В часа за политика в "Посоките на делника" продължаваме темата от миналия вторник- предсрочните избори и кога ще са те. Предсрочните парламентарни избори ще са между 28 септември и 12 октомври. Партиите ще проведат консултации за уточняване на датата на вота в този период, съобщи президентът Росен Плевнелиев след края на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност.
"Политическата криза ще бъде решена чрез диалог между българските политически сили", коментира съвсем накратко преди дни във Видин председателят на Парламента Михаил Миков. В интервю за Българското национално радио Михаил Миков потвърди, че "Коалиция за България" е за бързи предсрочни избори.
Тонът за предсрочни избори е даден. Кога обаче е реалистичната дата? Жоро Александров с коментар по темата.
"Политическата система у нас се тресе, а изборите са неизбежни. Но най-важният въпрос сега е не дали, а кога да избираме новите народни представители. Най-логичен изглежда изборът през есента, защото колкото по-късно е вотът, толкова по-добре. Защо ли? Защото избирателите или както е модерно да ни наричат напоследък "суверенът", се нуждае от дълга почивка от простотиите и номерата на родните политици през последните месеци. А и откъде накъде ние трябва да бързаме? Нали тези, които изпратихме преди година в парламента, не можаха да се разберат как да управляват повече от 12 месеца?! Пък и идеята за избори в края на юли или през август звучи като желание да се контролира контролираният вот, т.е. да гласуват по-малко от 20% от избирателите...
На следващо място избори през октомври или ноември ще означават, че държавата няма да е на автопилот в първите месеци на следващата година, а ще има ясен бюджет за 2015-а. Което пък ще означава, че политиците ще са поели отговорността си пред суверена.
На трето място избори след 3, 4 или дори 5 месеца ще понапълнят партийните касички, повечето от които се изпразниха на евроизборите през май. Тъй като вместо да се пекат по плажовете, политиците ще трябва да поработят през юли и август, а от това ще спечелят всички.
Не на последно място изборите през юли ще попречат на повечето българи да проследят на спокойствие мачовете от световното първенство в Бразилия. А както се знае, световното е веднъж на 4 години, не е като изборите у нас!!!
Когато се говори за датата на изборите, най-важно е да се отговори на няколко въпроса: ще стане ли задължително гласуването, ще се допусне ли машинно и електронно отчитане на вота и ще има ли мажоритарен избор? Защото на мен като избирател ми писна да гласувам за номинираните от партийните централи. Пък и с настоящия изборен кодекс, измислен от др. Мая Манолова, не ни очаква нищо друго освен възпроизвеждане на статуквото в сегашния парламент с тази разлика, че вместо за златния пръст на Волен Сидеров ще се говори за мъдрите решения на Николай Бареков...
Всъщност българите вече започнаха сами да се ориентират в ситуацията. Неслучайно в социалните мрежи от ден на ден набира скорост виртуалната игра "Мистър пистол", която дава възможност на хората да си отмъщават на политиците. Накратко какво представлява играта: на шарен фон като на стрелбище в панаир се появяват мишени с лицата на български политици, а геймърът трябва да ги уцели с пушка, която вместо куршуми бълва боя, с което демонстрира огромната народна любов. Играта се появи в петък, 13-и но вече се радва на огромен интерес. Сред "жертвите" на народния гняв са лидерът на ДПС Лютви Местан, атакистът Волен Сидеров, новото лице в родната политика Николай Бареков, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, премиерът Пламен Орешарски, президентът Росен Плевнелиев, както и много други политически лидери и запомнени лица от годините на прехода.
Играта можете да откриете на адрес: misterpistol.com."
Още по темата за предсрочните избори чуйте в звуковия файл.
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..