Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предсрочни избори- между 28 септември и 12 октомври

В часа за политика в "Посоките на делника" продължаваме темата от миналия вторник- предсрочните избори и кога ще са те. Предсрочните парламентарни избори ще са между 28 септември и 12 октомври. Партиите ще проведат консултации за уточняване на датата на вота в този период, съобщи президентът Росен Плевнелиев след края на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност.

"Политическата криза ще бъде решена чрез диалог между българските политически сили", коментира съвсем накратко преди дни във Видин председателят на Парламента Михаил Миков. В интервю за Българското национално радио Михаил Миков потвърди, че "Коалиция за България" е за бързи предсрочни избори.

Тонът за предсрочни избори е даден. Кога обаче е реалистичната дата? Жоро Александров с коментар по темата.

"Политическата система у нас се тресе, а изборите са неизбежни. Но най-важният въпрос сега е не дали, а кога да избираме новите народни представители. Най-логичен изглежда изборът през есента, защото колкото по-късно е вотът, толкова по-добре. Защо ли? Защото избирателите или както е модерно да ни наричат напоследък "суверенът", се нуждае от дълга почивка от простотиите и номерата на родните политици през последните месеци. А и откъде накъде ние трябва да бързаме? Нали тези, които изпратихме преди година в парламента, не можаха да се разберат как да управляват повече от 12 месеца?! Пък и идеята за избори в края на юли или през август звучи като желание да се контролира контролираният вот, т.е. да гласуват по-малко от 20% от избирателите...

На следващо място избори през октомври или ноември ще означават, че държавата няма да е на автопилот в първите месеци на следващата година, а ще има ясен бюджет за 2015-а. Което пък ще означава, че политиците ще са поели отговорността си пред суверена.

На трето място избори след 3, 4 или дори 5 месеца ще понапълнят партийните касички, повечето от които се изпразниха на евроизборите през май. Тъй като вместо да се пекат по плажовете, политиците ще трябва да поработят през юли и август, а от това ще спечелят всички.

Не на последно място изборите през юли ще попречат на повечето българи да проследят на спокойствие мачовете от световното първенство в Бразилия. А както се знае, световното е веднъж на 4 години, не е като изборите у нас!!!

СнимкаКогато се говори за датата на изборите, най-важно е да се отговори на няколко въпроса: ще стане ли задължително гласуването, ще се допусне ли машинно и електронно отчитане на вота и ще има ли мажоритарен избор? Защото на мен като избирател ми писна да гласувам за номинираните от партийните централи. Пък и с настоящия изборен кодекс, измислен от др. Мая Манолова, не ни очаква нищо друго освен възпроизвеждане на статуквото в сегашния парламент с тази разлика, че вместо за златния пръст на Волен Сидеров ще се говори за мъдрите решения на Николай Бареков...

Всъщност българите вече започнаха сами да се ориентират в ситуацията. Неслучайно в социалните мрежи от ден на ден набира скорост виртуалната игра "Мистър пистол", която дава възможност на хората да си отмъщават на политиците. Накратко какво представлява играта: на шарен фон като на стрелбище в панаир се появяват мишени с лицата на български политици, а геймърът трябва да ги уцели с пушка, която вместо куршуми бълва боя, с което демонстрира огромната народна любов. Играта се появи в петък, 13-и но вече се радва на огромен интерес. Сред "жертвите" на народния гняв са лидерът на ДПС Лютви Местан, атакистът Волен Сидеров, новото лице в родната политика Николай Бареков, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, премиерът Пламен Орешарски, президентът Росен Плевнелиев, както и много други политически лидери и запомнени лица от годините на прехода.
Играта можете да откриете на адрес: misterpistol.com
."

Още по темата за предсрочните избори чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59