Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутати от Северозапада с политически самоанализ

Колаж: Пламен Генчев
Време за равносметка, в края на 2014 година. Изпращаме я, обаче и с надежда, че следващата 2015-а ще бъде по-добра и по-щастлива! Част от всички нас са и хората, на които дадохме доверието си. Нашите политици, нашите депутати от Северозапада! Попитахме ги за тяхната равносметка за отиващата си година и очакванията им за новата. Какво ни казаха народните представители от Видинския регион Владимир Тошев от ГЕРБ, Иван Иванов от АБВ и Филип Попов от БСП.

"Тежка година - заради природните бедствия, и в политически план. Надявам се, обаче, в началото на 2015 година, с колегите от другите две области в Северозападна България - Враца и Монтана, да съгласуваме и да отидем при премиера, с мерки за развитие на нашия край", заяви Владимир Тошев.

"Трудна и динамична 2014 година. Очакванията ми за следващата 2015-а са Северозапада да се развива в положителна посока. Много се надявам във Видин да бъде открит Филиал на Плевенския медицински университет", каза Иван Иванов.

"2014-а я свързвам, за съжаление, с проваления проект Южен поток и категорично считам, че България загуби много от това. 2014 година беше и година на протести, на предсрочни избори, на политическа нестабилност. Надявам се през 2015-а стабилността в страната ни постепенно да се възвърне. За Северозапада нямам някакви особени очаквания, но много ми се иска водния цикъл във Видин да има един благополучен край", подчерта Филип Попов и пожела на видинчани повече стоицизъм и надежда.   

Обикновено през декември се прави равносметка за изминалите 12 месеца, в случая народни представители от Северозапада анализират случилото се и отново обещават. Да чуем и трима от народните представители от Врачанския регион - Явор Хайтов от Български демократичен център, Красимир Богданов от Патриотичния фронт и Айхан Етем от ДПС. С тях разговаря сътрудникът ни Жоро Александров.

Според Явор Хайтов отиващата си година е била трудна: спрени еврофондове, недоволство и голямо очакване…

"За новата 2015-а година си пожелавам традиционното - здраве, на всички близки, познати, приятели. Бих искал 2015-а да бъде по-спокойна, по-стабилна и по-умерена година! Нека хората да могат да се веселят, да имат работа, да са щастливи. Не бива да правим повече крачки назад, а всеки на работното си място да си свърши работата така, че България най-накрая да получи един тласък във всяко едно отношение - защото се оказва, че и в здравеопазване, и в съдебна система, и в социалните дейности трябва да се направят неотложни реформи"
, заяви още Явор Хайтов.

Година на противоречиви чувства, така я изпраща народният представител Красимир Богданов.

"Надявам се през 2015-а хората да живеят по-добре, да се отърват от негативизма и черногледството."

"Пожелавам си да стартираме инициативите, които ги имаме като идеи за Врачанския регион, ще ги представим в началото на 2015 година и да приключим тези, които вече сме започнали", каза Айхан Етем.   

Поглеждаме назад към изминалата 2014-а. Беше пъстра. Независимо дали ни е неприятно или не, годината си отива, а заедно с нея и много бурни събития в политическия живот на страната остават в историята. Иначе обикновените хора си правят обикновени сметки. Понякога без кръчмаря, но той винаги идва. И накрая всичко се плаща. Нека 2015-та бъде година на разума, на решенията и смисъла! Все важни неща, които нашите политици не трябва да забравят!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05