Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Постижима ли е енергийната ефективност във видинските училища

Минусовите температури в началото на 2015 година се оказаха поредното изпитание пред училищата във Видинска област. Учебните заведения трябваше да запазят в изправност парните си инсталации и да осигурят оптимални температури в класните стаи след ваканцията. Междувременно стана ясно, че ученическото общежитие във Видин не може да изплати разходите си за отопление за предишните две години, затова Общината ще го дофинансира със 76 000 лева. Директорът на общежитието Михаил Николов обясни, че делегираният бюджет не достига, защото учениците намаляват. Той смята, че недостигът на средства може да се преодолее със саниране и смяна на дограмата.

Оказа се, че от саниране имат нужда и много училища, които в момента отделят значителни средства за гориво и поддръжка на отоплителните инсталации. Сред тях е СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин. Директорът Любомир Миланов настоява сградата да бъде ремонтирана, за да се понижат разходите за отопление и да спре рушенето на фасадата от дъждовете.

"През 2005 година, когато дойдох в училището, първата задача беше да подменя дървените прозорци с ПВЦ дограма. Оттогава досега се опитвам да санираме училището по много проекти и програми, но засега неуспешно. Неуспешно, защото решаваща роля трябва да има Общината. Засега Общината не ни включва в проекти. При подмяната на дървените прозорци разходът на гориво за отопление намаля с около 30 тона. Ако санираме училището, вероятно ще намалее още повече. Така се решават два въпроса- ще бъде по-топло на учениците и по-евтино на държавата", заяви директорът.

Половин тон гориво е изхарчило училището през празничните дни, когато температурите в града паднаха до минус 23 градуса. При такива студове парните котли постоянно се подгряват, за да не възникне авария. Ако сградата бъде санирана, това няма да е необходимо, а за година ще бъдат спестени 80 000 лева- пари, които могат да бъдат използвани за подмяна на оборудването и дори за допълнителни възнаграждения на учителите по празниците.

СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" в град Брегово е средищно, в него се обучават деца от всички населени места на пограничната община. Въпреки това училището все още се отоплява с печки на дърва и въглища.

"30 години основен ремонт не сме имали. 2008 година министерството отпусна доста средства и подменихме дограмата с алуминиева и до тук. Миналата година беше взето решение на общинска сесия за одобряване на програма за енергийна ефективност на общинско ниво. В тази програма сме включени и ние. Тя показва, че до 3 години Общината трябва да кандидатства с проект към Програмата за развитие на селските райони и училището е включено като бенефициент за цялостно саниране", каза директорът на училището Илияна Кръстева.

Силната запрашеност
на класните стаи е основният недостатък на отоплението с дърва и въглища. Макар че това няма отношение към качеството на учебния процес, в най-кратък срок Община Брегово и училищното ръководство трябва да вземат мерки за подобряване на енергийната ефективност, заяви още Илияна Кръстева.


СнимкаПМГ "Екзарх Антим I"- Видин беше санирано само преди няколко месеца. Ползите от него са факт, но това не е достатъчно, каза директорът Румяна Петрова:

"Със стартирането на отоплителния сезон много по-малко гориво се изразходва в гимназията. Но колкото съм удовлетворена от факта, че сградата ни е санирана, мисля, че нещата са наполовина добре свършени, тъй като отоплителната ни инсталация е изключително стара. Цяла нощ поддържащият парната инсталация, заедно с лицето по техническата поддръжка, са били в училището и са работили, тъй като открихме един сериозен теч."

Потърсихме и Община Видин, за да научим какви идеи за енергийно обновяване на училищата има. От пресцентъра ни отговориха, че Общината няма да кандидатства с проект за енергийна ефективност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47