Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прическата на видинчанина- в миналото и сега

3
Снимка: Нора Йоцова
В този петък ви запознаваме с историята на прическата на българския мъж. Как е носил коста си в миналото и как предпочита да се подстригва в днешни дни говорим в днешното издание на "Заедно". Какви са били прическите на мъжете във видинския край разказва етнографът в историческия музей Маргарита Николова.


"В косата е силата и юначеството на човека- и на мъжа и на жената. Думата "перчин" има ираноезичен произход и означава "плитка". Тази прическа е характерна и специфична за древните българи, прабългари, както ги наричаме досега. Мъжът я е носил спусната надолу да се вижда, в специален калъф, който е бил прикачен към една червена шапчица - "подкапник". Върху нея е слаган калпака- шапчицата наклонена на едната страна и скривала едното ухо, калпакът- закривал другото ухо. В дни на работа, на сражения, на бой, тази плитка е навивана, отгоре се слага подкапникът или подшлемникът, отгоре се слага шлемът и юнакът е бил готов за бой. Това е била силата на нашите мъже. Записала съм един разказ-спомен в град Кула, където по време на сватба, в кръчмата двама мъже с перчини се сдърпват и единият хваща перчина на другия, навива го на ръката си и скалпира другия човек. Това е било изключителен позор за победения."
Снимка
За да разбера как се подстригва днес видинчанинът, отидох в един от най-старите фризьорски салони във Видин, който е и бръснарница. Ето какво ми разказа за актуалните мъжки фризури, дългогодишният професионлист, със стаж от 58 години, Тотка Йончева:

"Актуални са по-високи подстригвания на цялата коса. Това е за сезона модерно. А за зимата- малко по-големи коси се оставят. Хората вече си купуват собствени машинки и се стрижат сами. При нас са вече по-малко клиентите- идват повече по-възрастните, които не могат сами, а иначе младите се подстригват сами."

Още за историята на мъжките прически по света и в нашия край, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 31 юли 2024 година

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. 400 000 лева са осигурени от Министерстовто на културата за 12-ия археологически сезон в Рациария. Парламентът прие..

публикувано на 31.07.24 в 17:55

Пожар изпепели 10 декара сухи треви край квартал „Кошарник"

Пожар горя днес край Монтана. Огънят е изпепели към 10 декара сухи треви и храсти между квартал „Кошарник" и гробищния парк.  Сигналът е подаден преди 12 часа. На място първоначално е изпратен един пожарен автомобил, а в последствие и още три. Близо 3 часа огнеборците са се борили с пламъците. Гробището е било силно обгазено, огънят не е..

публикувано на 31.07.24 в 17:35

Над 100 археолози ще участват в международна конференция във Видин

През септември Видин ще бъде домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема „Граничен ландшафт по Дунав“. Подготовката за нея е в ход, обясни доц. д-р  Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който е един от участниците.  "През август сме буквално в последния месец на организацията..

публикувано на 31.07.24 в 17:00

Археологическите разкопки в крепостта "Алмус" ще продължат през есента

През есента ще продължат редовните археологически разкопки на кастела "Алмус" в Лом. Това съобщи гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН. "Предстои проучване на една ранна за Римската епоха постройка, която най-вероятно е била конюшня, датира се във втората половина на I век, части от нея са..

публикувано на 31.07.24 в 15:45

Заради жалба е спрян изборът на проектант за тунел под “Петрохан“

Комисията за защита на конкуренцията не допусна предварително изпълнение по обществената поръчка за избор на изпълнител за „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и парцеларен план за скоростен път „Монтана-София“ с тунел под Петрохан“. Искането за предварително изпълнение е на Агенция "Пътна..

публикувано на 31.07.24 в 15:08

Разследват умишлен палеж на орехови насаждения в село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров. Те са унищожени при пожар, който е горял в района преди два дни.  Пожарът е загасен от пожарникари, горски служители и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в..

публикувано на 31.07.24 в 12:56

350 декара гора засегната от пожара край село Калина

350 дка горски територии са засегнати от пожар във Видинско. В потушаването са участвали горски служители и пожарникари, съобщават от Северозападно държавно предприятие- Враца.   Два дни горските служители и пожарникарите са се борили с низов пожар. Той е възникнал  около 16.00 ч на 29 юли  в местността „Пчелина“ в землището на село Калина ...

публикувано на 31.07.24 в 12:46