Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готовността на общините за пожароопасния период

Проливните дъждове са забавили мерките за пожароопасния сезон

Снимка: РАДИО ВИДИН
Всички ние с нетърпение чакаме лятото с надежди за синьо небе и дълги, топли вечери, но сезонът може да донесе и много пожари. Готови ли са обаче общините за пожароопасния период?

Проливните дъждове през пролетта забавиха с около месец предприемането на мерки срещу пожароопасния сезон. Според разпоредбите, обявяването на пожароопасния сезон става след заповед на областния управител и след постъпило предложение от директора на регионалната дирекция по горите. Обикновено този сезон обхваща месеците от април до октомври, припомнят от община Враца. Законът задължава да се предприемат забранителни и организационни мерки, които да предотвратят възникването на пожари. Собствениците на горски територии трябва да са бдителни и в готовност да предотвратяват и да не допускат пожари. По време на пожароопасния сезон се забранява паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние, по-малко от 100 метра от границите на горските територии. Физическите лица, преминаващи или пребиваващи в горите, е задължително да спазват правилата за пожарна безопасност в тях.

Изхвърлянето на горими отпадъци трябва да става само на определените за целта места. Особено внимание трябва да се обърне на изготвянето на нови и поддържане на стари минерализовани ивици, както и на почистването на тревните площи покрай железопътни линии и пътища, линейни съоръжения, земеделски земи, вилни зони, туристически хижи. Всички големи комплекси от култури и насаждения е необходимо да се разделят с бариерни и лесокултурни прегради.

От общинската управа във Враца напомнят на ръководителите на сдружения на ловците и риболовците да инструктират своите членове за правилата за пожарна безопасност преди всяко пребиваване в гората. Кметовете по места също трябва да организират денонощна телефонна връзка със структурите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" при възникване на горски пожари, информира още Жоро Александров.

"Кметът на община Белоградчик Борис Николов вече е издал заповед за определяне мерките за осигуряване на пожарна безопасност на горските територии в общината", съобщи пред Иванка Петрова секретарят на Общината Албена Бакалеева.

Какво съветват Красимир Кънчев, старши специалист по Гражданска защита в Община Кула и главен инспектор Милен Янакиев, заместник началник на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Лом - чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20