Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са условията на труд на работното ни място

Четири предприятия във Видинско са със система за безопасност при работа

Намаляват трудовите злополуки във Враца

Снимка: Радио Видин
Оказва се, че работата влияе негативно на здравето за над 40% от българите. Поне това показват данните от Националното изследване на условията на труд в България. А за опасни обикновено се считат факторите, които могат да доведат до травматизъм или професионална болест, като упражняването на тежък физически труд, използване на стари технологии, лош микроклимат в предприятието. На базата на това изследване е създаден общ профил на българската икономика за безопасност и здраве при работа. Изследването е имало за цел да покаже рисковите сектори, каза Александър Борисов, главен инспектор в Главната инспекция по труда в София.

"Националното изследване на условията на труд целеше да събере статистическа информация за работодателите в България и да открои кои сектори са по-рискови. След това бяха разработени профили по безопасност и здраве при работа. Разработихме и кодекси на добри практики за спазване на законодателството и осигуряване на безопасни условия по време на работа. Направихме и системи за управлението на безопасността и здравето при работа. Бяха проведени серия обучения на работодатели. Има четири предприятия от Видинския регион, в които са внедрени такива системи"- уточни Александър Борисов.

Тенденция към намаляване на трудовите злополуки във Врачанско отчитат в края на месец април от Националния осигурителен институт (НОИ). За тази година няма инциденти с фатален изход. 5 от тях са настъпили по време на пътуването до работа или след връщане от нея, а 7 са настъпили по време на задълженията и могат да бъдат квалифицирани като "трудови злополуки". Добрата новина е, че до този момент през настоящата година няма смъртен случай по време на работа. През миналата година общият брой на злополуките с работници са били общо 39, като при три от тях се е стигнало до летален край. В 8 от произшествията проблемите са се случили на път до работа, а в 31- докато работниците са били на своите трудови места. През 2012 г. пък регистрираните трудови злополуки в НОИ са били почти два пъти повече от предходната година- или 71. При три от тях е настъпила смърт, 17 са се случили по време на път, а 54 са произшествията, станали на работните места. Информацията от Враца обобщи Жоро Александров.

През миналата година трудовите злополуки у нас са намалели с почти 9% спрямо 2012 г. Най-голям е броят на тези, станали на работното място- 82 %. Именно такъв е случаят от началото на тази година, при който пострада 16-годишно момиче от монтанското село Долно Белотинци. Момичето е пускало силажа в машината за мелене, но тъй като той бил мокър, се опитало да го избута с крака и ножовете захванали краката му. Тя е наета без трудов договор и без разрешително за работа, като непълнолетно лице, припомня историята Биляна Борисова. По този случай, който е трудова злополука има развитие - работодателят е предаден на прокурор, съобщи Димитър Петров, началник на Инспекцията по труда в Монтана.

Да работим в здравословни и безопасни условия на труд е важно! Да не пренебрегваме това!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12