Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Земята е безценното богатство на село Кладоруб

Снимка: Пламен Генчев
Кладоруб е малко село в община Димово, което има вековна история. Старото му име е било Кладово. Селото е построено върху римска крепост. Все още хората при оран вадят монети и други антики, а според археолози селището е по-старо дори от историческия град Рациария във Видинско, съществувал по време на Римската империя. От някогашната му слава вече няма и помен. От 350 души, останалите тук са 29, а най-младите местни жители са на по 65 години. Това разказа при посещението ми в кметството кметският наместник Лазар Василев: Снимка

"Въпреки че селото ни е на кръстопът, нямаме проблем с кражбите. Тук живеят стари хора, раздават им пенсиите на място. Нямаме си магазин, но идва кола два-три пъти месечно, за разносна търговия. Два пъти в месеца ни навестява и доктор- това е сега животът на Кладоруб. Имам четирима сина, които много обичат това село, макар че живеят в София. Значи, че ще го има това село. През него минават пътищата за Белоградчик, за "Магурата" пак оттук минават. Имаме гори, две реки- за мен това е божествено място"
- обясни кметският наместник.  
Къща за гости в село КладорубТой е оптимист, че някой ден младите ще оценят какво богатство се крие в родното им място, и ще се върнат при корените си. Надява се и проучванията на археолозите при римската крепост да продължат, за да разкрият богатствата на региона.

"Имаше един археологически екип преди две години, правиха разкопки на римската крепост. Откриха 134-метрова крепостна стена. Но оттогава до сега няма интерес към това селище. Тази стара крепост е била един от бастионите по пътя на коприната. Говори се, че е било медицински легион. Факт е, че иманярите откриват множество гробове. Погребаните са положени не както ние погребваме близките си- християните. Вадят се монети от първи век, антични неща. Археолозите дори смятат, че тук селището е било и преди Рациария. Откриват оловни тръби, които са били водопроводът тогава. Хората са живели до 45 години, тровели са се от тях. Все още се откриват предмети от онова време."

Снимка
Преди време иманярите често посещавали Кладоруб, но сега разкопките им понамалели. Мястото е копано с булдозери, като лунен пейзаж е, недоумява кметът. Сам любител на античните предмети, които носят историята на родното му място, Лазар Василев се заел да изкупува намерените антики. В двора на една от четирите му къщи му има богата колекция от всякакви вещи- стомни, дървени сечива и предмети от всякакъв род.  Бивш военен, свикнал с реда и дисциплината, кметският наместник мечтае да превърне родното си село в подредено и красиво място, в което хората да идват често. Но казва, че за да се развие успешен туризъм, трябва първо да се научим как.

"Не може след 18 часа в Белоградчик например нито една от атракциите да не работи, няма изградена инфраструктура. И тук в селото, при къщите за гости никой вече и не пита. Вървеше само когато беше кампанията за популяризиране на скалите. Исках Кладоруб да стане туристическа атракция, да идват хора, да е хубаво. Защото, земята е всичко, най-безценното богатство..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59