Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Достоен живот в старините си искат българските пенсионери

Старост - нерадост

Снимка: Радио ВИДИН
Проблемите на българските пенсионери са нерешени от десетилетия. Огромна част от тях са подложени на истински геноцид. При нужните около 600 лева месечна издръжка, хиляди пенсионери едва оцеляват със 154,50 лева, сочи статистиката. Приблизително 77 евро е минималната пенсия за България, а минималната пенсия в най-бедната държава в Близкия изток- Йемен, е 74,41 евро.
В средата на месеца "Съюзът на пенсионерите 2004", член на Европейската пенсионерска асоциация, проведе пленум за десетата си годишнина. Там бяха обсъдени проблемите пред българските пенсионери и тяхната чуваемост от българските институции. И фактите, които не крият- над възрастните хора у нас тежи неуважението на държавата, а управляващите се страхуват от морала, който носят възрастните българи. Това каза пред Лилия Димитрова Малинка Башлийска, председател на Областния съвет на "Съюза на пенсионерите 2004" в област Видин:

"Над възрастните хора тежи неуважението на държавата, изразено не само чрез най-ниските пенсии в Европа, но и отрицанието на съществуването ни. Ние сме носители на българската традиция, на мъдростта на поколения пред нас, имаме опит и знания, и морал, от който управляващите днес се страхуват. На пленума взехме решение за действия, с които да покажем, че сме тук и искаме да живеем достоен живот. Организираме подписка в цялата страна, с която да защитим живота и здравето на нас и децата ни със следните искания: Парламентът да приеме закон за възрастните хора, минималната пенсия да бъде равна на минималната работна заплата, вместо коледни добавки да се изплаща 13-та пенсия, осъвременяване на пенсиите спрямо осигурителния доход от предходната година, безплатни медицински прегледи...."
- подчерта Малинка Башлийска. Подписката по общини ще продължи до средата на месец януари, след което ще бъде връчена на Парламента.

Борбата на пенсионерската организация е за ниските доходи, които получават от държавата, както и нефинансирането на клубната дейност на хората от третата възраст. Още по-тежко е положението им в селата, където изолацията им е тотална. Нашият събеседник Малинка Башлийска пита:

"Знаят ли нашите управници как живеят по селата старите хора?". Екип на Радио ВИДИН постоянно обикаля населените места от българския Северозапад, а впечатленията, които събира са повече от красноречиви- старите хора живеят изолирано, пренебрегвани, и в нищета.

"Малко са парите, не стигат, остарели сме и ни е трудно, децата са заети, идват рядко. Добре, че имаме телевизор, та поне от него слушаме какво става, иначе сме като откъснати от света. Пенсионери сме, единият със 183, другият със 173 лева пенсия, след 42 години трудов стаж. Лекарствата ни са близо 100 лева, не ми се говори как се живее. Нали знаете, че бедният човек се манипулира и се контролира много по-лесно. Та затова така живеем ние, пенсионерите..."
- на едно мнение са хората от различни села в най-бедния край на страната ни.

В България думата "пенсионер" е синоним за човек, борещ се за биологично оцеляване. Новата пенсионна система на България вероятно е далеч пред нас. А проблемите са повече от видни- високи осигуровки на работещите, и ниски пенсии за старините на хората. Липсата на комуникация с институциите също е сред най-честите проблеми, от който се оплакват хората от третата възраст, казват Надежда Гъжева, председател на общинския съвет на Съюза на пенсионерите 2004" и Малинка Башлийска от областната структура на пенсионерската организация.

Животът на българския пенсионер има по-различно материално измерение от живота на връстниците им, които пристигат с круизните кораби по река Дунав. Но в духовен смисъл е по-различно- няма в света такива хора, с такова настроение, в такава мизерия, да умеят така да се веселят. Това казват за себе си тези, които вече са се оттеглили в заслужена почивка. Но въпреки това, у тях остава горчивината, че техният труд и мечтите им не са оценени...

Още по темата за живота на българските пенсионери може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00