Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Калето" край Мездра разкрива хилядолетните си тайни

5
Позлатена фибула за закопчаване на мантията
Снимка: Петко Котларски

Приключи работата от първия етап на разкопките на "Калето" край Мездра. Разкопките се проведоха от екипа, воден от доцент- доктор Сергей Торбатов, неговата асистентка Биляна Борисова и група от 16 работници в западната част на крепостта.

"И тази година "Калето" разкри някои тайни от хилядолетната си история и ни изненада приятно"- каза за Радио ВИДИН доцент Торбатов. Той ни запозна с богатата история на обекта и находките, открити при разкопките.

Доцент- доктор Сергей Торбатов, снимка: Петко Котларски"Тази година ние не очакваме нещо сензационно, но "Калето" в Мездра поднесе своите приятни изненади. Попаднахме на един многопластов обект, обитаването на който е започнало през каменно-медната епоха или края на петото хилядолетие преди Христа. Тук е съществувало древно римско укрепление през средата на втори век и унищожено при едно от ранните нашествия на германските народи в началото на трети век. Една от находките, намерени при разкопките край крепостта "Калето" в Мездра, е древна римска монета от IV век. Най- впечатляващият предмет, свързан със светилищния период на крепостта, е бронзова кандилница, която по форма твърде много наподобява лампите от този период. Открити са още монети и много други предмети с висока експозиционна стойност" - каза за "Актуално" Сергей Торбатов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29