Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усвояването на европейски средства по програма "Региони в растеж"

Снимка: РАДИО ВИДИН

Преди дни министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева представи пред журналисти приетата от Министерския съвет Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. Министър Терзиева подчерта, че през следващите години по програмата в България ще бъдат инвестирани над 3 млрд. лв. за развитие на регионите. Регионалният министър посочи още, че един от приоритетите на правителството е намаляване на различията между регионите, тъй като в последните години диспропорцията се е задълбочилa. Сред основните финансови инструменти, които ще се използват за това, е именно Оперативна програма "Региони в растеж". Нейният стратегически фокус е насочен към политиката за градско развитие чрез използване на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие в 67 града от първо, второ, трето и четвърто ниво. Очаква се официалните преговори на България с Европейската комисия да приключат до края на месец август.

На последната среща между представители на Националното сдружение на общините и Министерството на регионалното развитие обаче бе направено преразпределение на средствата, които ще ползват общините до 2020 година. 20 милиона евро повече европейски средства ще получи община София. Също 20 милиона евро допълнително са предвидени за разпределение между 9-те града от второ ниво- Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, Велико Търново, Благоевград и Видин, но ще бъде намалено европейското финансиране за 17-те града от трето ниво.

Сред ощетените градове попада и Монтана. Цветомир Цветанов потърси кмета на Община Монтана Златко Живков за коментар по темата.

"Омръзна ни от тези размествания, при които винаги са пострадали общини от северозападна България, така че наистина недоумявам от това решение... Ние сме подписали договори и имаме подготвени редица проекти." - каза за радио Видин Златко Живков.

Въпреки протестите на опозицията, Видин бе включен във второто ниво за финансиране по новата европейска програма - "Региони в растеж", заедно с най-големите български градове. Кметът на Общината - Герго Гергов обясни, че това решение е резултат от активните преговори с Правителството за съживяването на най-бедната част от Европейския съюз.

"На всички разговори с правителството ставаше въпрос за това, че на град Видин е необходимо да се обърна специално внимание. Така че намирам за много логично и практично решението Видин да бъде включен сред градовете, които ще получат специално внимание. Вече сме в абсолютна готовност и можем да кандидатстваме за финансиране още с отварянето на новия програмен период с проекти, които са на стойност 77 млн. лв." - обясни Герго Гергов.

По програмата "Региони в растеж" приоритетно ще се финансират проекти на общините за енергийната ефективност в административни и жилищни сгради, подобряване на градската среда, образователна и социална инфраструктура, интегриран градски транспорт. Кметът на Община Белоградчик Борис Николов обаче е скептичен за ефекта от програмата в по-малките и бедни български общини.

"За съжаление в България "на тъмно" се готвят много неща. Убеден съм, че голяма част от кметовете на общини нямат никаква информация какво ще представлява, каква е идеята на тази програма: дали с тази програма ще бъдат финансирани региони, които вече имат осезаем растеж или ще бъдат финансирани региони, които нямат растеж." - сподели пред сътрудника ни Иванка Петрова Борис Николов.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59