Дали ви се е случвало да прекарате часове сред книгите, докато изберете поредното заглавие, което да прочетете? А може би на седалката в автобуса преглеждате последния бестселър на нашумял съвременен автор? За да изберем книги, четем рецензии, доверяваме се на препоръки от приятели, а когато сме увлечени от буквите, търсим още, и още и нови заглавия.
Какво четем и как четем? Отговорите на този въпрос потърсихме в библиотеката.
Оказа се, че има тенденции дори в четенето, предпочитанията се променят, но има автори, към които интересът е непрестанен. За това разказва Тодор Младенов, главен библиотекар в заемната за възрастни на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев"- Видин.
"Над 70 са читателите, които посещават само заемната на ден. Чете се много и различна литература. Учениците търсят неща, свързани предимно с техните учебни програми. Търсят се и различни развлекателни четива. Прави се тясна връзка между кино и литература. Читателите, обаче сами искат да дадат отговори на много свои въпроси чрез собствен прочит на дадено произведение. Възрастните читатели пък търсят определен автор и дадена тематика"- разказа Тодор Младенов.
Променят се начините, по които получаваме информация от книгите, но е важно читателите от малки да бъдат привлечени, смята директорът на видинската библиотека Десислава Иванова.
"Привличаме малките читатели с разнообразни похвати. Едно дете от малко трябва да се приучи да чете. Стараем се при нас да няма неща, които да ги задължават или ограничават. Искаме на децата да им е интересно и забавно. Най-новата ни придобивка е една видеоигра, която е на историческа тематика и е близка до тази на Хари Потър. Тя позволява децата да бъдат част от историята"- каза за Радио ВИДИН Десислава Иванова, директор на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".
В детския отдел, освен книги, има също игри, компютри, а може да се чете и от киндел. Какво е киндел обяснява Адриана Цветкова, завеждащ детския отдел в библиотеката.
"Киндел е електронна книга, която не дразни очите и е много практична. Тя е много лека, в малък формат е и имитира типичните страници на обикновената книга"- каза Адриана Цветкова.
"Предпочитам книжката, защото е по- удобна и има карикатури... Днес аз четох басни от Стоян Михайловски и по този начин тук се подготвям и за училище"- разказаха малките читатели Ивайло и Васил.
В библиотеката, освен да разгърнем книга, можем и да отворим сайт. Променят ли се навиците ни за четене? Ще замени ли смартфонът рафтовете с книги в библиотеката? Отговорът потърсихме и сред читатели.
"В момента се интересувам от исторически романи. Харесвам Джон Гришам и Стайнбек. Чета и от компютъра, но ми се уморяват очите, а и усещането е друго, когато се докосваш до книгата... Предпочитам книгата като хартиен носител, защото ми доставя по- голямо удоволствие"- е мнението на Елза Стоянова и Искра Петрова, читатели в библиотеката.
"Важното е да четем. Всеки си има своите предпочитания и начин на четене"- казва Десислава Иванова, директор на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".
"Новата визия на библиотеката е малко по-различна, затова се опитваме да има и нови технологии"- сподели Адриана Цветкова, завеждащ детския отдел в библиотеката.
"Технологиите навлизат. Светът се развива страшно бързо в това отношение, но мисля че не би се изместило традиционното четене. Друго е да усетиш миризмата на книгата, да почетеш"- казва и Тодор Младенов, главен библиотекар в отдел "Заемна за възрастни".
За финал на темата, да припомним нещо прочетено:
"Най-великото изобретение на човека е книгата и тя ще си остане такава, докато хората умеят да я ползват по предназначение." (Ал. Блок)
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..