Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предсрочни избори- между 28 септември и 12 октомври

В часа за политика в "Посоките на делника" продължаваме темата от миналия вторник- предсрочните избори и кога ще са те. Предсрочните парламентарни избори ще са между 28 септември и 12 октомври. Партиите ще проведат консултации за уточняване на датата на вота в този период, съобщи президентът Росен Плевнелиев след края на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност.

"Политическата криза ще бъде решена чрез диалог между българските политически сили", коментира съвсем накратко преди дни във Видин председателят на Парламента Михаил Миков. В интервю за Българското национално радио Михаил Миков потвърди, че "Коалиция за България" е за бързи предсрочни избори.

Тонът за предсрочни избори е даден. Кога обаче е реалистичната дата? Жоро Александров с коментар по темата.

"Политическата система у нас се тресе, а изборите са неизбежни. Но най-важният въпрос сега е не дали, а кога да избираме новите народни представители. Най-логичен изглежда изборът през есента, защото колкото по-късно е вотът, толкова по-добре. Защо ли? Защото избирателите или както е модерно да ни наричат напоследък "суверенът", се нуждае от дълга почивка от простотиите и номерата на родните политици през последните месеци. А и откъде накъде ние трябва да бързаме? Нали тези, които изпратихме преди година в парламента, не можаха да се разберат как да управляват повече от 12 месеца?! Пък и идеята за избори в края на юли или през август звучи като желание да се контролира контролираният вот, т.е. да гласуват по-малко от 20% от избирателите...

На следващо място избори през октомври или ноември ще означават, че държавата няма да е на автопилот в първите месеци на следващата година, а ще има ясен бюджет за 2015-а. Което пък ще означава, че политиците ще са поели отговорността си пред суверена.

На трето място избори след 3, 4 или дори 5 месеца ще понапълнят партийните касички, повечето от които се изпразниха на евроизборите през май. Тъй като вместо да се пекат по плажовете, политиците ще трябва да поработят през юли и август, а от това ще спечелят всички.

Не на последно място изборите през юли ще попречат на повечето българи да проследят на спокойствие мачовете от световното първенство в Бразилия. А както се знае, световното е веднъж на 4 години, не е като изборите у нас!!!

СнимкаКогато се говори за датата на изборите, най-важно е да се отговори на няколко въпроса: ще стане ли задължително гласуването, ще се допусне ли машинно и електронно отчитане на вота и ще има ли мажоритарен избор? Защото на мен като избирател ми писна да гласувам за номинираните от партийните централи. Пък и с настоящия изборен кодекс, измислен от др. Мая Манолова, не ни очаква нищо друго освен възпроизвеждане на статуквото в сегашния парламент с тази разлика, че вместо за златния пръст на Волен Сидеров ще се говори за мъдрите решения на Николай Бареков...

Всъщност българите вече започнаха сами да се ориентират в ситуацията. Неслучайно в социалните мрежи от ден на ден набира скорост виртуалната игра "Мистър пистол", която дава възможност на хората да си отмъщават на политиците. Накратко какво представлява играта: на шарен фон като на стрелбище в панаир се появяват мишени с лицата на български политици, а геймърът трябва да ги уцели с пушка, която вместо куршуми бълва боя, с което демонстрира огромната народна любов. Играта се появи в петък, 13-и но вече се радва на огромен интерес. Сред "жертвите" на народния гняв са лидерът на ДПС Лютви Местан, атакистът Волен Сидеров, новото лице в родната политика Николай Бареков, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, премиерът Пламен Орешарски, президентът Росен Плевнелиев, както и много други политически лидери и запомнени лица от годините на прехода.
Играта можете да откриете на адрес: misterpistol.com
."

Още по темата за предсрочните избори чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20