Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са условията на труд на работното ни място

Четири предприятия във Видинско са със система за безопасност при работа

Намаляват трудовите злополуки във Враца

Снимка: Радио Видин
Оказва се, че работата влияе негативно на здравето за над 40% от българите. Поне това показват данните от Националното изследване на условията на труд в България. А за опасни обикновено се считат факторите, които могат да доведат до травматизъм или професионална болест, като упражняването на тежък физически труд, използване на стари технологии, лош микроклимат в предприятието. На базата на това изследване е създаден общ профил на българската икономика за безопасност и здраве при работа. Изследването е имало за цел да покаже рисковите сектори, каза Александър Борисов, главен инспектор в Главната инспекция по труда в София.

"Националното изследване на условията на труд целеше да събере статистическа информация за работодателите в България и да открои кои сектори са по-рискови. След това бяха разработени профили по безопасност и здраве при работа. Разработихме и кодекси на добри практики за спазване на законодателството и осигуряване на безопасни условия по време на работа. Направихме и системи за управлението на безопасността и здравето при работа. Бяха проведени серия обучения на работодатели. Има четири предприятия от Видинския регион, в които са внедрени такива системи"- уточни Александър Борисов.

Тенденция към намаляване на трудовите злополуки във Врачанско отчитат в края на месец април от Националния осигурителен институт (НОИ). За тази година няма инциденти с фатален изход. 5 от тях са настъпили по време на пътуването до работа или след връщане от нея, а 7 са настъпили по време на задълженията и могат да бъдат квалифицирани като "трудови злополуки". Добрата новина е, че до този момент през настоящата година няма смъртен случай по време на работа. През миналата година общият брой на злополуките с работници са били общо 39, като при три от тях се е стигнало до летален край. В 8 от произшествията проблемите са се случили на път до работа, а в 31- докато работниците са били на своите трудови места. През 2012 г. пък регистрираните трудови злополуки в НОИ са били почти два пъти повече от предходната година- или 71. При три от тях е настъпила смърт, 17 са се случили по време на път, а 54 са произшествията, станали на работните места. Информацията от Враца обобщи Жоро Александров.

През миналата година трудовите злополуки у нас са намалели с почти 9% спрямо 2012 г. Най-голям е броят на тези, станали на работното място- 82 %. Именно такъв е случаят от началото на тази година, при който пострада 16-годишно момиче от монтанското село Долно Белотинци. Момичето е пускало силажа в машината за мелене, но тъй като той бил мокър, се опитало да го избута с крака и ножовете захванали краката му. Тя е наета без трудов договор и без разрешително за работа, като непълнолетно лице, припомня историята Биляна Борисова. По този случай, който е трудова злополука има развитие - работодателят е предаден на прокурор, съобщи Димитър Петров, началник на Инспекцията по труда в Монтана.

Да работим в здравословни и безопасни условия на труд е важно! Да не пренебрегваме това!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20