ТИД или Tour International Danubien е ежегоден гребен поход по река Дунав, който преминава през почти всички крайбрежни страни по течението на реката- Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, Румъния, България. В продължение на близо два месеца участниците в него преминават над 2000 км. Някои участници преминават цялото разстояние, други само отделни етапи, според желанието и възможностите им.
Началото на международната туристическа регата ТИД е поставено през 1955 година в Чехословакия, когато група ентусиасти решават да направят пътуване по Дунава- тогава с тежки дървени лодки. Групата стига по реката чак до Будапеща. Унгарците са впечатлени от инициативата и се присъединяват в това пътуване. Към тях по-късно се включват техни съмишленици от Австрия и Германия и така се учредява официално най-голямата международна гребна регата по Дунава.
За България началото е през 1964 г., когато на техническата конференция на ТИД има български представител. През следващата 1965 година, ТИД влиза на Българска територия до Видин, като спирките са само две: Ново Село и Видин, а българските участници- само четирима. През 1966 г. вече се говори за пълен български етап, като регатата стига до Русе, а през 1969 г. маршрутът е продължен до Силистра, където е и последната му официална спирка в българския участък до днес.
Срещнахме се с двама участници в тазгодишното издание на ТИД- германецът Леон, който участва за първи път и ветеранът Бончо Бончев от Варна, който тази година се включва за 34-ти път в регатата.
"По професия съм машинен инженер, но това не ми пречи вече около 34 години да присъствам на дунавската регата. Превърнахме се в едно братство по весла. Ние сме интернационално братство, тъй като тук има представители на държави от целия свят. Лишени сме от лукс по време на похода, но това не ни пречи" - сподели Бончо Бончев.
"Какво е ТИД за мен? Всъщност до миналата година дори не бях чувал за ТИД. Открих го случайно в интернет. Не ми харесваше много работата ми и исках да си почина. Тогава си купих лодка -рафт, която не е типична за участниците в ТИД. Започнах да търся някакво пътуване в Източна Европа и къде да си използвам лодката. Потърсих в Google и открих ТИД. Казах си "Това е перфектно, точно каквото търся!" Не съм сигурен точно каква е идеята на ТИД, но ми предлага именно това, което искам- да пътувам по река и да разглеждам различни страни", обясни 48-годишният германец Леон.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..