Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" държавните субсидии за партиите

Снимка: Мария Съботинова
Във Видин се раздават листовки, чрез които се приканват гражданите да се включат в подписката за референдум за премахване на държавните субсидии за партиите. В момента партийните организации  получават по 11 лева за всеки глас от изборите. Хората, които записахме като чуеха въпроса и веднага реагираха:

"Разбира се, че трябва да се премахнат партийните субсидии... Категорично сме "За"- точно с тези пари се извършват най-големите финансови злоупотреби"- бяха част от отговорите на видинчани. Имаше и граждани, които мислеха, че пак партии ще яхнат и този референдум и надеждите им отново ще останат излъгани.

Във Враца също събират подписка за референдум за премахване на държавните субсидии за партиите. Това провокира сътрудникът ни Жоро Александров да направи коментар па темата:

Снимка: БГНЕС"Знаете ли колко партии има в България? Не съм сигурен, че и аз знам точно, но преброих 130. За всяка от тях има една основна задача- да получава субсидия от държавата, за да може да хрантути своите активисти и да ги мотивира да агитират за нея на следващите избори. Звучи абсурдно, но 24 години след т. нар. преход в България, партиите се роят като пчели, а задачата им е само да чакат като търтеи на държавната хранилка, т. е. от парите, които държавата ни събира под формата на данъци, такси, налози и всякакви други начини да ни ограби. Излиза, че ние, българите, сме толкова тъпи, че издържаме едни хора, които не само не знаят как да ни управляват, но ги храним и за това, че от ден на ден живеем все по-зле. Ако не ми вярвате, чуйте няколко примера: Според председателя на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева средната субсидия за политическа партия в Европа е 3,50 евро на глас, докато у нас е 12 лева. Благодарение на намалението, направено от сегашните управляващи, субсидията става около 6 евро на глас или 10,80 лева. Тъй като винаги е добре да се прави сравнение, в най-мощната икономика в Европа- тази в Германия, политическите партии получават субсидия от 85 евроцента на глас, и то само за първите 4 милиона гласа. За всеки глас над 4 милиона тя става по 70 евроцента или средно по лев и 50 стотинки. За разлика от германската, нашата държава дава 7 пъти повече средства на партиите. Пък и зависи как пресмятаме. Когато през 2009 г. парламентът увеличи рязко партийните субсидии, тези 12 лева бяха 5% от минималната работна заплата, а жалките 0,85 евро за германските партии- някакви си 0,05% от минималното месечно възнаграждение в страната. Всъщност ние бием германците близо 100 пъти по партийни субсидии! Във Великобритания положението е още по-трагично от наша гледна точка. Там държавата също подпомага политическите партии, но по особено коварен начин. Не плаща на глас, а покрива само някои административни разходи. Още по-коварното- не на всички партии, а само на тези, които са в опозиция. Управляващата партия не получава нищичко от държавата. Нейният единствен ангажимент е да управлява безплатно, като в същото време осигурява средства на опозицията, за да я критикува, даже да състави правителство в сянка, издържано от бюджета... Какво излиза тогава? Хем ние, българите, сме най-бедните в ЕС, хем плащаме най-много на политическите си чакали, пардон политическите си партии. Е, още ли се питате дали е необходимо да паднат субсидиите за партиите?"

За коментар по темата Лилия Димитрова потърси и народния представител от "Коалиция за България" от Видинския регион Филип Попов.

Снимка: БНР Архив"Смятам, че държавата следва да субсидира политическите субекти, в лицето на политическите партии с оглед на това да се избегнат възможните корупционни схеми. Поради тази причина е създаден подобен закон и е измислена тази процедура. Тази субсидия, обаче е за извършването само и единствено на политическа дейност. Не мисля, че трябва да се премахне държавното финансиране и субсидиране на политическите партии. Махането на 1 лев от субсидията пак е една крачка напред към намаляване на тази субсидия"- каза Филип Попов.

Още по темата за държавните партийни субсидии чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20