Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Синдикати и бизнес от Северозапада за увеличението на осигуровките

Снимка: РАДИО ВИДИН

Увеличение на пенсионната вноска с 1 процент и на вноската за безработица с две на сто, предложиха от КНСБ. Социалният министър обаче категорично е заявил, че няма намерение да повишава нито данъците, нито осигуровките. Предложението провокира полярни мнения. Какви са мотивите за исканото увеличение? Сътрудникът ни от Враца Жоро Александров разговаря с Вероника Ценова, временно изпълняващ длъжността регионален председател на КНСБ.

"КНСБ бе против намаляването на осигурителната тежест, защото това довежда до ситуация, която е в момента. Увеличаването на осигурителната вноска няма да се отрази толкова много нито на работодателите, нито на работниците и служителите, работещи легално и коректно"- заяви Вероника Ценова.

Йорданка Петрова потърси за коментар по темата Олег Антов, регионален представител на Българската стопанска камара във Видин.

"Поисканото увеличение не е голям проблем от чисто финансова гледна точка. Доста тежести се събраха на бизнеса обаче в последните години и ситуацията е много деликатна. Ако се осигури нормално развитие на индустрията, т.е. ако постъпленията в бюджета могат да се увеличат по един интензивен начин, тогава могат да осигурят достатъчно пари за здраве, пенсии и безработица. Още повече, че с увеличаването на производството безработицата започва да намалява автоматично, т.е. този проблем би отпаднал. Хората не искат да получават помощи, които са много малки- става дума за 7 лева на работен ден. Би трябвало да им се осигури препитание, а не да се търсят такива лесни начини за решаване на проблема- чрез социални помощи, компенсации за безработица и други подобни мерки от страна на държавата"- коментира Олег Антов.

Според проф. Йордан Христосков, член на Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система, предложението е напълно логично, като се има предвид финансовото състояние на социалното осигуряване.

"Трябва да се въведе и автоматичен механизъм за повишаване на възрастта за пенсиониране"- каза проф. Христосков в интервю за БНР.

Йорданка Петрова попита видинчани защо според тях искат да се увеличи вноската за пенсия.

"За да се увеличат пенсиите за в бъдеще, за тези, които работят сега... Не съм наясно с тези неща... Полицията и енергото- това е, което работи във Видин, всички други са в чужбина... Вноските трябва да се увеличат, за да има социално осигуряване, да се покриват сега пенсиите..."
Само във Видинска област 36 131 са възрастните хора, получаващи пенсии за старост. Много от тях издържат и помагат на безработни членове от семействата.  

Асоциация на индустриалния капитал в България е "за" запазване до 31.12.2020 г. на настоящите размери на осигурителните вноски във фондовете на държавното обществено осигуряване, с изключение на тази за фонд "Общо заболяване и майчинство", която предлагат да се намали от 3,5 на 3 на сто, съпроводено със съответно намаляване на срока. Позицията е част от предложените мерки за стабилизиране на приходите в държавата.  

От пресцентъра на КНСБ съобщиха за РАДИО ВИДИН, че предложението за вдигането процента на осигуровките е още от октомври миналата година, а е внесено за обсъждане от председателя на Тристранния съвет Зинаида Златанова, министър на правосъдието, едва сега.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

Днес гостуваме на  село Гъмзово в о бщина Брегово . Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин . Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“. В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка . Жителите били работници при турски..

публикувано на 09.08.24 в 16:38
Яница Петкова

Яница Петкова: Предстоящите избори дават възможност да бъде взета поука от допуснатите грешки

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, продължаващи да задълбочават партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 08.08.24 в 10:00

Остава ли предпочитан ИT секторът у нас?

Българският ИT сектор продължава да расте и няма изгледи това да се промени. Ръстът в индустрията е факт и той ще се запази през следващите години. Това е напълно нормално, предвид факта, че светът ще става все по-дигитален и в ежедневието си ще ползваме все повече и повече дигитални продукти и услуги. До 2025 г. новонаетите специалисти..

публикувано на 07.08.24 в 10:45

Ще има ли нормални пътища в Северозапада?

"Едва ли има по-отвратителен и неподдържан път в Европа от Е79 между Враца и Видин. Това не е път, а мъчение. Държавата е тотално абдикирала." Това написа в социалните мрежи Диана Русинова , председател на Европейския център за транспортни политики.  "Никога през живота си не бях пътувала с тежкотоварен автомобил с полуремарке. Така се случи,..

публикувано на 06.08.24 в 12:18

Тома Ушев: Политиката ни е цирково шоу, а трябва да бъде арена на идеите

Гражданите одобряват предсрочните избори през есента според последните социологически проучвания.  Продължилите през уикенда преговори за съставяне на експертен кабинет, водени от мандатоносителя "Има такъв народ", завършиха с неуспех.  Какъв ще бъде следващият парламент?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все..

публикувано на 05.08.24 в 10:00

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00