Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усвояването на европейски средства по програма "Региони в растеж"

Снимка: РАДИО ВИДИН

Преди дни министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева представи пред журналисти приетата от Министерския съвет Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. Министър Терзиева подчерта, че през следващите години по програмата в България ще бъдат инвестирани над 3 млрд. лв. за развитие на регионите. Регионалният министър посочи още, че един от приоритетите на правителството е намаляване на различията между регионите, тъй като в последните години диспропорцията се е задълбочилa. Сред основните финансови инструменти, които ще се използват за това, е именно Оперативна програма "Региони в растеж". Нейният стратегически фокус е насочен към политиката за градско развитие чрез използване на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие в 67 града от първо, второ, трето и четвърто ниво. Очаква се официалните преговори на България с Европейската комисия да приключат до края на месец август.

На последната среща между представители на Националното сдружение на общините и Министерството на регионалното развитие обаче бе направено преразпределение на средствата, които ще ползват общините до 2020 година. 20 милиона евро повече европейски средства ще получи община София. Също 20 милиона евро допълнително са предвидени за разпределение между 9-те града от второ ниво- Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, Велико Търново, Благоевград и Видин, но ще бъде намалено европейското финансиране за 17-те града от трето ниво.

Сред ощетените градове попада и Монтана. Цветомир Цветанов потърси кмета на Община Монтана Златко Живков за коментар по темата.

"Омръзна ни от тези размествания, при които винаги са пострадали общини от северозападна България, така че наистина недоумявам от това решение... Ние сме подписали договори и имаме подготвени редица проекти." - каза за радио Видин Златко Живков.

Въпреки протестите на опозицията, Видин бе включен във второто ниво за финансиране по новата европейска програма - "Региони в растеж", заедно с най-големите български градове. Кметът на Общината - Герго Гергов обясни, че това решение е резултат от активните преговори с Правителството за съживяването на най-бедната част от Европейския съюз.

"На всички разговори с правителството ставаше въпрос за това, че на град Видин е необходимо да се обърна специално внимание. Така че намирам за много логично и практично решението Видин да бъде включен сред градовете, които ще получат специално внимание. Вече сме в абсолютна готовност и можем да кандидатстваме за финансиране още с отварянето на новия програмен период с проекти, които са на стойност 77 млн. лв." - обясни Герго Гергов.

По програмата "Региони в растеж" приоритетно ще се финансират проекти на общините за енергийната ефективност в административни и жилищни сгради, подобряване на градската среда, образователна и социална инфраструктура, интегриран градски транспорт. Кметът на Община Белоградчик Борис Николов обаче е скептичен за ефекта от програмата в по-малките и бедни български общини.

"За съжаление в България "на тъмно" се готвят много неща. Убеден съм, че голяма част от кметовете на общини нямат никаква информация какво ще представлява, каква е идеята на тази програма: дали с тази програма ще бъдат финансирани региони, които вече имат осезаем растеж или ще бъдат финансирани региони, които нямат растеж." - сподели пред сътрудника ни Иванка Петрова Борис Николов.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20