Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на семейството- за приемната грижа и децата без родителска обич

Снимка: БГНЕС
Днес отбелязваме Международния ден на семейството. Обявен е от Генералната асамблея на Организацията на обединените нации с решение на Общото събрание на ООН от 20 септември 1993 г. и се чества от 1994 г. насам. Фокусът ни е върху по-различните от традиционните семейства- приемните родители и домовете за деца. Домът за деца, лишени от родителски грижи "Надежда" в Белоградчик е семейство за 30 деца без родители. Иванка Петрова се срещна с директорката Емилия Григорова и един от възпитаниците на дома.
"В Дома правим различни мероприятия с цел децата да бъдат социализирани и да не се чувстват изолирани. Всяка година ходим на летен лагер с децата в Ахтопол, често ходим на екскурзии. Извеждането на децата от дома допринася за това те да не се чувстват различни от другите деца. Децата ни ходят и на различни състезания с деца от други домове, а на обмяна на опит всички, и деца и персонал, бяхме в Дома за деца в Берковица. Ние се срещаме често учителите и с класни ръководители на нашите деца, честваме големите и малките лични празници- изобщо правим всичко което се случва в едно истинско семейство. Децата ни се чувстват като едно голямо семейство"- разказа директорката на Дома за деца в Белоградчик Емилия Григорова. Тя допълни, че макар напуснали дома, техните възпитаници все още ги търсят- и за съвет, и по радостни поводи.
"Добре се чувствам в този дом, на всички ни е уютно. И учителите се грижат добре за нас, помагат ни за домашните. Помагаме си и сами с каквото можем- големите на по-малките. Ходим и на спортни събития"- разказа за живота си в голямото семейство един от възпитаниците на Дом "Надежда".
Продължаваме към ежедневието на хората, избрали да станат приемни родители. Откъде намира толкова обич, че да я дарява и на други деца, а не само на своето- Петя Генова попита Камелия Георгиева от Берковица, майка на момченце, избрала да стане приемна майка на още едно дете.
"Щастлива съм с това детенце, което взехме, радва цялото ни семейство. Моят син го прие като собствено братче, много ми помага в грижите. НЕ съжалявам за този избор, ако имах възможност щях да взема поне още едно дете. Семейната среда е най-важна за едно дете. Може би и в домовете ги гледат добре, но е по-хубаво в семейна среда. Нас всички добре ни приемат, целият квартал познава новото дете, обичат го, а мен ме уважават. Всеки може да опита като мен, но хората ги е страх. Аз също бях осиновена и знам как ме гледаха. Радостна съм, че и аз помагам на дете, както моите родители ми помогнаха някога. Пожелавам на хората да помислят за тези деца, да ги спасят, да имат обич и да чувстват че някой се грижи за тях"- отправи своето послание Камелия Георгиева.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20