Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикати и бизнес от Северозапада за увеличението на осигуровките

Снимка: РАДИО ВИДИН

Увеличение на пенсионната вноска с 1 процент и на вноската за безработица с две на сто, предложиха от КНСБ. Социалният министър обаче категорично е заявил, че няма намерение да повишава нито данъците, нито осигуровките. Предложението провокира полярни мнения. Какви са мотивите за исканото увеличение? Сътрудникът ни от Враца Жоро Александров разговаря с Вероника Ценова, временно изпълняващ длъжността регионален председател на КНСБ.

"КНСБ бе против намаляването на осигурителната тежест, защото това довежда до ситуация, която е в момента. Увеличаването на осигурителната вноска няма да се отрази толкова много нито на работодателите, нито на работниците и служителите, работещи легално и коректно"- заяви Вероника Ценова.

Йорданка Петрова потърси за коментар по темата Олег Антов, регионален представител на Българската стопанска камара във Видин.

"Поисканото увеличение не е голям проблем от чисто финансова гледна точка. Доста тежести се събраха на бизнеса обаче в последните години и ситуацията е много деликатна. Ако се осигури нормално развитие на индустрията, т.е. ако постъпленията в бюджета могат да се увеличат по един интензивен начин, тогава могат да осигурят достатъчно пари за здраве, пенсии и безработица. Още повече, че с увеличаването на производството безработицата започва да намалява автоматично, т.е. този проблем би отпаднал. Хората не искат да получават помощи, които са много малки- става дума за 7 лева на работен ден. Би трябвало да им се осигури препитание, а не да се търсят такива лесни начини за решаване на проблема- чрез социални помощи, компенсации за безработица и други подобни мерки от страна на държавата"- коментира Олег Антов.

Според проф. Йордан Христосков, член на Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система, предложението е напълно логично, като се има предвид финансовото състояние на социалното осигуряване.

"Трябва да се въведе и автоматичен механизъм за повишаване на възрастта за пенсиониране"- каза проф. Христосков в интервю за БНР.

Йорданка Петрова попита видинчани защо според тях искат да се увеличи вноската за пенсия.

"За да се увеличат пенсиите за в бъдеще, за тези, които работят сега... Не съм наясно с тези неща... Полицията и енергото- това е, което работи във Видин, всички други са в чужбина... Вноските трябва да се увеличат, за да има социално осигуряване, да се покриват сега пенсиите..."
Само във Видинска област 36 131 са възрастните хора, получаващи пенсии за старост. Много от тях издържат и помагат на безработни членове от семействата.  

Асоциация на индустриалния капитал в България е "за" запазване до 31.12.2020 г. на настоящите размери на осигурителните вноски във фондовете на държавното обществено осигуряване, с изключение на тази за фонд "Общо заболяване и майчинство", която предлагат да се намали от 3,5 на 3 на сто, съпроводено със съответно намаляване на срока. Позицията е част от предложените мерки за стабилизиране на приходите в държавата.  

От пресцентъра на КНСБ съобщиха за РАДИО ВИДИН, че предложението за вдигането процента на осигуровките е още от октомври миналата година, а е внесено за обсъждане от председателя на Тристранния съвет Зинаида Златанова, министър на правосъдието, едва сега.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12