Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екатерина Захариева категорично отрече да се водят преговори за промяна на статута на тръбата на "Южен поток"

| обновено на 03.09.14 в 17:19
Снимка: БГНЕС
Вицепремиерът Екатерина Захариева категорично отрече в момента да се водят преговори статутът на тръбата на "Южен поток" да бъде като за добивна и по този начин да се заобиколи европейското законодателство. Захариева обясни, че такива разговори е водило предишното правителство, а сега проектът остава замразен:

За първи път нашето правителство с акт, който законът изисква от министъра да спре, е спрял всички действия, свързани с подписването на нови договори, с поемане на нови задължения и с разплащания. От както е служебният кабинет, няма подписани нови договори, няма промени в договора, който е сключен преди това и няма извършени никакви плащания по отношение на проекта "Южен поток". Това отговаря на въпроса, свързан с това дали има аванси. Не, няма. Няма никакви плащания на никой.

Според министъра на икономиката и енергетика Васил Щонов тръбите, които се доставят в България за строежа на "Южен поток", не са плащани от България.

Захариева, прогнозира, че актуализацията на бюджета ще е с повече от един милиард лева, тъй като само толкова от планираните приходи няма да бъдат събрани до края на годината. За първото полугодие преките чуждестранни инвестиции у нас са намалели с 23 процента. На въпрос дали дупката в бюджета ще доведе до дефицит от над 3 процента, министър Захариева коментира, че засега сигурната липса е един милиард и 200 милиона.

Ако се възстанови плащането по оперативна програма "Околна среда", което наистина правим всичко възможно и това са ни топ-приоритети, и по оперативна програма "Регионално развитие", тези средства ще започнат да се възстановяват от бюджета на програмите, тоест те ще се върнат в държавния бюджет, така че това е топ-задача наша.

След проверка на парите във всички министерства е станало ясно, че трудно ще се изпълни актуализацията на бюджета:

Само в Министерството на земеделието и храните дефицитът е над 60 милиона, в МОСВ има над 5 милиона само в самото министерство недостиг, а самото Министерство на околната среда и водите във връзка със спряната програма "Околна среда" дължи над милиард и 100 милиона. Това са разходи, които са правени от националния бюджет, но поради спирането на програмата през март месец, те не са възстановявани от Европейската комисия.

В Министерството на регионалното развитие и Агенция "Пътна инфраструктура" недостигът е 66 милиона:

Няма никакви пари за зимно поддържане. Над 12 милиона и половина трябват и ако недай си Боже, октомври месец, както знаете, се случва да завали сняг, ние ще трябва наистина да търсиме отново резерви от бюджета и една от първите ни задачи след като се конституира Народното събрание, е ние да внесем актуализация на бюджета.

Спряната изцяло оперативна програма "Околна среда" и частичното спиране на програма "Регионално развитие" са довели до:

307 милиона в министерството дължими към общините и към строителите и още за над 500 милиона изработени, но не фактурирани дейности от страна на строителите.

Пет са рисковите проекти, които могат да останат без финансиране:

Два от които са в пътния сектор, три са в ж.п.сектора. Те трябва да бъдат довършени до края на следващата година, за да не загубиме средствата по тях. Автомагистрала "Струма", ЛОТ-4, "Марица", но там нещата се движат. В същото време се работи изключително усилено за възстановяване на плащанията от страна на Европейската комисия, каза министър Захариева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!