Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Достоен живот в старините си искат българските пенсионери

Старост - нерадост

Снимка: Радио ВИДИН
Проблемите на българските пенсионери са нерешени от десетилетия. Огромна част от тях са подложени на истински геноцид. При нужните около 600 лева месечна издръжка, хиляди пенсионери едва оцеляват със 154,50 лева, сочи статистиката. Приблизително 77 евро е минималната пенсия за България, а минималната пенсия в най-бедната държава в Близкия изток- Йемен, е 74,41 евро.
В средата на месеца "Съюзът на пенсионерите 2004", член на Европейската пенсионерска асоциация, проведе пленум за десетата си годишнина. Там бяха обсъдени проблемите пред българските пенсионери и тяхната чуваемост от българските институции. И фактите, които не крият- над възрастните хора у нас тежи неуважението на държавата, а управляващите се страхуват от морала, който носят възрастните българи. Това каза пред Лилия Димитрова Малинка Башлийска, председател на Областния съвет на "Съюза на пенсионерите 2004" в област Видин:

"Над възрастните хора тежи неуважението на държавата, изразено не само чрез най-ниските пенсии в Европа, но и отрицанието на съществуването ни. Ние сме носители на българската традиция, на мъдростта на поколения пред нас, имаме опит и знания, и морал, от който управляващите днес се страхуват. На пленума взехме решение за действия, с които да покажем, че сме тук и искаме да живеем достоен живот. Организираме подписка в цялата страна, с която да защитим живота и здравето на нас и децата ни със следните искания: Парламентът да приеме закон за възрастните хора, минималната пенсия да бъде равна на минималната работна заплата, вместо коледни добавки да се изплаща 13-та пенсия, осъвременяване на пенсиите спрямо осигурителния доход от предходната година, безплатни медицински прегледи...."
- подчерта Малинка Башлийска. Подписката по общини ще продължи до средата на месец януари, след което ще бъде връчена на Парламента.

Борбата на пенсионерската организация е за ниските доходи, които получават от държавата, както и нефинансирането на клубната дейност на хората от третата възраст. Още по-тежко е положението им в селата, където изолацията им е тотална. Нашият събеседник Малинка Башлийска пита:

"Знаят ли нашите управници как живеят по селата старите хора?". Екип на Радио ВИДИН постоянно обикаля населените места от българския Северозапад, а впечатленията, които събира са повече от красноречиви- старите хора живеят изолирано, пренебрегвани, и в нищета.

"Малко са парите, не стигат, остарели сме и ни е трудно, децата са заети, идват рядко. Добре, че имаме телевизор, та поне от него слушаме какво става, иначе сме като откъснати от света. Пенсионери сме, единият със 183, другият със 173 лева пенсия, след 42 години трудов стаж. Лекарствата ни са близо 100 лева, не ми се говори как се живее. Нали знаете, че бедният човек се манипулира и се контролира много по-лесно. Та затова така живеем ние, пенсионерите..."
- на едно мнение са хората от различни села в най-бедния край на страната ни.

В България думата "пенсионер" е синоним за човек, борещ се за биологично оцеляване. Новата пенсионна система на България вероятно е далеч пред нас. А проблемите са повече от видни- високи осигуровки на работещите, и ниски пенсии за старините на хората. Липсата на комуникация с институциите също е сред най-честите проблеми, от който се оплакват хората от третата възраст, казват Надежда Гъжева, председател на общинския съвет на Съюза на пенсионерите 2004" и Малинка Башлийска от областната структура на пенсионерската организация.

Животът на българския пенсионер има по-различно материално измерение от живота на връстниците им, които пристигат с круизните кораби по река Дунав. Но в духовен смисъл е по-различно- няма в света такива хора, с такова настроение, в такава мизерия, да умеят така да се веселят. Това казват за себе си тези, които вече са се оттеглили в заслужена почивка. Но въпреки това, у тях остава горчивината, че техният труд и мечтите им не са оценени...

Още по темата за живота на българските пенсионери може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09