Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в памет на митрополит Кирил бе открита във Видин

25
Снимка: Йорданка Петрова

Експозицията, която е подредена в сградата на Държавен архив-Видин, е част от програмата по отбелязване на 100-годишнината от успението на Видинския митрополит Кирил.

"Нашият принос, заедно с Видинска митрополия беше да подготвим тази възпоменателна изложба. За Държавен архив-Видин е чест, че участваме във възпоменателните чествания по повод 100-годишнина от кончината на Видинския митрополит Кирил", каза при откриването директорът на Държавен архив-Видин Светлана Кръстева.

Митрополит Кирил присъства в църковния, обществения и културен живот на Видин в продължение на почти 30 години. "В няколко витрини са експонирани документалните следи от неговата връзка с Видин и Видинска епархия, оказала се изключително здрава", каза Мария Новакова, главен експерт в Държавен архив-Видин.

Изложбата откри Видинският митрополит Дометиан:

"На нас се падна тази чест да отбележим достойната 100-годишнина от кончината на един достоен български екзарх митрополит Кирил. Искам да изкажа благодарност на Държавен архив Видин за това книжовно сътрудничество, защото и двете институции сме призвани да показваме от старите страници имената на достойни люде, които да възкресяваме в нашата памет."

В изложбата са показани записи от ръкополагането на митрополит Кирил в епископски сан, документи, представящи обществената и административната му дейност.

"Запазени са няколко записа от ръкополагането на архимандрит Кирил в епископски сан и поставянето му начело на епархията, за което Антим І се допитва до видинските първенци. Показано е и писмо от копирната книга на общината с подписа на епископ Кирил до наемател на църковен имот в село Арчар, на когото се напомня да си плати кирията. Епископ Кирил остава за Видин до 1874 година, след което се отправя за Скопие, където е екзархийски митрополит. В два материала от възрожденската преса са отразени грижите на епископ Кирил за образованието и тържественото отбелязване на годишнината на българската екзархия, което митрополит Кирил организира на 1 март 1874 година. През 1889 година Светият синод повторно го изпраща да управлява след смъртта на Антим Видинската епархия, а скоро след това е избран за Видински митрополит, какъвто остава до смъртта си.", обясни още Мария Новакова.

Експонирани са и документи, представящи обществената и административната му дейност. Периодът на митрополитсктото му служение е характерен и с разгръщането на храмовото строителство. Показани са проектът на катедралния храм "Свети Дмитър", проект на камбанарията на църквата в Ново село от 1904 година. Списък на всички църкви в епархията, построени в този период. Посетителите на изложбата могат да видят и рядка фотография от полагането на основния камък на църквата "Свети Никола" в Лом от митрополит Кирил на 28 август 1905 година, както и икони, принадлежали на старата църква "Свети Димитрий" във Видин и служили за единствена украса при откриването или т.нар "малко освещаване" през 1900 година, когато все още не е изографисана.

Митрополит Кирил е основният дарител на духовната семинария в София, на която е дарил 50 000 златни лева. Завещаните от него 30 000 лева поставят основите на дарителския фонд на името на митрополит Кирил, който изплаща стипендии на нуждаещи се семинаристи от видинска епархия. Съхранен е и протокол на читалище "Цвят", от който се вижда, че веднага след решението за изграждане на читалищна сграда митрополит Кирил дарява 3 000 лева. В изложбата са показани и съболезнователни писма, изпратени след смъртта на митрополит Кирил, която настъпва на 21 май 1914 година. Последната витрина в изложбата е събрала завещанието на митрополита от 23 август 1913 година и едно допълнение към него два дни преди смъртта му. Той завещава цялото си имущество на църквата, на образователни и културни институции. Личните си вещи завещава на църквата "Свети великомъченик Димитрий", а библиотеката си -  на Видинската митрополия. Експонираните документи са от фондовете на Държавен архив Видин, на храма "Свети Димитър" и на читалище "Цвят".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 10 февруари 2025 година

Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия  митрополит Пахомий , съобщи  архимандрит Антим, протосингел на Видинска света митрополия.   По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден...

публикувано на 10.02.25 в 18:10

Празник в чест на свети Харалампий се състоя в Ослен Криводол

Днес в мездренското село Ослен Криводол почетоха за първи път паметта на свети Харалампий Чудотворец - застъпник пред Бог за болни, страдащи духовно и телесно, както и закрилник на пчеларите и проводник на Божията благодат над пчелния мед. Празника уважиха много хора от селото - млади и стари.  Пчеларите от Ослен Криводол донесоха..

публикувано на 10.02.25 в 16:33
Видинска митрополия

Видинска епархия посреща новия митрополит Пахомий на 15 февруари

Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия митрополит Пахомий , съобщи   архимандрит Антим , протосингел на Видинска света митрополия.  По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден, посочи..

публикувано на 10.02.25 в 16:10

Форум събра млади учени във Враца

Кръгла маса "Инкубатор за млади таланти" се проведе във Враца . Събитието беше организирано от сдружение "Младите учени". То цели да се предостави възможност на млади учени да презентират своите научни постижения и да придобият опит в представянето на творчески идеи и резултати.  Форумът откри зам.-кметът на Община Враца Петя Долапчиева :..

публикувано на 10.02.25 в 15:48

Близо 500 са нарушенията на трудовото законодателство във Врачанско за месец

По повече от три проверки дневно или общо 109 проверки са извършили през изминалия месец служителите на врачанската Инспекция по труда . Констатирани са 488 нарушения на трудовото законодателство, 6 от които са за работа без трудов договор. От институцията припомниха, че работата без трудов договор не е маловажно нарушение според българското трудово..

публикувано на 10.02.25 в 15:41

Творчески клуб в Зверино е с редица награди

Художествено творчески клуб „Факел“ към читалището в мездренското село Зверино отчете дейността си за периода от 10  февруари 2022 година до 9 февруари 2025 година. Той е сформиран от 22-ма ентусиасти, в деня на свети Харалампий.  Клубът е завоювал 19 литературни награди, 4 отличия, свързани с изобразителното изкуство и стилистика и десетки други..

публикувано на 10.02.25 в 15:35

Общинската управа в Кула представи отчет за дейността си

Кметът на община Кула Владимир Владимиров  и екипът му отчетоха първата година от мандата си. Владимиров заяви, че целта на отчета пред гражданите е те да получат реалната информация за проблемите, които местната управа е трябвало да преодолее: "Отчетът е структуриран по направления на дейности на администрацията, като приоритетите са..

публикувано на 10.02.25 в 15:02