Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спешните мерки за Северозапада

Снимка: Радио ВИДИН

В часа за политика в "Посоките на делника" този вторник говорим за спешните мерки за Северозапада. Мерки, които вече много години поред залягат в предизборни и следизборни програми, а Северозападът си стои на едно и също ниво- най-бедният в Европейския съюз. И проблемите на общините в региона си стоят-  лошата инфраструктура, високата безработица, престъпността. В програмната декларация на новото правителство една от целите е за изстрадалия Северозапад и преодоляването на икономическата му изостаналост. Даже вече си имаме и заместник регионален министър от Северозапада - Иван Аспарухов, и разчитаме на него. Само преди седмица той все още беше кмет на община Мездра и ни каза, че болката му е регионът, заради многото думи, обещания, виждания и в крайна сметка нищо, което да даде посока на този край. Сега, като че ли се оказва, Северозападът е в неговите ръце.

"Трябва да се вземат бързи и ефективни мерки, свързани с инфраструктурата. Трудно е да бъдеш в ролята на Робин Худ. Не е най-добрият вариант да вземем от богатите общини и да ги дадем на най-бедните. Ще разчитам много на хората от Северозапада. Трудно разбираем регион сме, има една такава приказка: "Като отидеш в Македонско- не пей, като отидеш на Север- не играй. Тези двете неща по тия места се правят най-добре. Трябва да направим всичко възможно, на хората от Северозапада да им се доиграе", каза заместник министърът Иван Аспарухов пред сътрудника ни в Мездра Петко Котларски.  

По темата за спешните мерки потърсихме и някои от кметовете на общини, защото те са най-близо до хората и най-добре усещат техните нерешени проблеми.

"От гледна точка на регионалното развитие, продължава да стои като проблем състоянието на улиците в населените места"
, заяви Милчо Лалов, кмет на видинската община Брегово.

Всички знаем, че за съжаление Северозападна България е сравнително по-назад във всички класации в социално-икономическото развитие. Новото правителство поставя по-силен акцент върху целия регион или поне това е записано в програмната декларация. Бедността и истинският глад са огромният проблем за малките населени места. Необходима е кардинална промяна при реализирането на европроектите, каза ни го Венцислав Евгениев, кмет на монтанската община Медковец.

Още по темата за спешните мерки за Северозапада чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05