито на работниците и служителите, работещи легално и коректно"- заяви Вероника Ценова.

Йорданка Петрова потърси за коментар по темата Олег Антов, регионален представител на Българската стопанска камара във Видин.

"Поисканото увеличение не е голям проблем от чисто финансова гледна точка. Доста тежести се събраха на бизнеса обаче в последните години и ситуацията е много деликатна. Ако се осигури нормално развитие на индустрията, т.е. ако постъпленията в бюджета могат да се увеличат по един интензивен начин, тогава могат да осигурят достатъчно пари за здраве, пенсии и безработица. Още повече, че с увеличаването на производството безработицата започва да намалява автоматично, т.е. този проблем би отпаднал. Хората не искат да получават помощи, които са много малки- става дума за 7 лева на работен ден. Би трябвало да им се осигури препитание, а не да се търсят такива лесни начини за решаване на проблема- чрез социални помощи, компенсации за безработица и други подобни мерки от страна на държавата"- коментира Олег Антов.

Според проф. Йордан Христосков, член на Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система, предложението е напълно логично, като се има предвид финансовото състояние на социалното осигуряване.

"Трябва да се въведе и автоматичен механизъм за повишаване на възрастта за пенсиониране"- каза проф. Христосков в интервю за БНР.

Йорданка Петрова попита видинчани защо според тях искат да се увеличи вноската за пенсия.

"За да се увеличат пенсиите за в бъдеще, за тези, които работят сега... Не съм наясно с тези неща... Полицията и енергото- това е, което работи във Видин, всички други са в чужбина... Вноските трябва да се увеличат, за да има социално осигуряване, да се покриват сега пенсиите..."
Само във Видинска област 36 131 са възрастните хора, получаващи пенсии за старост. Много от тях издържат и помагат на безработни членове от семействата.  

Асоциация на индустриалния капитал в България е "за" запазване до 31.12.2020 г. на настоящите размери на осигурителните вноски във фондовете на държавното обществено осигуряване, с изключение на тази за фонд "Общо заболяване и майчинство", която предлагат да се намали от 3,5 на 3 на сто, съпроводено със съответно намаляване на срока. Позицията е част от предложените мерки за стабилизиране на приходите в държавата.  

От пресцентъра на КНСБ съобщиха за РАДИО ВИДИН, че предложението за вдигането процента на осигуровките е още от октомври миналата година, а е внесено за обсъждане от председателя на Тристранния съвет Зинаида Златанова, министър на правосъдието, едва сега.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20