Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще замени ли смартфонът рафтовете с книги в библиотеката

11
Снимка: Анжела Каменова

Дали ви се е случвало да прекарате часове сред книгите, докато изберете поредното заглавие, което да прочетете? А може би на седалката в автобуса преглеждате последния бестселър на нашумял съвременен автор? За да изберем книги, четем рецензии, доверяваме се на препоръки от приятели, а когато сме увлечени от буквите, търсим още, и още и нови заглавия.

Какво четем и как четем? Отговорите на този въпрос потърсихме в библиотеката.  

Оказа се, че има тенденции дори в четенето, предпочитанията се променят, но има автори, към които интересът е непрестанен. За това разказва Тодор Младенов, главен библиотекар в заемната за възрастни на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев"- Видин.

"Над 70 са читателите, които посещават само заемната на ден. Чете се много и различна литература. Учениците търсят неща, свързани предимно с техните учебни програми. Търсят се и различни развлекателни четива. Прави се тясна връзка между кино и литература. Читателите, обаче сами искат да дадат отговори на много свои въпроси чрез собствен прочит на дадено произведение. Възрастните читатели пък търсят определен автор и дадена тематика"-
разказа Тодор Младенов.

Променят се начините, по които получаваме информация от книгите, но е важно читателите от малки да бъдат привлечени, смята директорът на видинската библиотека Десислава Иванова.

"Привличаме малките читатели с разнообразни похвати. Едно дете от малко трябва да се приучи да чете. Стараем се при нас да няма неща, които да ги задължават или ограничават. Искаме на децата да им е интересно и забавно. Най-новата ни придобивка е една видеоигра, която е на историческа тематика и е близка до тази на Хари Потър. Тя позволява децата да бъдат част от историята"- каза за Радио ВИДИН Десислава Иванова, директор на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".


СнимкаВ детския отдел, освен книги, има също игри, компютри, а може да се чете и от киндел. Какво е киндел обяснява Адриана Цветкова, завеждащ детския отдел в библиотеката.

"Киндел е електронна книга, която не дразни очите и е много практична. Тя е много лека, в малък формат е и имитира типичните страници на обикновената книга"- каза Адриана Цветкова.

"Предпочитам книжката, защото е по- удобна и има карикатури... Днес аз четох басни от Стоян Михайловски и по този начин тук се подготвям и за училище"
- разказаха малките читатели Ивайло и Васил.

В библиотеката, освен да разгърнем книга, можем и да отворим сайт. Променят ли се навиците ни за четене? Ще замени ли смартфонът рафтовете с книги в библиотеката? Отговорът потърсихме и сред читатели.

"В момента се интересувам от исторически романи. Харесвам Джон Гришам и Стайнбек. Чета и от компютъра, но ми се уморяват очите, а и усещането е друго, когато се докосваш до книгата... Предпочитам книгата като хартиен носител, защото ми доставя по- голямо удоволствие"- е мнението на Елза Стоянова и Искра Петрова, читатели в библиотеката.

"Важното е да четем. Всеки си има своите предпочитания и начин на четене"- казва Десислава Иванова, директор на Регионална библиотека "Михалаки  Георгиев".

"Новата визия на библиотеката е малко по-различна, затова се опитваме да има и нови технологии"- сподели Адриана Цветкова, завеждащ детския отдел в библиотеката.
 
"Технологиите навлизат. Светът се развива страшно бързо в това отношение, но мисля че не би се изместило традиционното четене. Друго е да усетиш миризмата на книгата, да почетеш"- казва и Тодор Младенов, главен библиотекар в отдел "Заемна за възрастни".

За финал на темата, да припомним нещо прочетено:

"Най-великото изобретение на човека е книгата и тя ще си остане такава, докато хората умеят да я ползват по предназначение." (Ал. Блок)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59