Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължават политическите разпри кой да строи увеселителния парк край пещерата "Леденика"

Развитието на туризма - възможност за допълнителни приходи на общините

Параходът "Радецки" стартира новия плавателен сезон

Снимка: Люба Филипова
Първата община, в която отиваме е Враца. Проектът за устойчив туризъм "Леденика - туризъм без сезони" е доказателство за това как една община, в случая врачанската, може да намери начин да печели пари от природните си дадености. Политическите разпри около това кой да строи увеселителния парк край пещерата "Леденика" обаче все още пречат на тази прекрасна инициатива да започне да работи. Сега топката е в прокуратурата, която трябва да установи има ли престъпление при изразходването на средства по този европейски проект. Какво се прави във Врачанския балкан - това разказва пред Жоро Александров заместник кметът Красимира Георгиева.
 

"Надяваме се, чрез реализацията на този проект да задържим за по-дълго време туристите в Балкана, тъй като сега те идват, разглеждат пещерата и си отиват. Пещерата като природна даденост и сега привлича туристи, но липсващата инфраструктура пречи да дадем на хората повече възможности за отдих и забавления…"

С какво още ще се привлича интересът на гостите:

"Ще има посетителски център с киносалон с 5D, ще се прожектират филми с научно-популярно значение, приключенски филми и такива, които разказват за пещерата "Леденика", за флората и фауната. Надяваме се да превърнем този обект в образователен, но и забавен център…"- допълва още Красимира Георгиева.

В района е изграден амфитеатър, който е в естествена котловина. На неговата сцена ще бъдат правени анимации за деца. Предвижда се да има забава не само за малчуганите, но и за родителите им - ще се поставят беседки с барбекюта, които да дават възможност за организирането на пикници и забави под открито небе.

"Надяваме с времето това да донесе приходи на общинския бюджет във Враца. Проектът се изгражда с 5 288 523 лева, от които местната власт трябва да плати около 266 хиляди лева. По време на изграждането бяха установени допълнителни дейности, които допълнително натовариха бюджета с около 516 000 лева, т.е. участието на община Враца вече се измерва с около 800 000 лева. Тези пари ще бъдат изплащани във времето, тъй като са получени със заем от ФЛАГ. Според мен ще са нужни доста години, докато Враца започне да печели пари от този проект"- е мнението на заместник кмета Красимира Георгиева.

Козлодуй параходът РадецкиОставаме в област Враца, но вече сме в община Козлодуй, защото там се намира единственият плаващ музей на Балканския полуостров. Параходът "Радецки" стартира плавателния си сезон. Директорът му Людмила Дамянова информира, че вече има резервирани дати за ученически екскурзии по поречието на Дунав за месец май. Работното време на кораба музей е всеки ден от 10 до 18 часа, като ще работи през всички почивни дни и празници. Освен това няма да има промяна в цените на билетите. Информацията е на сътрудника ни Силвия Иванова.

Преди по-малко от два месеца видинският кмет Герго Гергов откри официално новия туристически сезон. Тогава видинският градоначалник обеща в града да има Туристически информационен център към Общината, който да предлага не само информационни услуги, а и уникални сувенири.

В Белоградчик развитието на туризма е приоритет, един от водещите отрасли на територията на общината. "Повечето от проектите, финансирани с европейски средства, се реализират именно в тази сфера", каза пред Иванка Петрова зам.-кметът на Белоградчик Росен Младенов.  

Етнографският музей в БерковицаРазвитието на туризма е приоритет в програмите на община Берковица от много години, най-вече като средство за икономическото благосъстояние на населението, информира Петя Генова. Самият град е бил популярен  планински и балнеоложки курорт с държавен статут от 1974 година. За съжаление от тогава е разрушена цялата стара инфраструктура - довеждащият водопровод за минерална вода, минералната баня, където се извършваха и процедури, легловата база. През 2006 г. се създаде дружество "Ком 2016" с участието на Главболгарстрой, училищното настоятелство в Берковица и Общината, за изграждане на модерен ски комплекс в зона Ком. Публично-частното партньорство е доказало своя смисъл, но за съжаление тук не проработи. Вече осем години проектът е на ниво документация и оправяне статута на имотите, през които трябва да преминат съоръженията. В програмата за развитие на туризма на Общината изграждането на зоната си остава основен приоритет, като топката е оставена изцяло в ръцете на частната фирма. Самата община е предвидила за развитие на туризма 34 000 лева собствени средства за тази година. Средствата са предимно зреклама, подпомагане дейността на музейния комплекс, провеждане на двата международни фестивала - детският "Лачени обувки" и фолклорният "Балканът пее и танцува". 14 000 лева са предвидени за празника на Берковица - 8 септември. Останалите средства са от разработване на проекти, свързани най-вече с подобряване на инфраструктурата като фактор за развитието на туризма. МИГ "Берковица - Годеч" одобри средства в размер на 89 101 лева за "Обособяване на нова туристическа атракция с постоянно изложение на дървени пластики в парк "Здравец" и подобряване на свързаната с нея инфраструктура", както и за "Подобряване и разнообразяване на туристическите услуги в туристически център "Ком", подаден от Туристическо дружество - Берковица към МИГ "Берковица - Годеч" на стойност 187 471,95 лв. Осигурени са средства за рехабилитация на две от основните улици в града "Николаевска" и "Александровска" на стойност около 3 млн. лева. Подадени са инфраструктурни проекти, за които се очаква одобрение, за спортната зала, за пътя към зона Ком, за парк "Св. Георги Победоносец". Сама по себе си инфраструктурата обаче не води до повишаване на приходите, макар, че е важен елемент от туризма. Все още Берковица няма цялостна концепция за своето рекламиране, както и липсват достатъчно атракции за разнообразяване свободното време на гостите в града и общината. По данни на "Музеен комплекс - Берковица" за 2013 г. посетителите в музеите са намалели в сравнение с 2012 г.: в  къща музей "Иван Вазов" - 4001 бр. /5088 бр. за 2012 г./, в Етнографски музей - 6125 бр. /5224 бр. за 2012 г./ и в Градска художествена галерия - 3032 бр. /3210 за 2012 г./. Отчита се и намаляване броя на пренощувалите в града гости - през 2013 г. са  отчетени 9342 нощувки, а през 2012 г. те са били 9923 броя.

Още за развитието на туризма, както и какви са възможностите за допълнителни приходи на община Кула от туризъм, чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59