Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са проблемите с ученическия транспорт във Видин

2
Снимка: Радио Видин
В това издание на "Заедно" ще засегнем тема, важна за учащите- за ученическия транспорт. След репортаж за техническата проверка на училищните автобуси в област Видин по Радио ВИДИН, който беше качен в социалната мрежа, получихме запитване от майка на ученик, който е над 16 години. Тя ни питаше защо не се допускат ученици на неговата възраст в автобусите. Това провокира нови разговори с представителите на Регионалния инспекторат по образованието (РИО) във Видин и се оказа, че проблемите с ученическият транспорт са доста много.


Старшият експерт в РИО Евгени Генов обясни как са описани в закона превозите на ученици с автобуси от дома до учебното заведение:

"Ученическият транспорт се осъществява по няколко транспортни лъча, за които са изготвени транспортни схеми, които обхващат автобусите, които превозват деца от различни училища по определеното трасе. Автобусите са подсигурени за извозване на подлежащите ученици - това са учениците до 16- годишна възраст. Там където минават автобуси и има свободни места се приемат и учениците над 16 години, за да бъдат извозвани. Това, обаче не касае директорът на училището и транспортната схема, тя е направена за подлежащите ученици. За това родителите или самите ученици могат да се обърнат към ръководството на училището, където учат, за да разберат коя транспортна схема им е най-удобна или да се обадят в общината, където са изготвените транспортни схеми."
 
Как се организира превозът в едно от видинските училища- с този въпрос отидох при директора на ПГТ "Михалаки Георгиев" Евлогия Манджукова.

"Всички видински гимназии са включени в т.нар. областна транспортна схема за транспортиране на пътуващите ученици, които са правоимащи по смисъла на закона и смисъла на наредбата. Възникват, обаче различни проблеми, които са от една страна типови проблеми, от друга страна са чисто проблеми от лошото състояние на транспортната техника или от недостатъчната транспортна техника", разказа тя.

Какво става, когато сутрин се съберат в ограниченото пространство на училищния автобус ученици от различни населени места, училища и класове? Кой трябва да бъде отговорен за дисциплината в превозното средство? Отговорите на тези въпроси отново се опита да даде Евлогия Манджукова:

"Никога не можем да предвидим какви проблеми могат да възникнат в автобуса и ние винаги реагираме постфактум, няма как да ги предотвратим. Проблем е, че няма резервни автобуси и когато някой аварира, се търсят алтернативни превози. Възпитателите, които пътуват с автобуса, обикновено са служители в училището- собственик на автобуса, а в същото време в него се превозват ученици от други училища. Учениците вътре са от различни възрастови групи- от 1 до 12 клас."

Подробности от разговорите може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 31 юли 2024 година

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. 400 000 лева са осигурени от Министерстовто на културата за 12-ия археологически сезон в Рациария. Парламентът прие..

публикувано на 31.07.24 в 17:55

Пожар изпепели 10 декара сухи треви край квартал „Кошарник"

Пожар горя днес край Монтана. Огънят е изпепели към 10 декара сухи треви и храсти между квартал „Кошарник" и гробищния парк.  Сигналът е подаден преди 12 часа. На място първоначално е изпратен един пожарен автомобил, а в последствие и още три. Близо 3 часа огнеборците са се борили с пламъците. Гробището е било силно обгазено, огънят не е..

публикувано на 31.07.24 в 17:35

Над 100 археолози ще участват в международна конференция във Видин

През септември Видин ще бъде домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема „Граничен ландшафт по Дунав“. Подготовката за нея е в ход, обясни доц. д-р  Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който е един от участниците.  "През август сме буквално в последния месец на организацията..

публикувано на 31.07.24 в 17:00

Археологическите разкопки в крепостта "Алмус" ще продължат през есента

През есента ще продължат редовните археологически разкопки на кастела "Алмус" в Лом. Това съобщи гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН. "Предстои проучване на една ранна за Римската епоха постройка, която най-вероятно е била конюшня, датира се във втората половина на I век, части от нея са..

публикувано на 31.07.24 в 15:45

Заради жалба е спрян изборът на проектант за тунел под “Петрохан“

Комисията за защита на конкуренцията не допусна предварително изпълнение по обществената поръчка за избор на изпълнител за „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и парцеларен план за скоростен път „Монтана-София“ с тунел под Петрохан“. Искането за предварително изпълнение е на Агенция "Пътна..

публикувано на 31.07.24 в 15:08

Разследват умишлен палеж на орехови насаждения в село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров. Те са унищожени при пожар, който е горял в района преди два дни.  Пожарът е загасен от пожарникари, горски служители и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в..

публикувано на 31.07.24 в 12:56

350 декара гора засегната от пожара край село Калина

350 дка горски територии са засегнати от пожар във Видинско. В потушаването са участвали горски служители и пожарникари, съобщават от Северозападно държавно предприятие- Враца.   Два дни горските служители и пожарникарите са се борили с низов пожар. Той е възникнал  около 16.00 ч на 29 юли  в местността „Пчелина“ в землището на село Калина ...

публикувано на 31.07.24 в 12:46